SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Blisko 2 mld zł płatności zrealizowanych bonem turystycznym

Z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano dotąd płatności na blisko 2 mld zł - poinformował resort rozwoju i technologii. Z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Article

Resort zwrócił uwagę, że program Polski Bon Turystyczny (PBT) to nie tylko wsparcie finansowe dla przedsiębiorców i polskich rodzin, ale też działania angażujące do podnoszenia jakości i dostępności krajowej oferty turystycznej oraz edukacji turystów.

Według MRiT "o gospodarczym wymiarze PBT świadczy dotychczasowa kwota uzyskana z tytułu płatności bonem – blisko 1,9 miliarda złotych". To środki, które trafiając na konta przedsiębiorców i organizacji turystycznych, wsparły ich działalność w czasie kryzysu wywołanego pandemią, zdecydowały o zachowaniu płynności finansowej, utrzymaniu zatrudnienia - wskazał resort.

Wiceminister resortu Andrzej Gut-Mostowy stwierdził, że pozytywny wpływ programu na działalność uczestniczących w nim przedsiębiorstw turystycznych potwierdzają też wyniki badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną.

Dzięki możliwości przyjmowania płatności i korzystania z zaliczek opłacanych bonem poprawiła się płynność finansowa co trzeciej badanej firmy, a ponad połowa badanych deklaruje, że co najmniej 25 proc. ich przychodów pochodziło z płatności Polskim Bonem Turystycznym – wynika z badania POT w ramach oceny programu PBT.

"Dzięki zwiększeniu skali działalności w związku z udziałem w programie, m.in. rozszerzeniu oferty o propozycje wypoczynku dla rodzin z dziećmi, 76 proc. badanych firm zyskało nowych klientów. Wiele rodzin, dzięki wsparciu z bonu mogło pozwolić sobie na wspólny wypoczynek – to dobre wskaźniki podkreślające, jak program jest ważny społecznie i gospodarczo" - zaznaczył Gut-Mostowy.

Bon to narzędzie "niwelujące społeczne skutki pandemii"

Zwrócił uwagę, że bon to też narzędzie "niwelujące społeczne skutki pandemii". Według danych resortu objęcie świadczeniem ponad 7 mln dzieci umożliwiło aktywny udział w rekreacji i wypoczynku osobom o różnym statusie materialnym, miejscu zamieszkania czy stanie zdrowia, w tym m.in. pochodzącym z obszarów wiejskich oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności uprawnionym do dodatkowego świadczenia w formie bonu. "Do 18 października 2021 r. dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci" - poinformowało MRiT.

Przypomniano, że bon można aktywować poprzez indywidualne konto osoby uprawnionej, która w swoim profilu PUE ZUS ma przyznane świadczenie podstawowe, a dzięki dodatkowym funkcjom może wygenerować świadczenie dodatkowe o wartości 500 zł. Każde dziecko z niepełnosprawnością może otrzymać bon o łącznej wartości 1000 zł.

Największą wartość wszystkich aktywowanych bonów ze świadczeniem dodatkowym odnotowano w województwie mazowieckim (ponad 31,5 mln złotych w bonach zawierających świadczenie dodatkowe) i śląskim (prawie 29 mln złotych w bonach zawierających świadczenie dodatkowe).

Przypomniano, że poprawie jakości oferty skierowanej do osób z niepełnosprawnościami służy też przygotowany przez Polską Organizację projekt Certyfikacji Podmiotów Turystycznych. Jedną z ocenianych kategorii w ramach dobrych praktyk stosowanych w obiektach przyjmujących płatności bonem znalazły się udogodnienia umożliwiające wypoczynek gościom z dysfunkcjami. Blisko 50 proc. podmiotów spośród ponad 2,5 tys. biorących udział w projekcie dysponuje takimi rozwiązaniami, jak w pełni przystosowane pokoje i łazienki, swobodny dostęp do sali restauracyjnej, obniżona lada recepcyjna, windy, podjazdy, brak barier architektonicznych oraz specjalne oferty biur podróży i imprez turystycznych. W ramach projektu powstała też mapa obiektów stosujących dobre praktyki z możliwością wyszukiwania obiektów posiadających udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: https://certyfikat.pot.gov.pl/mapa-obiektow.

Jak wyjaśnił resortu, PBT umożliwił skorzystanie z oferty wyjazdów rehabilitacyjnych i turnusów leczniczych, ale też usług i imprez turystycznych przygotowanych specjalnie pod kątem dostępności dla dzieci z niepełnosprawnościami jak np. kurs żeglarstwa dla osób niesłyszących czy turnusy dla osób z autyzmem. "Największym zainteresowaniem korzystających z dodatkowego świadczenia cieszyły się ośrodki położone w województwach małopolskim, pomorskim i zachodniopomorskim" - wskazano. Dodano, że tendencja ta widoczna jest też w analizie wszystkich wykorzystanych bonów.

Dodatkowe świadczenie dla dzieci z niepełnosprawnością wykorzystywane było w różnego rodzaju obiektach – płacono nim zarówno w hotelach i obiektach noclegowych, jak i w podmiotach specjalizujących się w organizacji wypoczynku i turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością. W województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, śląskim, pomorskim, podlaskim, łódzkim i lubelskim przynajmniej jeden obiekt na trzy przyjmujące najwięcej płatności bonem, jest ośrodkiem rehabilitacyjnym lub obiektem organizującym turnusy dla osób z niepełnosprawnością. W pozostałych województwach w pierwszej trójce znalazły się hotele, obiekty noclegowe, apartamenty i parki rozrywki.

Dołącz do dyskusji: Blisko 2 mld zł płatności zrealizowanych bonem turystycznym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl