SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ znowu dąży do fuzji. Zaoferował więcej pieniędzy za udziały

Canal+ ponownie złożył propozycję fuzji firmie MultiChoice, działającej na rynkach afrykańskich. Proponuje gigantowi płatnej telewizji i streamingu z RPA około 1,77 mld dol. za pozostałe udziały. Tym samym zwiększył kwotę, jaką jest gotowy zapłacić za pojedynczą akcję ze 105 do 125 randów południowoafrykańskich.

Canal+ jest największym udziałowcem MultiChoice. W związku z tym, że ma więcej niż 35 proc. akcji regulator z Republiki Południowej Afryki wezwał go do przedstawienia obowiązkowej oferty wykupu pozostałych udziałów. Taka konieczność wynika z przepisów obowiązujących w RPA. Francuska grupa miała czas do 8 kwietnia, ale już teraz przedstawiła ofertę. Zostanie powołana specjalna komisja, która oceni korzyści z ewentualnego połączenia.

Poprzednią ofertę odrzucono

Kilka tygodni temu udziałowcy MultiChoice odrzucili propozycję fuzji ze strony Grupy Canal+. Francuski dostawca płatnej telewizji chciał zapłacić 105 randów za każdą akcję właściciela platformy cyfrowej DStv, kanałów SuperSport i serwisu streamingowego Showmax. Dotychczasowi właściciele firmy chcieli oferty zbliżonej do 150 randów za akcję.

- Analizy MultiChoice wykluczają potencjalne synergie, które mogą wynikać z rozważanej transakcji. W trakcie długich rozmów Canal+ wielokrotnie informował opinię publiczną o spodziewanych korzyściach z połączenia. Wyniki naszych analiz muszą być uwzględnione przy okazji każdej oferty składanej przez Canal+. Zarząd jest otwarty na wszystkie propozycje maksymalizacji wartości udziałów dla akcjonariuszy. Przy tej cenie, nie ma jednak podstaw do dalszych rozmów - poinformował MultiChoice.

Canal+, który jest liderem płatnej telewizji w Afryce francuskojęzycznej, chce uzyskać podobną pozycję na rynkach, gdzie mówi się po angielsku i portugalsku. - Canal+ od wielu lat inwestuje w MultiChoice i w RPA. Jesteśmy dumni, że od 30 lat aktywnie uczestniczymy w afrykańskim sektorze mediów. Aby przyspieszyć rozwój MultiChoice w Afryce i poza nią, musimy przyjąć strategię, która umożliwi nam zwiększenie jego potencjału zarówno w odniesieniu lokalnym, jak i globalnym - powiedział w lutym Maxime Saada, dyrektor generalny Canal+.

Firma z RPA stawia na współpracę z Amerykanami

Canal+ już w 2017 roku chciał przejąć MultiChoice. Wówczas oferta została odrzucona przez właściciela spółki, czyli firmę Naspers, do której kiedyś należały m.in. portal aukcyjny Allegro, portal o tematyce gospodarczej Bankier.pl, porównywarka cen Ceneo, komunikator Gadu Gadu, serwis społecznościowy Nasza Klasa i serwis streamingowy Showmax, który z końcem 2019 roku zakończył działalność w Polsce.

W ostatnich latach francuska grupa konsekwentnie zwiększała udziały w MultiChoice. Firma z RPA zamiast wiązać się z Francuzami, postawiła na sojusz z Amerykanami. NBCUniversal w marcu ub.r. kupił 30 proc. udziałów w serwisie streamingowym Showmax, który działa dalej na rynkach afrykańskich. W lutym br. doszło do relaunchu platformy. Jej obaj udziałowcy obiecali zainwestować w serwis blisko 177 mln dol.

Fuzje na polskim rynku

Ostatnio rada nadzorcza Vivendi zatwierdziła podział konglomeratu na cztery podmioty. Canal+ ma skupiać się na działalności telewizyjnej i streamingowej, Havas na reklamowej, a Lagardère i Prisma Media na wydawniczo-dystrybucyjnej. Czwarta spółka ma mieć charakter inwestycyjny. Firma chciała, żeby po ewentualnym połączeniu z MultiChoice wejść także na giełdę w RPA.

Fuzje na rynku płatnej telewizji z udziałem Canal+ nie są niczym nowym. W 2002 roku w Polsce skonsumowano połączenie platform cyfrowych Cyfra+ i Wizja TV. Dekadę później doszło do fuzji Cyfry+ i n, po której powstała platforma nc+, obecnie noszącą nazwę Canal+. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Grupa Polsat Plus zarejestrowała w Urzędzie Patentowym znaki słowne Polsat+ i Polsat Box+. - Rejestrujemy wiele różnych znaków, co nie znaczy, że ze wszystkich korzystamy - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. Później wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec chwalił współpracę programową z Canal+.

Dołącz do dyskusji: Canal+ znowu dąży do fuzji. Zaoferował więcej pieniędzy za udziały

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dezinformacja portalu
Piszcie od razu w tytule, że chodzi o rynek afrykański!
odpowiedź
User
bredny
I w Polsce będzie fuzja z Polsat Box. Kwestia może 6 lat
odpowiedź