SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka Biełsatu skazana na osiem lat więzienia. „De facto – 10 lat”

Po dwóch latach spędzonych w kolonii karnej dziennikarka Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa, w środę została skazana na kolejnych osiem lat pozbawienia wolności. We wrześniu reporterka miała wyjść na wolność, jednak sąd w Homlu zadecydował inaczej. Andrejewej zarzuca się m.in. zdradę stanu.

Kaciaryna Andrejewa, fot. TV BiełsatArticle

Kaciaryna Andrejewa została zatrzymana 15 listopada 2020 roku, kiedy prowadziła relację internetową z mitingu upamiętniającego Ramana Bandarenkę - działacza opozycji pobitego na śmierć. Trafiła do aresztu, została oskarżona o „organizację i przygotowywanie działań rażąco naruszających porządek publiczny”, za co zgodnie z Kodeksem karnym Białorusi grozi do trzech lat więzienia.

Dziennikarka trafiła do kolonii karnej. W kwietniu postawiono jej kolejny zarzut  - zdrady ojczyzny, zagrożony karą od 7 do 15 lat pozbawienia wolności. Ostatecznie - jak donosi Biełsat - miała wyjść na wolność 5 września br. Jednak nie wyjdzie: w środę została skazana przez białoruski reżim na osiem lat pozbawienia wolności. Wyrok wydał Sąd Rejonowy w Homlu.

Proces Andrejewej został utajniony

Jak informuje telewizja Biełsat, proces Andrejewej toczył się za zamkniętymi drzwiami, a sprawa została utajniona. Jej adwokat został zmuszony do podpisania zobowiązania o nieujawnianiu informacji; zarzutów i szczegółów procesu nie zna nawet rodzina. „De facto nasza koleżanka otrzymała wyrok 10 lat za kratkami, ponieważ już wcześniej spędziła prawie dwa lata w areszcie śledczym i kolonii karnej, zanim reżim wszczął nową sprawę karną” – pisze portal Belast.eu.

Beata Krasicka, zastępca dyrektor Biełsatu, komentując środowy wyrok, powiedziała: - Kacia Andrejewa jest w więzieniu tylko i wyłącznie dlatego, że jest niezależną dziennikarką i wykonywała swoje dziennikarskie obowiązki. Została skazana za prawdę. Pozostaje mieć nadzieje, że reżim Łukaszenki nie potrwa długo, a wszyscy odpowiedzialni za niszczenie ludzkiego życia odpowiedzą za to.

Od marca 2021 roku w białoruskim więzieniu przebywa także inny dziennikarz związany z polskimi mediami, Andrzej Poczobut.  Zarzuty, jakie mu postawiono to podżeganie do nienawiści narodowościowej i rehabilitacja nazizmu.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Biełsatu skazana na osiem lat więzienia. „De facto – 10 lat”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ae
z a b i ć łukaszenkę!
odpowiedź
User
bison616
A w tym samym dniu UE znosi sankcje na tranzyt do kalingradu i odracza siódmy pakiet sankcyjny. Brawo rozzuchwalajcie dalej te bestie !!!
odpowiedź
User
Shhsjsi
Spodziewalabym się.lepszej reakcji tv Biełsat i działań
.stwierdzenie że ma pani nadzieję że reżim Łukaszenki długo nie potrwa jest zenujace..pracowlaa dla.was. comzrpbiliscie żeby ją uwolnić?
odpowiedź