SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank BGŻ i Energa mają list intencyjny ws. biogazowni i elektrowni biogazowych

Bank BGŻ i najmniejsza z czterech zintegrowanych pionowo grup energetycznych, Energa podpisały list intencyjny w sprawie budowy biogazowni i elektrowni biogazowych, podały spółki we wspólnym komunikacie w środę.

Bank BGŻ i Energa mają list intencyjny ws. biogazowni i elektrowni biogazowych

"Podpisany list intencyjny rozpoczyna długoterminową współpracę polegającą na finansowaniu budowy biogazowni i elektrowni biogazowych poprzez uczestnictwo we wspólnych projektach z partnerami lub klientami stron oraz inwestycje kapitałowe, jak również finansowanie za pomocą instrumentów kredytowych" - głosi komunikat.

Współpraca obejmuje wybór i pozyskanie partnera biomasowego (dostarczającego wsad i odbierającego poferment), optymalnej lokalizacji pod budowę biogazowni oraz organizację finansowania i nadzór w procesie budowy i eksploatacji do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego w Banku BGŻ, podano także w materiale.

Program budowy biogazowni jest elementem strategii rozwoju Energi, która zakłada m.in. inwestycje w innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową. Rozwój tego rodzaju energetyki Energa chce oprzeć przede wszystkim o małe, tj. od 0,5 do 2 MW źródła mocy wykorzystujące proces fermentacji biomasy pochodzenia odpadowego i rolniczego.

"Energa, jako największy w Polsce dostawca 'zielonej' energii, zamierza utrzymać tę pozycję, dlatego będzie inwestować w energetykę odnawialną. Budowie nowych mocy z wykorzystaniem technologii wytwarzania z biogazu sprzyja obecnie kilka czynników: rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną, wymagany prawem wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju, jak również przewidywany wysoki zwrotu z tego typu inwestycji" - powiedział prezes spółki Mirosław Bieliński, cytowany w komunikacie.

Grupa Energa posiada 45 elektrowni wodnych, współpracuje także z lokalnymi producentami energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 187 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank BGŻ i Energa mają list intencyjny ws. biogazowni i elektrowni biogazowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl