SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Brutalna reakcja polityczna"

Balcerowicz: Groźby likwidacji RPP to niespotykany nacisk ze strony polityków.

Zapowiedzi likwidacji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z powodu nieobniżania stóp procentowych to niespotykany dotąd nacisk ze strony polityki, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Groźby likwidacji RPP to nacisk, jaki dotychczas nie zdarzał się w wypowiedziach polityków o bieżącej polityce pieniężnej. Nie przypominam sobie tak brutalnych reakcji politycznych” – powiedział Balcerowicz w wywiadzie dla środowego „Pulsu Biznesu”, odnosząc się do wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Po zeszłotygodniowej decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowym na dotychczasowym poziomie Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS, powiedział, że taka decyzja rady uzasadnia konieczność likwidacji RPP w nowym projekcie konstytucji.

Obecnie w Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt noweli ustawy o NBP, autorstwa Samoobrony, ograniczający niezależność banku centralnego.

Przedstawiciele PiS zapowiadali, odnosząc się do projektu tej noweli, że nie chcą ograniczać niezależności banku centralnego, a opowiadają się jedynie za rozszerzeniem odpowiedzialności banku centralnego na kwestię wzrostu gospodarczego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Brutalna reakcja polityczna"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl