SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W USA i Francji kanały filmowe bez logotypów. Czy to możliwe w Polsce?

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych kanały filmowe kilka lat temu pozbyły się logotypów. W wielu krajach w oglądaniu filmów nie przeszkadzają nawet oznaczenia wiekowe. Przedstawicielka polskiego Canal+ przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w naszym kraju to niemożliwe z powodów koncesyjnych.

Article

W dobie wszechobecnej cyfrowej telewizji logotypy stały zbędne. Istnieją przecież listy kanałów dekoderów, EPG (elektroniczny przewodnik po programach), a niektóre sprzęty po wybraniu danej stacji automatycznie wyświetlają jej logo obok informacji o nadawanej audycji. Nic dziwnego, że filmowe kanały premium na najbardziej rozwiniętych rynkach rezygnują z logotypów. W Polsce nadal mają je wszystkie stacje telewizyjne, w tym Canal+, HBO czy Cinemax.

Jakie stacje zrezygnowały z wyświetlania logo?

W USA logotypów nie wyświetlają m.in. HBO, Cinemax, Showtime czy Starz. Nadawcy nie umieszczają nawet na ekranie ostrzeżeń wiekowych. Zamiast tego, przed rozpoczęciem emisji danego filmu jest wyświetlana plansza na temat dostępnej jakości, ścieżek dźwiękowych i potencjalnych zagrożeń dla nieletnich. Na przykład przemocy czy wulgaryzmach.

Logotypów nie umieszczają też filmowe stacje francuskiego Canal+. We Francji w przeciwieństwie do USA, na ekranie są widoczne jednak oznaczenia wiekowe. Afrykańska wersja Canal+ logotyp zamieszcza (zdjęcie z podpisem Canal+ 007). Oznaczeń i logotypów nie znajdziemy na brytyjskich i niemieckich kanałach filmowych Sky. Włoski Sky oznaczeń nie pokazuje, ale wyświetla logo oglądanej stacji.

„Nadawcy są zobowiązani do oznaczania kanału”

Dlaczego francuski Canal+ nie wyświetla logotypu, a polski tak? - Nadawcy rozpowszechniający kanały na podstawie polskich koncesji są zobowiązani do oznaczania kanału jego nazwą określoną w koncesji. Umieszczenie nazwy (logotypu) w trakcie emisji audycji ma na celu zapewnienie odbiorcom łatwej identyfikacji kanału. Canal+, realizując ten obowiązek, emituje półprzezroczyste logotypy, aby jak najmniej ingerować w odbiór nadawanych treści - informuje Wirtualnemedia.pl Katarzyna Szczepanik z biura prasowego Canal+.

Zobacz także: Na świecie są kanały z rodeo, militarne i kryminalne dla kobiet. Jakich TV nie ma w Polsce?

HBO działa w naszym kraju na podstawie czeskiej koncesji. Niewielkie logotypy wyświetla, ale oznaczeń wiekowych w trakcie emisji filmów czy seriali już nie pokazuje. Nadawca na razie nie odpowiedział na nasze pytania w tym zakresie. Nie wiadomo zatem czy chodzi o przyzwyczajenie odbiorców, chęć wyróżnienia się na tle konkurencji czy przepisy. Milczy także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która zapisuje w koncesjach konieczność umieszczania logotypów i nakłada taki obowiązek na nadawców w rozporządzeniu.

Choć w Polsce logotypy nie zniknęły, to są kraje, gdzie są one wyraźnie większe lub mogące bardziej odwracać uwagę od oglądanego filmu. Tak jest na przykład z wersjami HBO dla krajów Ameryki Łacińskiej czy Azji Południowo-Wschodniej. W przypadku tych rynków kluczowe mogą być urządzenia, na których ogląda się telewizję. W biedniejszych krajach dominują mniejsze i starsze telewizory. Wielu Azjatów ogląda z kolei kanały telewizyjne na smartfonach.

Zobacz także: Jak prezentowane są newsy na świecie? Polscy widzowie przeżyliby szok

Zobacz także: DVB-T2 i filmy w 4K? W niektórych miejscach króluje analog, telenowele lub religia

Dołącz do dyskusji: W USA i Francji kanały filmowe bez logotypów. Czy to możliwe w Polsce?

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
W polskim Canal+ w ostatnim czasie jeszcze zwiększyli wielkość oznaczeń wiekowych. Wszystko zgodnie z ustawą medialną, która jest przeżytkiem. Brakuje polityków, którzy mogliby wprowadzić właściwą poprawkę. Wystarczy info z EPG, które zawsze wyświetla się przez kilka sekund na ekranie przy przełączeniu na dany kanał.
odpowiedź
User
Karol
Już bez przesady loga nie przeszkadzają w oglądaniu. Już całkiem się w d.ch ludziom przewraca
odpowiedź
User
Wkrw
Niestety leśne dziadki z KRRiT mają ważniejsze problemy (np. jak by tu dokopać TVNowi czy też jak tu jeszcze wzmocnić partyjną TVP) niż zajmować się jakimiś tam logotypami.
odpowiedź