SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brak czasu wyklucza Polaków z dostępu do kultury

Co trzeci Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie brał udziału w żadnym wydarzeniu kulturalnym. Główny powód to brak czasu - wynika z najnowszego badania Sponsoring Monitor, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Dwie trzecie Polaków deklaruje, że interesuje się kulturą, z czego 13 proc. w znacznym stopniu. Częściej to obszar zainteresowań kobiet niż mężczyzn (70 proc. vs. 62 proc.). Nieco bardziej zainteresowane kulturą są osoby z grup wiekowych do 45 lat.

Film, literatura oraz muzyka rozrywkowa - to trzy topowe obszary kultury, którymi interesują się Polacy. Często wymieniane były także fotografia, taniec, teatr czy sztuki plastyczne.

Teatr jest najbardziej lubiany przez najmłodszą grupę wiekową (18-24), taniec – przez najstarszą grupę (60-64), muzyka rozrywkowa jest lubiana przez wszystkie grupy wiekowe, jednak najbardziej przez osoby powyżej 45-tego roku życia, zaś muzyka poważna przez osoby w wieku od 35 do 34 lat.

Literatura ma najwięcej miłośników w wieku 25-34 lata, a malarstwo wśród osób najstarszych. Fotografia to zdecydowanie konik młodych ludzi (44 proc. versus 20 proc. wśród osób najstarszych), a film – najbardziej przez starszych (44 proc. versus 35proc. wśród osób najmłodszych).

 

Udział Polaków w wydarzeniach kulturalnych

35 proc. badanych przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie brał udziału w żadnych wydarzeniach kulturalnych. Najwyższy odsetek taki osób jest w wieku 60-64 lat (46 proc.). Odsetek osób nieuczestniczących w wydarzeniach kulturalnych rośnie z wiekiem – wśród osób po 45-tym roku życia jest on wyższy niż 40 proc.

Główną przyczyną, przez którą Polacy nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, jest brak czasu. W dalszej kolejności ankietowani wskazywali brak pieniędzy, choć od 2014 roku znacząco spadł odsetek osób wskazujących tę odpowiedź (z 58 proc. do 14 proc.).

– W porównaniu z wynikami sprzed pięciu lat aż trzy razy mniej Polaków jako powód nieuczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych wskazuje brak środków finansowych. Teraz na pierwszą pozycję wysuwa się brak czasu. To bardzo duża zmiana, świadcząca o tym, że Polacy mają poczucie, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Jednocześnie dwukrotnie wzrósł odsetek osób twierdzących, że nie biorą udziału w wydarzeniach kulturalnych, bo ich to nie interesuje. To bardzo ciekawe zjawisko pokazujące, że z pewnych rzeczy nie korzystamy uważając, że przyczyną jest brak pieniędzy, a kiedy pieniądze się pojawiają to okazuje się, że przyczyn należy szukać zupełnie gdzieś indziej – komentuje Agnieszka Doktorska, autorka raportu z ARC Rynek i Opinia.

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. Dane w materiale pochodzą z dwóch fal badania zrealizowanych w 2019 roku (kwiecień, sierpień). Zastosowano metodologię CATI (wywiady telefoniczne), próba N=1004 (reprezentatywna próba internautów) oraz z rocznego badania Sponsoring Monitor 2014 (metodologia CATI, próba N=1519).

Dołącz do dyskusji: Brak czasu wyklucza Polaków z dostępu do kultury

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pustelnik
Taaa głupiejemy jako społeczeństwo. Nie ma czasu/pieniędzy na szeroko pojętą kulturę, ale na długie spacery po galeriach handlowych owszem.
odpowiedź
User
Axe
To lenistwo umysłowe przede wszystkim. Bo jakoś na facezbooka czy tv przy piwie czas jest
odpowiedź
User
Max
Kiedyś wstyd było nie czytać książek, więc ludzie opowiadali banialuki o „ulubionych autorach”, których nazwiska usłyszeli w tv albo w radiu. Dziś ta ekipa wychowała pociechy, które wprost mówią, że czytają wyłącznie smsy i nie widzą w tym nic żenującego. Jednak termin „wydarzenie kulturalne” budzi jeszcze - jak widać - potrzebę usprawiedliwiania się. Ich dzieci i z tym nie będą miały problemu i oświadczą, gdzie mają tę całą kulturę.
A jak jest naprawdę widać po nie kończącej się galerii chamów na ulicach
odpowiedź