SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Badanie WK Index: pozytywna ocena gospodarki i zła jakość prawa

Firmy prawnicze bardzo dobrze oceniają rozwój gospodarczy, mają jednak zastrzeżenia do jakości polskiego prawa.

Wynika z sondażu WK Index, przeprowadzonego przez firmę badawczą Ipsos wśród partnerów firm prawniczych.
Badanie zrealizowano w tym roku po raz trzeci na zlecenie Wolters Kluwer Polska, wydawcy systemu informacji prawnej LEX. Jego celem była ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych. O opinie pytano prawników, partnerów w największych kancelariach, zajmujących się głównie prawem gospodarczym.

Obliczany na podstawie badania wskaźnik WK Index wzrósł o 8 punktów - do 148, w skali od 0 do 200 punktów. Economy Index, odnoszący się do sytuacji gospodarczej, wzrósł o 16 punktów i wyniósł 160 punktów.

Zdecydowana większość ankietowanych prawników (90 proc.) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce poprawiła się w ostatnim roku, jedynie 3 proc. uważa, że jest gorsza niż przed rokiem. W ubiegłorocznym badaniu poprawę sytuacji zauważyło 64 proc. ankietowanych.

61 proc. ankietowanych uważa, że pozytywny trend w gospodarce utrzyma się też w przyszłym roku (w ub.r. uważało tak 52 proc. pytanych). 80 proc. badanych przewiduje też dalszy spadek bezrobocia. Tylko 2 proc. uważa, że będzie ono rosło.

Jednak 64 proc. prawników uważa, że skomplikowane procedury administracyjne i prawne istotnie ograniczają możliwość rozwoju gospodarczego. W ub.r. uważało tak 44 proc. ankietowanych.

67 proc. ankietowanych uważa, że problemem jest tzw. inflacja prawa, czyli złe i często zmieniane prawo. W ubiegłorocznych badaniach na problem inflacji prawa wskazywało 44 proc. ankietowanych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Badanie WK Index: pozytywna ocena gospodarki i zła jakość prawa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl