SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nawet Biedronka miała kiedyś hipermarkety. Oto siedem sieci, które zniknęły z Polski

W latach 90. do Polski weszło bardzo wiele zagranicznych sieci hipermarketów. Ogromne sklepy z przysłowiowym "mydłem i powidłem" wyrastały w polskich miastach jak grzyby po deszczu. Rynek szybko się nasycił. Obecnie wielu z tych hipermarketów nie ma już w naszym kraju - ich sklepy przejęli silniejsi konkurenci.

fot. Patryk PallusArticle

Zmniejszenie liczby sieci hipermarketów to nie tylko wynik dużej konkurencji w sektorze, ale też efekt rosnącej siły dyskontów, które w ostatniej dekadzie zdominowały rynek zakupów spożywczych. Dziś Polacy chętniej niż w hipermarketach robią zakupy w Biedronce czy Lidlu.

Obecnie liczba pozostających w Polsce sieci hipermarketów jest mniejsza od liczby sieci, które pożegnały się z Polską. Oto siedem sieci, które znikły z naszego kraju.

HIT

W 1993 r. weszła do Polski pierwsza zagraniczna sieć hipermarketów. Był to niemiecki HIT. Jego sklepy wyróżniały się od innych hipermarketów tym, że miały inny układ. Były węższe, ale za to dłuższe w głąb, posiadając po trzy linie regałów. Kasy ułożone były w dwóch odrębnych liniach. Jego właściciel - niemiecka firma Dohle w dużych miastach (m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bytomiu) - zbudowała 13 sklepów - pierwszy powstał w stolicy właśnie w 1993 r. Jednak sieć bardzo zdecydowała się opuścić nasz kraj. Hipermarkety (w sumie 15, bo dwa były w budowie) sprzedano brytyjskiej firmie Tesco, co znacznie poprawiło jej pozycję na polskim rynku.

Jumbo

fot. Facebook/Piątkowo Naszego Dzieciństwa

Dla wielu osób zaskoczeniem może być, że w przeszłości hipermarkety miała też firma Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki. Były to sklepy Jumbo zlokalizowane w Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy. W 2002r . pięć sklepów sprzedano spółce Koninklijke Ahold NV, właścicielowi sieci Albert i Hypernova. Powodem tej decyzji był chęć Portugalczyków do skupienia się na Biedronce. Z obecnej perspektywy decyzja wydaje się nader słuszna, bo dziś Biedronka to lider handlu spożywczego w Polsce i największa sieć dyskontów, licząca ponad 3,1 tys. sklepów. Sklepy Jumbo zmieniły nazwę na Hypernova, a obecnie to hipermarkety Carrefour.

Hypernova

fot. Wikimedia Commons/hubar

fot. Wikimedia Commons/pistorius

Działalność sieci Hypernova zaczęła się do sklepów Allkauf - dwa takie sklepy powstały w latach 90. w Krakowie i Tychach. Ich właścicielami był holednerski Ahold i niemiecki Allkauf W 1998 roku Holendrzy przejęli całkowitą kontrolę nad firmą, zmieniając ich nazwę na Hypernova. Potem powstawały kolejne hipermarkety, sieć ostatecznie liczyła 27 sklepów. Ahold przejął też pięć hipermarketów Jumbo. Firma wpadła jednak w kłopoty i zaczęła wyprzedawać sklepy. W 2003 roku pierwsze dwa hipermarkety sprzedano Carrefourowi, a dwa lata później - 13 kolejnych, zaś jeden trafił do sieci Real. Część sklepów zamknięto, a w 2007 roku pozostałe działające 15 hipermarketów też przejęła francuska firma. To był koniec marki Hypernova w Polsce. Dziś wszystkie dawne jej sklepy działają pod szyldem Carrefour.

Geant

fot. Wikimedia Commons/hubar

fot. Wikimedia Commons/hubar

Poza Niemcami jednym z głównych krajów z których wywodzą się hipermarkety jest Francja. Do dziś w naszym kraju działają takie francuskie sieci jak Auchan, Carrefour czy E.leclerc. W przeszłości nad Wisłą działa też sieć Geant należąca do Grupy Casino. Uruchomiła ona sklepy w największych miastach Polski, zwykle w towarzyszących im galeriach handlowych. Poza produktami markowymi oferowała artykuły marki własnej Leader Price - sprzedawała je też sieć supermarketów pod tą właśnie nazwą. Problemy finansowe skłoniły Francuzów do opuszczenia Polski. W 2006 r. firma sprzedała ona 19 hipermarketów i lokalizacje pod nowe sklepy właścicielowi hipermarketów Real. Natomiast supermarkety Leader Price przejęło Tesco.

Minimal

fot. Facebook/Głogów dawniej i dziś

fot. Facebook/Głogów dawniej i dziś

Nie wszystkie sieci hipermarketów stawiały ogromne sklepy. Na mniejsze, kompaktowe sklepy postawiła sieć Minimal, należąca do austriackiej spółki Euro-Billa, która była też właścicielem sieci supermarketów Billa. Pierwszy jej sklep ruszył w 1996 roku w Koninie. Sieć dobiła do 25 placówek. W 2006 roku zdecydowano, że będą one działać pod reaktywowaną marką Billa. Nie trwało to jednak długo, bo trzy lata później sklepy przejęła francuska sieć hipermarketów E.leclerc i pod tym szyldem działają do dziś.

Real

fot. Shutterstock/filmbildfabrik

Pierwszy hipermarket niemieckiej sieci Real otwarty został w Polsce w 1997 roku w Szczecinie. Potem sieć otwierała kolejne sklepy, część z nich pojawiło się w centrach handlowych M1, należących podobnie jak Real do koncernu Metro AG. Sprzedawano w nich m.in. produkty pod marką własną TIP (Tanie i Pewne). W 2016 roku Real przejął sieć hipermarketów Geant, ale sześć lat później sam stał się przedmiotem sprzedaży. Z przyczyn finansowych Metro AG zdecydowało bowiem na wyprzedaż swoich aktywów. W 2012 roku polskie sklepy sieci Real kupił francuski Auchan. Francuzi długo oczekiwali na zgodę od UOKiK, dlatego transakcja została sfinalizowana dopiero w 2014 r. W ciągu kilku lat nowy właściciel dokonał rebrandingu sklepów, znacznie powiększając swoją sieć. Zgodnie z decyzją urzędu antymonopolowego, niektóre hipermarkety Real jednak musiały zostać sprzedane innemu nabywcy, który zmienił je w sklepy pod szyldem Bi1. Faktycznie jednak sieć Bi1 powiązana jest z Auchan.

Tesco

Właściciel Tesco nie zaczął inwestycji w Polsce wcale od przejęcia sieci Tesco. W 1995 r. Brytyjczycy za ok 54. mln zł kupili trzy lokalne sieci supermarketów: Minor, Madex i Savia. Pierwszy hipermarket Tesco otwarty został trzy lata później w podwrocławskich Bielanach. Sieć stawiała kolejne duże sklepy, a w 2002 r. przejęła sklepy sieci HIT. Pięć lat później Tesco kupiło większość supermarketów Leader Price.

Tesco stało się ogromnym graczem w Polsce, ale wpadło w kłopoty. Sprzedaż w sklepach przestała rosnąć, do czego przyczyniła się ofensywa dyskontów czy zmiana polityki kupowania asortymentu. Tesco zaczęło zamykać nierentowne sklepy. W 2021 r. polski biznes Tesco został kupiony przez duńskiego właściciela sieci dyskontów Netto. Zdecydowana większość sklepów zmieniła nazwę na Netto, ale nie dotyczyło to największych hipermarketów. Te zostały przejęte przez konkurentów (Carrefour, Kaufland), sieci budowlane (Leroy Merlin, Castorama), a powierzchnię pozostałych hipermarketów przeznaczono na inne cele. Ostatnie sklepy z logo Tesco przestały działać 27 października 2021 r.

Dołącz do dyskusji: Nawet Biedronka miała kiedyś hipermarkety. Oto siedem sieci, które zniknęły z Polski

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
romek
W przyrodzie nic nie ginie .... tylko zmienia właściciela. Dlatego nie ma większego znaczenia fakt, że jakiś właściciel/najemca blaszanej hali został zastąpiony innym właścicicielem/najemca blaszanej hali. W każdym przypadku chodzi o to samo .... o drenowanie kieszeni konsumentów. :P
odpowiedź
User
Lukas
Moim zdaniem popularniejsze stają się dyskonty takie jak Biedronka, Lidl, Dino, Stokrotka bo łatwiej się robi w nich zakupy; praktycznie są tam produkty najpotrzebniejsze a nie trzeba chodzić godzinę słuchając przy okazji piosenek lub info o promocjach nadawanych z głośników.
odpowiedź
User
Bolo
Pamiętam lider szajs. Totalne nieporozumienie, okropne produkty to były
odpowiedź