SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Boni: Jeżeli poprawi się ściągalność CIT-u, deficyt budżetu może być niższy

Jeżeli do końca roku poprawią się, słabsze niż zazwyczaj, wpływy z podatku CIT, to deficyt budżetowy może być niższy niż zapowiadane ostatnio 48,3 mld zł, poinformował w środę szef doradców premiera, Michał Boni.

Boni: Jeżeli poprawi się ściągalność CIT-u, deficyt budżetu może być niższy

"To czy tegoroczny deficyt będzie niższy od 48,3 mld zł zależy od tego, czy wpłaty z CIT-u powiększą się pod koniec roku. Wynika to z tego, iż od tego roku działa mechanizm na rzecz przedsiębiorców czyli brak obowiązku deklaracji. Więc wpływy CIT-owskie są mniejsze, a to może oznaczać, ze część przedsiębiorców się kredytuje kosztem państwa, a urząd skarbowy nie ma tytułu prawnego - z powodu właśnie braku deklaracji - by to kontrolować" - powiedział Boni dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego.

W jego ocenie w skali roku płynność jest więc zachwiana i jeśli to się do grudnia wyrówna, wynik może być lepszy.

"Jeśli CIT się poprawi, to deficyt na koniec roku powinien być jeszcze niższy niż 48,3 mld zł" - podsumował Michał Boni.

W przyjętym w piątek przez rząd projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok planowane wykonanie deficytu za 2010 rok zapisano na poziomie 48,32 mld zł wobec 52,21 mld zł zaplanowanych w tegorocznym budżecie. Natomiast w 2011 r. deficyt budżetu centralnego ma wynieść nie więcej niż 40,20 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Boni: Jeżeli poprawi się ściągalność CIT-u, deficyt budżetu może być niższy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl