SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple ze spadkiem zysku. Sprzedaż przebiła prognozy, mniej z iPadów i Maców

W zeszłym kwartale finansowym Apple przy wzroście przychodów sprzedażowych o 1,9 proc. do 82,96 mld dolarów zanotowało spadek zysku netto z 21,74 do 19,44 mld dolarów. Zmalały wpływy ze sprzedaży Maców, iPadów oraz sprzętu wearable i akcesoriów.

Article

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów wyniosły z zeszłym kwartale 40,67 mld dolarów (wzrost rdr o 3 proc.), a rynek szacował je na 38,33 mld dolarów.

Wpływy z usług wzrosły o 12 proc., do 19,6 mld dolarów wobec oczekiwań na poziomie 19,7 mld dolarów.

10 proc. mniej ze sprzedaży Maców

Przychody z Mac spadły 10 proc., do 7,38 mld dolarów (konsensus zakładał 8,70 mld dolarów). Wpływy z iPadów spadły o 2 proc., do 7,22 mld dolarów wobec oczekiwanych 6,94 mld dolarów.

Marża brutto Apple wyniosła 43,26 proc. wobec 42,61 proc. oczekiwanych przez analityków.

Przychody koncernu sięgnęły 83 mld dolarów wobec konsensusu analityków na poziomie 82,81 mld dolarów. Rok do roku wzrosły o 2 proc., podczas gdy rok temu tempo wzrostu wyniosło 36 proc., a po kwartale kończącym się 30 marca przychody notowały wzrost rok do roku o ponad 8 proc.

Zysk Apple na akcję wyniósł w kwartale 1,20 dolara, podczas gdy rynek szacował go na 1,16 dolara. Rok do roku spadł o 8 proc.

Dyrektor generalny Apple Tim Cook ocenił, że przychody były lepsze od oczekiwań, a dyrektor finansowy Luca Maestri dodał, że to był kwartał z bardzo wymagającym otoczeniem operacyjnym.

Cook liczy na dalszy wzrost sprzedaży

Apple nie przedstawiło konkretnej prognozy na kolejny kwartał. - Jeśli chodzi o ogólne perspektywy, spodziewamy się, że przychody przyspieszą w kwartale kończącym się we wrześniu, pomimo pewnych słabości - stwierdził Tim Cook.

Analitycy spodziewają się, że w czwartym kwartale roku obrotowego, który w przypadku Apple kończy się 30 września, koncern osiągnie 1,31 dolara zysku na akcję i prawie 90 mld dolarów przychodów.

Po publikacji wyników z zeszłego kwartału kurs akcji Apple w handlu posesyjnym zyskał ok. 3 proc. Od początku br. zmalał o 13,5 proc., obecnie kapitalizacja koncernu wynosi 2,55 bln dolarów.

Apple zaliczyło od stycznia mniejszą przecenę na giełdzie niż Microsoft (kurs w dół o 17,4 proc.), Samsung (o 21,2 proc.) i Nvidia (o 40,3 proc.).

Dołącz do dyskusji: Apple ze spadkiem zysku. Sprzedaż przebiła prognozy, mniej z iPadów i Maców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl