SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blik z blisko ćwierć miliarda transakcji i 10,5 mln aktywnych użytkowników w I kw.

Operator Blika (Polski Standard Płatności) opublikował wyniki dotyczące systemu mobilnych płatności za I kwartał 2022 r. Użytkownicy zrealizowali w tym czasie blisko 250 mln transakcji o wartości 32,6 mld zł. Na koniec marca aktywnie z Blika korzystało 10,5 mln osób.

Article

Początek 2022 roku przyniósł doskonałe wyniki transakcyjne Blika. Od stycznia do marca jego użytkownicy zrealizowali 247 mln transakcji. To o 62 proc. więcej niż rok wcześniej. Łączna wartość transakcji wzrosła rok do roku o 63 proc., osiągając poziom 32,6 mld zł.


W analizowanym okresie najwięcej transakcji Blikiem realizowanych było niezmiennie w e-commerce – ich udział stanowi obecnie 63,2 proc. wszystkich operacji. Między styczniem a marcem użytkownicy Blika zapłacili w sieci 156,3 mln razy – to o 38 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość transakcji online osiągnęła 18,8 mld zł wobec 12,8 mld zł rok wcześniej. Średnia wartość pojedynczego zakupu online wyniosła 120 zł.

Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na użycie Blika pozostają przelewy na numer telefonu. W I kwartale br. stanowiły one już 18 proc. wszystkich transakcji, co oznacza wzrost o 5,6 pkt. proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Użytkownicy zrealizowali w ten sposób 44,1 mln przelewów, czyli o 136 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość płatności P2P w analizowanym okresie wyniosła 5,1 mld zł.

Od stycznia do marca imponujący wzrost odnotowały także płatności Blik w tradycyjnych terminalach płatniczych. Liczba transakcji wzrosła do 36,8 mln – to aż o 172 proc. więcej niż rok temu i o 26 proc. więcej niż w IV kwartale 2021 r. Od początku udostępnienia tej usługi przez sześć największych polskich banków aktywowało ją już ponad 800 tys. użytkowników. W analizowanym okresie zrealizowali oni 8,6 mln transakcji, co oznacza wzrost o 207 proc. w stosunku do wyniku osiągniętego kwartał wcześniej.

W I kwartale 2022 r. liczba transakcji w bankomatach wzrosła rok do roku o 42 proc. i było ich 10,2 mln. Wypłaty i wpłaty w bankomatach stanowią obecnie 4,1 proc. wszystkich transakcji Blikiem.

Między styczniem a marcem Polacy wykonywali średnio 2,7 mln transakcji Blikiem dziennie. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 1,7 mln. W najlepszym dniu kwartału odnotowano prawie 3,7 mln transakcji. Średnia kwota operacji Blikiem wyniosła w tym okresie 132 zł.

Sukcesywnie rośnie także liczba aktywnych użytkowników Blika, która od IV kwartału 2021 r. uwzględnia również osoby realizujące wyłącznie przelewy na numer telefonu Blik. Na koniec marca br. wynosiła ona 10,5 mln osób. To o 39 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Blik z blisko ćwierć miliarda transakcji i 10,5 mln aktywnych użytkowników w I kw.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dd
Blik to bardzo wygodny system do płatności. Największym minusem jest to, że nie jest dostępny jeszcze w wielu punktach - np. stacje paliw BP,. Circle K, sklep Kaufland.
odpowiedź