SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdjęcia satelitarne z Buczy potwierdzają ukraińską wersję: ciała na ulicach leżą od tygodni

Dziennikarze „New York Timesa” poddali analizie zdjęcia satelitarne z ukraińskiej Buczy i dowiedli, że zwłoki na nich widoczne leżą na ulicach od kilku tygodni. To obala oficjalną rosyjską propagandę, twierdzącą, że martwe ciała zostały podrzucone przez Ukraińców już po opuszczeniu miasta przez wojska rosyjskie.

Jedno ze zdjęć zamieszczonych przez NYT, zestawiających zdjęcia satelitarne z materiałami medialnymi z Buczy Fot. NYTimes.comArticle

Zbrodnia w Buczy wyszła na jaw kilka dni temu: dzięki reporterom i mediom społecznościowych cały świat zobaczył, jak ponad 400 martwych ciał leży na ulicach miasta, kontrolowanego aż do końca marca przez Rosjan. Niemal od razu rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło, jakoby to Rosja była za to odpowiedzialna. Kremlowska propaganda przekonuje, że ciała zostały rozmieszczone na ulicach niedawno, już po tym, jak „wszystkie rosyjskie jednostki wycofały się całkowicie z Buczy” (około 30 marca). Miałoby to być częścią ukraińskiego spisku, zmierzającego do obarczenia Rosji winą za zbrodnie wojenne.

Zwłoki na ulicach od 11 marca

Tej wersji przeczy śledztwo, przeprowadzone przez zespół Visual Investigations „New York Timesa”. Dziennikarze przeanalizowali zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies i udowodnili, że w Buczy setki ciał osób cywilnych leżały na ulicach co najmniej od 11 marca. - Fotografie pokazują ciemne obiekty podobnej wielkości co ludzkie ciała, pojawiające się na ulicy Jabłońskiej między 9 a 11 marca. Obiekty pojawiają się dokładnie w miejscach, w których znaleziono ciała po odzyskaniu przez siły ukraińskie, co pokazuje materiał filmowy z 1 kwietnia – czytamy w tekście zamieszczonym na stronie internetowej dziennika. - Dalsza analiza pokazuje, że obiekty pozostawały w tych pozycjach przez ponad trzy tygodnie.
 

 

NYT odzyskał w celu analizy odzyskał zarchiwizowane zdjęcia satelitarne, a następnie połączył je z fotografiami, które zamieszczały w ostatnich dniach media (film pochodzący ze strony amerykańskiego dziennika - powyżej). Analiza materiału nie zostawia wątpliwości, że zwłoki mordowanych w Buczy cywili leżały na ulicach na długo przed tym, jak miasto opuścili rosyjscy żołnierze.

Koronny przykład: ul. Jabłońska

Przeanalizowano np. zdjęcia z ul. Jabłońskiej. - Przyczyny śmierci (cywili) są niejasne. Niektóre ciała znajdowały się obok czegoś, co wydaje się być kraterem uderzeniowym. Inni byli w pobliżu porzuconych samochodów. Trzy ciała leżały obok rowerów. Niektórzy mają ręce związane za plecami białą tkaniną - pisze NYT.

Inny film, nakręcony także na ulicy Jabłońskiej, pokazuje kolejne ciała, w tym jedno - obok roweru, inne obok samochodu. - Zdjęcia satelitarne pokazują, że porzucone samochody i ciało pojawiają się między 20 a 21 marca – informują dziennikarze „New York Times”.

GW: "Zadaniem dziennikarzy - pokazywać rzeczywistość"

Nieocenzurowane zdjęcia z masakry opublikowały także polskie media, w tym poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza” (Agora). Portal Wyborcza.pl zamieścił z kolei dwie fotorelacje, pełne równie drastycznych ujęć. - To element tragicznej rzeczywistości w okupowanej Ukrainie. Zadaniem dziennikarzy jest ją pokazywać – skomentował dla Wirtualnemedia.pl Bartosz Wieliński, zastępca naczelnego „Wyborczej”.

Zbrodnia w Buczy stała się też przedmiotem oświadczenia polskiego MSZ. - Wieści napływające z miasta Bucza, wyzwolonego przez siły ukraińskie, napełniły nas przerażeniem, gniewem i pragnieniem sprawiedliwości - czytamy w nim. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze podkreślono także, iż przestępstwa przeciwko ludności cywilnej są bezwzględnie zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, którego Rosja jest stroną, zarówno konwencję haską, genewską, jak i zwyczajowe prawo międzynarodowe.

Dołącz do dyskusji: Zdjęcia satelitarne z Buczy potwierdzają ukraińską wersję: ciała na ulicach leżą od tygodni

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
luna
Wyspa Węzy Duch z Kijowa a teraz te bajki dla motłochu
odpowiedź
User
nyt
NYT to ci którzy trąbili na cały świat o broni chemicznej w Iraku
odpowiedź
User
tybn
Wyspa Węzy Duch z Kijowa a teraz te bajki dla motłochu

Ile słoniny i wódki masz dziś z przydziału od twoich właścicieli z Moskwy?
odpowiedź