SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KPRM: nadużycia z bonami na telewizory do DVB-T2/HEVC, zawiadomiono organa ścigania

Złożono już ponad 112 tys. wniosków o dofinansowanie do zakupu telewizora i dekodera na potrzeby nowego standardu telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. - Identyfikujemy jednak nadużycia w tym zakresie - informuje kancelaria premiera, podkreślając, że bony są przeznaczone wyłącznie dla gospodarstw domowych w trudniej sytuacji materialnej.

Article

Dofinansowanie do zakupu odbiorników obsługujących wprowadzany właśnie nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC jest przyznawane na mocy ustawy, która weszła w życie pod koniec marca br.

Zgodnie z ustawą „świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego przysługuje jednej pełnoletniej osobie, zameldowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni, jeżeli trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego (...) bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby”.

Można otrzymać 250 zł do zakupu telewizora i 100 zł do dekodera.

W środę zespół odpowiadający w kancelarii premiera za cyfryzację poinformował, że jak dotąd złożono ponad 112 tys. wniosków o dofinansowanie, a ponad 71 tys. gospodarstw domowych wykorzystało otrzymane bony.

Bony można realizować w przeszło 3,3 tys. punktów sprzedaży należących do ponad 800 przedsiębiorców.

Kancelaria premiera: bony nie na zakup drogich telewizorów

W komunikacie kancelarii premiera przypomniano, że osoba w składanym wniosku oświadcza m.in., że jej gospodarstwo domowe jest w trudnej sytuacji materialnej i nie może samodzielnie ponieść kosztów kupna odpowiedniego odbiornika.

- Identyfikujemy jednak nadużycia w tym zakresie, co spowodowało, że uruchomione zostały procedury zabezpieczające, a także wszczęcia postępowań karnych, które zostały skierowane do organów ścigania. Oprócz zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, równolegle prowadzone są postępowania administracyjne w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego - opisano.

Zaznaczono, że takim nadużyciem jest chociażby wykorzystanie uzyskanego bonu do kupna drugiego odbiornika, „przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 zł i zrealizowanie świadczenia za 250 zł dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną”.

- Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych,  a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń - zapowiedziano.

Jak złożyć wniosek o bon na dekoder/telewizor?

Wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora można składać osobiście lub przez pełnomocnika na platformie gov.pl albo w placówkach Poczty.

Po złożeniu wniosku otrzymamy specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie. Kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu.

Wyszukiwarka sklepów, w których można zrealizować świadczenie, dostępna jest na stronie dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka.

Program dofinansowania potrwa do 31 grudnia br.

Dołącz do dyskusji: KPRM: nadużycia z bonami na telewizory do DVB-T2/HEVC, zawiadomiono organa ścigania

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tak tylko pytam
Jaki można kupić telewizor za 250 zł jeśli jest dofinansowanie do osób w trudnej sytuacji materialnej
odpowiedź
User
Lolik
Ten program jest absurdalny w sobie. Jeśli ktoś kupuje tv nawet jakikolwiek ( oczywiście nowy, bo używany nie podlega programowi) to chyba nie znajduje się w trudnej sytuacji bo najczęściej jest to wydatek 1000-2000 zł. I wtedy już nie ma to znaczenie że nawet kosztuje to 13000 zł. Nie można być trochę w trudnej sytuacji materialnej. To jest kolejny straszak . Nie ma na to przepisów
odpowiedź
User
TT
Ta ustawa to od początku bubel prawny (jak większość ustaw autorstwa PiS). Brak JASNEJ I PRECYZYJNEJ DEFINICJI co oznacza "trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego (...) bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby". Każdy może to sobie interpretować po swojemu. Powinny być określone albo jasne i bezstronne kryteria dochodowe albo dofinansowanie powinno przysługiwać wszystkim bez wyjątku. A tak przygotowano swego rodzaju pułapkę prawną.
odpowiedź