SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy Carrefoura w Polsce na sprzedaż. "Wiele podmiotów może być zainteresowanych"

Francuski właściciel sieci sklepów Carrefour szuka nowego nabywcy polskiego oddziału firmy. Zdaniem analityka Ipopema Securities na wycofaniu się sieci z polskiego rynku najbardziej skorzystają dyskonty. Ale zainteresowani kupnem marketów sieci mogą być także gracze spoza sektora handlu spożywczego.

Fot. materiały prasoweArticle

Magazyn „Challenges” poinformował, że Carrefour zamierza wycofać się z Polski i szuka nabywcy tutejszego oddziału firmy. Jak zaznaczono, Grupa Carrefour od kilku miesięcy prowadzi proces poszukiwania kupca na aktywa w Polsce i na Tajwanie. Spółce pomaga firma KPMG, która przeprowadza audyt tych dwóch oddziałów.

W rozmowie z agencją Reuters przedstawiciel prasowy grupy Carrefour zaprzecza, by podjęto już "jakąkolwiek decyzję o sprzedaży aktywów".

"W ramach przyszłej strategii Carrefour zastanawia się nad masą krytyczną swoich międzynarodowych spółek zależnych i ewentualnymi przyszłymi posunięciami w zakresie konsolidacji, aliansów lub zbycia. Ten proces dopiero się rozpoczyna, a Carrefour zaprzecza, że podjął jakąkolwiek decyzję o sprzedaży aktywów" - poinformowała rzeczniczka firmy.

Największy europejski detalista spożywczy obecnie realizuje 5-letni plan naprawczy, który został uruchomiony na początku 2018 roku. Zakłada on cięcie kosztów i większe inwestycje w biznes online. Plan ma pomóc wypracowywać lepsze zyski i odeprzeć rosnącą konkurencję ze strony Amazona.

Nabywców mogłoby być kilku

Analityk Ipopema Securities Krzysztof Kawa zaznacza, że biorąc pod uwagę, że Carrefour ma w Polsce sklepy w różnych formatach, nabywców mogłoby być kilku. - Patrząc na przykład Tesco, które zostało częściowo przejęte przez Saling Group, a część sklepów padło łupem innych sieci, na przykład Leroy Merlin, można snuć wiele scenariuszy. Większymi formatami mógłby być zainteresowany Kaufland. Sklepy w formacie „express" potencjalnie pasowałyby do modelu Żabki, natomiast nie wykluczam, że grono potencjalnych nabywców może być dużo szersze – przyznaje. Kawa dodaje, że przykład Tesco pokazuje również, że placówkami mogą być zainteresowane zarówno gracze z sektora handlu spożywczego, jak i sektorów pokrewnych.

Komu wyjście Carrefoura z Polski byłoby najbardziej na rękę? - Patrząc na trendy rynkowe, od dłuższego czasu na słabości super- i hipermarketów najbardziej korzystają dyskonty. Wyjście takiego gracza jak Carrefour z rynku może przyspieszyć te zmiany i jeszcze zwiększyć udziały rynkowe dyskontów – mówi Kawa.

Inny analityk rynku, który chce zachować anonimowość, mówi: Rynek jest trudny z uwagi na koncentrację dwóch dużych graczy na rynku [Netto przejmujące Tesco - przyp. red.] i presji inflacyjnej, która wpływa na wzrost koszyka. Kupowanie Carrefoura to nie jest "growth story" - dodaje.

Carrefour ze słabszymi wynikami w Polsce

W pierwszym kwartale br. sprzedaż like-for-like Carrefour w Polsce spadła o 2,3 proc. rdr., mimo to w raporcie uznano to za "solidne wyniki", biorąc pod uwagę konkurencję i zamknięcie centrów handlowych. Sprzedaż z uwzględnieniem aktualnego kursu waluty spadła o 6,1 proc., bez uwzględniania wahań kursów walut o 1,3 proc.

W rodzimej Francji sprzedaż porównywalna wzrosła w pierwszym kwartale br. o 3,5 proc. w skali roku. Dobre wyniki detalista notuje także w Hiszpanii (+ 1,7 proc. LFL), Brazylii (+ 11,6 proc. LFL), Belgii (+2,9 proc. LFL). Wartość sprzedaży z VAT całej grupy Carrefour wyniosła w analizowanym okresie 18,577 mld euro.

Grupa Carrefour w maju ponownie mianowała na prezesa i dyrektora generalnego Alexandre Bomparda na trzyletnią kadencję.

Carrefour ma w Polsce ponad 900 sklepów w 6 formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów hurtowo-dyskontowych, osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Jest również właścicielem sieci 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 230 000 GLA oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

W styczniu tego roku rynek obiegła informacja o potencjalnym przejęciu całej grupy Carrefour przez kanadyjską Alimentation Couche-Tard, do której należy sieć stacji benzynowych Circle K. Kanadyjska ACT w wypadku przejęcia Grupy Carrefour umocnić swoją pozycję w Europie i Ameryce Południowej. Wartość transakcji analitycy szacowali na 16 mld euro (19,5 mld dolarów).

Informacja o potencjalnym zainteresowaniu Carrefourem wzburzyła francuskich polityków. Minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że przejęcie przez obcy kapitał największego we Francji pracodawcy w sektorze prywatnym uderza w interesy kraju. W efekcie wycofano się całkowicie z rozmów o transakcji.

Dołącz do dyskusji: Sklepy Carrefoura w Polsce na sprzedaż. "Wiele podmiotów może być zainteresowanych"

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Obajtek to kupi
odpowiedź
User
Qwertyk
Gdzie są nasi Polscy miliarderzy? Co róż jest coś na sprzedaż, co mogliby przejąć a oni nic nie kupują. Chyba mamy wyjątkowo biednych miliarderów, jeśli nie byli w stanie kupić polskiego Tesco a teraz Carrefoura.
odpowiedź
User
IOP
A o ile mnie pamięć nie myli to Sasin coś mówił o Powstaniu Polskiej sieci Marketów mogli by kupić od Carrefour sklepy i do Boju Polsko ...
odpowiedź