SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Audi: ponad 20 premier w 2018 r., elektryczny SUV e-tron, nowe rozwiązania i struktury

Podczas walnego zgromadzenia w Ingolstadt zarząd koncernu Audi poinformował akcjonariuszy o obecnym stanie biznesu, o nowej inicjatywie modelowej i technicznej oraz o głównych założeniach planu działań i transformacji będącego kluczowym elementem strategii "Audi.Vorsprung.2025.". Audi zapowiedziało uruchamianie produkcji nowych modeli co trzy tygodnie, nowe segmenty, nowe rozwiązania techniczne i nowe struktury organizacyjne.

Article

"2018 to bardzo ważny dla Audi rok, w którym wprowadzonych będzie mnóstwo zmian prowadzących nas stopniowo do działań ofensywnych. Będziemy kontynuować działania likwidujące skutki tzw. kryzysu dieslowego oraz zrestrukturyzujemy ogromną część naszej globalnej organizacji, tak by obrała kurs na przyszłość. Jednocześnie ogromnymi krokami zbliżamy się do kulminacji największej ilości premier w historii naszej firmy oraz prezentując Audi e-tron wchodzimy w erę mobilności elektrycznej." - powiedział Rupert Stadler, prezes zarządu Audi AG.

Pierwszy w pełni elektryczny i produkowany masowo model spod znaku czterech pierścieni – SUV Audi e-tron - będzie miał swą premierę 30 sierpnia br. na Audi Summit w Brukseli. Rozbudowując gamę samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in w każdej z rodzin modelowych, koncern dąży do osiągnięcia do roku 2025 poziomu sprzedaży ok. 800 tys. zelektryfikowanych samochodów rocznie. W produkcyjnej wersji prototypu Audi e-tron, klienci będą mogli zarezerwować sobie różne funkcje przez internet. Marka ma zamiar do roku 2025 wygenerować roczny wkład rzędu 1 miliarda euro do zysku operacyjnego płynący tylko z usług cyfrowych oferowanych klientom za pośrednictwem portalu myAudi.

Zarząd koncernu zadecydował o powołaniu centralnej jednostki zarządzania produktem, podległej bezpośrednio prezesowi zarządu, odpowiedzialnej za kierowanie planowaniem, wdrażanie i funkcjonowanie produktów cyfrowych, organizacyjnie funkcjonującą na tym samym poziomie co istniejąca obecnie główna gałąź działalności firmy. W tym celu Audi rozwija zintegrowaną platformę IT obsługującą samochodowe systemy connectivity i usługi cyfrowe. Za pomocą wspólnych rozwiązań programistycznych, tzw. backendu, modele Audi i innych marek Grupy Volkswagen mają zyskać zgodność użytkową. Dla klienta ma to oznaczać, że np. ustawienia i treści należące do niego będą mogły być przenoszone pomiędzy różnymi modelami różnych marek należących do grupy.

Plan działań i transformacji, który już rozpoczął swe funkcjonowanie, zakłada, że do roku 2022, dzięki zmniejszeniu kosztów i dzięki nowym źródłom przychodów, Audi osiągnie pozytywny wynik finansowy rzędu 10 miliardów euro.

W obecnym roku finansowym Audi odmładza i poszerza swą gamę modelową, wprowadzając na rynek ponad 20 nowych modeli. Nowy język stylistyczny Audi oraz nowa cyfrowa koncepcja obsługi we wnętrzu pojazdu, zostaną wdrożone we wszystkich modelach każdego z segmentów, począwszy od luksusowej klasy premium. W ślad za premierą nowego Audi A8 pod koniec roku 2017 i nowego Audi A7 w marcu 2018 r., w połowie tego roku na rynku pojawi się kolejna generacja Audi A6. Do roku 2020 Audi planuje zwiększenie sprzedaży w segmencie luksusowych limuzyn o ok. 50 proc. Jeszcze przed końcem tego roku, gamę ofertową marki w tym segmencie zasilą dwa luksusowe SUV-y: Audi Q8 i Audi e-tron.

W roku 2018, również w klasie samochodów kompaktowych i w wyższej-średniej, Audi zaprezentuje nowe, sportowe SUV-y. W najbliższych miesiącach swe premiery będą miały: nowa generacja Audi Q3 oraz sportowe Audi SQ2. W Chinach, SUV-y Audi dostępne będą po raz pierwszy również w przedłużonych wersjach, jako Q2 L i Q5 L. Do końca roku 2019 Audi wypuści na rynek 11 nowych SUV-ów, w tym nowe propozycje jak Audi Q4.

Lamborghini na ten rok planuje światową premierę SUV-a Lamborghini Urus (zużycie paliwa w cyklu mieszanym w l/100 km: 12,3; emisja CO2 w g/km: 279). Samochód ten trafi do pierwszych klientów latem. W ciągu jednego miesiąca zebrano na niego zamówienia w wysokości rocznej produkcji założonej na rok 2018. Ducati kontynuuje poszerzanie swej gamy modelowej, wprowadzając do oferty 5 nowych motocykli, z których dwa są zupełnymi nowościami. Ducati Panigale V4 to pierwszy motocykl drogowy, w którym zastosowano czterocylindrowy silnik seryjnej produkcji stosowany dotąd wyłącznie w motocyklach ścigających się na torze. Z kolei Scrambler 1100 poszerza serię scramblerów, popularnych zwłaszcza wśród młodszych klientów marki.

Audi zakłada, że duża ilość premier rynkowych oraz również duża ilość wycofań z rynku modeli starszych, co będzie miało miejsce głównie w drugiej połowie roku, początkowo będzie miało negatywny wpływ na tegoroczne wyniki. Innym wyzwaniem, przed którym Audi stoi w roku 2018, to obejmująca całą branżę motoryzacyjną zmiana wymagań homologacyjnych związana z nowymi procedurami WLTP (Worldwide Harminized Light Vehicles Test Procedure).

W I kwartale 2018 r. Grupa Audi osiągnęła przychody rzędu 15,32 miliarda euro (2017: 14,38 mld euro) oraz zysk operacyjny 1,3 miliarda euro (2017: 1,24 mld euro). Wprowadzone po raz pierwszy nowe standardy rachunkowości IFRS zaowocowały negatywnym wpływem ok. 0,1 miliarda euro na zysk operacyjny. Operacyjna stopa rentowności ze sprzedaży w okresie od stycznia do marca 2018 r. wyniosła 8,5 proc. (2017: 8,7 proc.). Przepływy pieniężne netto wyniosły 1,92 miliarda euro (2017: 1,49 mld euro).

W pełnym roku finansowym 2018 Audi AG przewiduje operacyjną stopę rentowności ze sprzedaży mieszcząca się w strategicznym przedziale od 8 do 10 proc. Koncern przewiduje, że dostawy samochodów marki Audi utrzymają się na rekordowym poziomie z roku 2017, kiedy to do rąk klientów trafiło 1 878 105 samochodów. Przychody Grupy Audi powinny nieznacznie wzrosnąć ponad ubiegłoroczny poziom 60,13 miliarda euro. Zgodnie z prognozami zawartymi w bieżącym sprawozdaniu rocznym, w ciągu roku mogą wystąpić znaczne wahania dostaw i kluczowych danych finansowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Audi: ponad 20 premier w 2018 r., elektryczny SUV e-tron, nowe rozwiązania i struktury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl