SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brak czasu wyklucza Polaków z dostępu do kultury

Co trzeci Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie brał udziału w żadnym wydarzeniu kulturalnym. Główny powód to brak czasu - wynika z najnowszego badania Sponsoring Monitor, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

Kino, fot. Shutterstock.com Article

Dwie trzecie Polaków deklaruje, że interesuje się kulturą, z czego 13 proc. w znacznym stopniu. Częściej to obszar zainteresowań kobiet niż mężczyzn (70 proc. vs. 62 proc.). Nieco bardziej zainteresowane kulturą są osoby z grup wiekowych do 45 lat.

Film, literatura oraz muzyka rozrywkowa - to trzy topowe obszary kultury, którymi interesują się Polacy. Często wymieniane były także fotografia, taniec, teatr czy sztuki plastyczne.

Teatr jest najbardziej lubiany przez najmłodszą grupę wiekową (18-24), taniec – przez najstarszą grupę (60-64), muzyka rozrywkowa jest lubiana przez wszystkie grupy wiekowe, jednak najbardziej przez osoby powyżej 45-tego roku życia, zaś muzyka poważna przez osoby w wieku od 35 do 34 lat.

Literatura ma najwięcej miłośników w wieku 25-34 lata, a malarstwo wśród osób najstarszych. Fotografia to zdecydowanie konik młodych ludzi (44 proc. versus 20 proc. wśród osób najstarszych), a film – najbardziej przez starszych (44 proc. versus 35proc. wśród osób najmłodszych).

 

Udział Polaków w wydarzeniach kulturalnych

35 proc. badanych przyznaje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie brał udziału w żadnych wydarzeniach kulturalnych. Najwyższy odsetek taki osób jest w wieku 60-64 lat (46 proc.). Odsetek osób nieuczestniczących w wydarzeniach kulturalnych rośnie z wiekiem – wśród osób po 45-tym roku życia jest on wyższy niż 40 proc.

Główną przyczyną, przez którą Polacy nie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, jest brak czasu. W dalszej kolejności ankietowani wskazywali brak pieniędzy, choć od 2014 roku znacząco spadł odsetek osób wskazujących tę odpowiedź (z 58 proc. do 14 proc.).

– W porównaniu z wynikami sprzed pięciu lat aż trzy razy mniej Polaków jako powód nieuczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych wskazuje brak środków finansowych. Teraz na pierwszą pozycję wysuwa się brak czasu. To bardzo duża zmiana, świadcząca o tym, że Polacy mają poczucie, że ich sytuacja finansowa jest dobra. Jednocześnie dwukrotnie wzrósł odsetek osób twierdzących, że nie biorą udziału w wydarzeniach kulturalnych, bo ich to nie interesuje. To bardzo ciekawe zjawisko pokazujące, że z pewnych rzeczy nie korzystamy uważając, że przyczyną jest brak pieniędzy, a kiedy pieniądze się pojawiają to okazuje się, że przyczyn należy szukać zupełnie gdzieś indziej – komentuje Agnieszka Doktorska, autorka raportu z ARC Rynek i Opinia.

Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. Dane w materiale pochodzą z dwóch fal badania zrealizowanych w 2019 roku (kwiecień, sierpień). Zastosowano metodologię CATI (wywiady telefoniczne), próba N=1004 (reprezentatywna próba internautów) oraz z rocznego badania Sponsoring Monitor 2014 (metodologia CATI, próba N=1519).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brak czasu wyklucza Polaków z dostępu do kultury

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pustelnik
Taaa głupiejemy jako społeczeństwo. Nie ma czasu/pieniędzy na szeroko pojętą kulturę, ale na długie spacery po galeriach handlowych owszem.
3 2
odpowiedź
User
Axe
To lenistwo umysłowe przede wszystkim. Bo jakoś na facezbooka czy tv przy piwie czas jest
2 1
odpowiedź
User
Max
Kiedyś wstyd było nie czytać książek, więc ludzie opowiadali banialuki o „ulubionych autorach”, których nazwiska usłyszeli w tv albo w radiu. Dziś ta ekipa wychowała pociechy, które wprost mówią, że czytają wyłącznie smsy i nie widzą w tym nic żenującego. Jednak termin „wydarzenie kulturalne” budzi jeszcze - jak widać - potrzebę usprawiedliwiania się. Ich dzieci i z tym nie będą miały problemu i oświadczą, gdzie mają tę całą kulturę.
A jak jest naprawdę widać po nie kończącej się galerii chamów na ulicach
1 2
odpowiedź