SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Automatyzacja zagraża milionom miejsc pracy

Programy komputerowe, algorytmy, roboty... Technologie coraz częściej potrafią zastąpić człowieka w pracy, wykonując powierzone mu zadania szybciej i efektywniej. W Anglii na skutek automatyzacji pracę może stracić nawet 1,5 miliona osób - ostrzega brytyjski Office for National Statistics (ONS), odpowiednik polskiego GUS-u.

Article

ONS definiuje automatyzację jako zadania wykonywane obecnie przez pracowników, których może zastąpić technologia.

Organ poddał analizie miejsca pracy 20 milionów osób w 2017 r. i stwierdził, że 7,4 proc. z nich było narażonych na wysokie ryzyko zastąpienia. Co prawda w porównaniu z 2011 r. wskaźnik ten zmalał o 0,7 pkt. proc., ale wzrosty odnotowano w przypadku miejsc pracy obarczonych niskim lub średnim ryzykiem.

70 proc. stanowisk pracy zagrożonych przez automatyzację zajmują obecnie kobiety. Kolejne największe grupy ryzyka to zatrudnieni na umowy czasowe oraz młodzi pracownicy.

Z kolei biorąc pod uwagę zawody, największe ryzyko zastąpienia przez roboty występuje w przypadku kelnerów i kelnerek, a najmniejsze w przypadku lekarzy i nauczycieli.

 

Dołącz do dyskusji: Automatyzacja zagraża milionom miejsc pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl