SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Baza danych klientów UPC wystawiona na sprzedaż. "Mogło dojść do przedstępstwa"

W miniony weekend w internecie wystawiono na sprzedaż login i hasło do systemu z danymi klientów UPC Polska, z którego korzystali pracownicy sieci. Operator planuje powiadomić policję i GIODO.

Article

O sprawie poinformował portal Niebezpiecznik.pl. Sprzedający napisał w internetowym ogłoszeniu na jednym z forów dyskusyjnych, że w systemie z danymi abonentów UPC znaleźć można podstawowe informacje (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu) oraz wykaz posiadanych przez nich usług. Internauta miał sprzedać lub przekazać dostęp do bazy osobie, która udzieliłaby mu wskazówek, jak można skutecznie z tych danych skorzystać.

Wczoraj przed południem UPC poinformowała, że dostęp do systemu, z którego nastąpił wyciek został zablokowany. - Na podstawie dotychczasowych ustaleń wszystko wskazuje na to, że mogło dojść do przestępstwa, polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu hasła i loginu do systemu sprzedażowego przez jednego z naszych współpracowników - przyznaje Wirtualnemedia.pl Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska.

Zdaniem operatora, dane opublikowane w sieci dotyczą tylko 36 klientów i nie ma wśród nich numerów PESEL ani haseł dostępu do systemu zarządzania usługami i płatnościami. O wycieku UPC ma powiadomić organy ścigania, GIODO, a także klientów. - Jednocześnie prowadzimy intensywne postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie winnych wycieku danych i zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości - dodaje Michał Fura.

Sieć UPC Polska na koniec ub.r. miała 1 436 600 abonentów (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Baza danych klientów UPC wystawiona na sprzedaż. "Mogło dojść do przedstępstwa"

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
To sk... Internauci! Rezygnujcie jak tylko możecie z upc, namawiajcie znajomych, rodzinę, wymawiajcie umowy z upc wszystkim, komu tylko możecie!!
17 27
odpowiedź
User
dr
"planują zawiadomić policję".... planują. kpiny. trzeba od razu działać! co za firma..
33 8
odpowiedź
User
jedni sprzedają, inni kupują
Moje dane kupił inny dostarczyciel kablówki . Co ciekawe zadzwonili na mój telefon służbowy, ale znali mój adres domowy. Pan zaproponował mi zmianę dostawcy kablówki, ale danych nie mógł uzyskać od UPC, bo oni nie znają numeru mojego telefonu służbowego.

Podejżewam, ze dane sprzedała firma, w której mój pracodawca mnie ubezpiecza - jedynie oni mają wszytystekie te dane. Czy powinnam kogoś powiadomić?
16 8
odpowiedź
User
remargo
Koniecznie GIODO i policję. Z takimi danymi,zwłaszcza jeśli jest tam PESEL, może się okazać, że masz 5 kredytów i komornika na karku. Nie ma żartów!
22 8
odpowiedź
User
jamesC
Dobra no jak sami zgłosili sie do GIODO. netia miala podobny przypał.. a swoją drogą wyglada to na sabotazowe dzialanie kogos na złosc.. słabo oj słabo.
13 8
odpowiedź