SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CDA uruchomi platformę telewizyjną. Ma umowy z Polsatem, BBC i Kino Polska

W wakacje CDA, właściciel platformy CDA Premium, planuje uruchomić serwis CDA TV ze streamingiem stacji telewizyjnych. Firma zawarła stosowne umowy z prawie 50 podmiotami, m.in. Telewizją Polsat, Kino Polska TV, BBC Studios Distribution i A+E Networks.

Jarosław Ćwiek, prezes CDAArticle

- Na mocy wspomnianych umów Spółka zyskała możliwość odbioru i jednoczesnego retransmitowania kanałów wspomnianych dostawców za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej OTT - podano w komunikacie giełdowym CDA.

Zaznaczono, że platforma CDA TV będzie dostępna wyłącznie w naszym kraju. Jej start zaplanowano na pierwszą połowę trzeciego kwartału. Szczegółowa oferta, m.in. lista dostępnych stacji i ceny, zostaną zaprezentowane wraz z uruchomieniem plaformy. CDA zapowiedziało, że będzie ona działała w modelu subskrypcyjnym. Ma być dostępna także w formie aplikacji na urządzenia mobilne i Smart TV.

- CDA TV to naturalne rozszerzenie naszej dotychczasowej oferty. Rosnąca popularność VOD jest niezaprzeczalna, ale przywiązanie sporej części widzów do tradycyjnej telewizji nadal jest równie silna. Nasza propozycja pogodzi różne oczekiwania odbiorców i da im możliwość łatwego korzystania w jednym miejscu zarówno z bogatej biblioteki filmów na żądanie jaką jest CDA Premium, jak i wielu różnych kanałów telewizyjnych oferowanych przez CDA TV. A dodatkowym atutem będzie elastyczny i łatwy do zarządzania model subskrypcyjny, z którego w każdej chwili można zrezygnować - zapewnia Wolfgang Laskowski, rzecznik prasowy CDA.

CDA w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych

Pod koniec kwietnia br. CDA zostało wpisane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Ponadto podpisało umowę z firmą SGT, która zapewni dostęp do systemu dystrybucji sygnału telewizji.

- Uzyskany wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych umożliwia emitentowi świadczenie usług związanych z transmisją programów radiofonicznych lub telewizyjnych, w tym przede wszystkim telewizji OTT (telewizji linearnej w technologii over-the-top) na terenie Polski - opisano w komunikacie giełdowym CDA.

- W przyszłości spółka zamierza świadczyć usługi związane z dostępem do programów telewizyjnych i radiowych. Niemniej jednak emitent zwraca uwagę, że warunkiem koniecznym do wprowadzenia takiej oferty jest uzyskanie zezwoleń i umów licencyjnych do programów telewizyjnych i radiowych jak również spełnienie warunków technicznych oraz infrastrukturalnych - dodano.

350 tys. subskrybentów na CDA Premium

Obecnie główną usługą CDA jest platforma CDA Premium z filmami i serialami. Na koniec marca br. platforma miała 349,2 tys. subskrybentów, wobec 348,5 tys. na koniec grudnia ub.r. i 266,3 tys. na koniec marca ub.r.

W pierwszym kwartale br. CDA osiągnęło wzrost przychodów sprzedażowych o 31 proc. do 17,4 mln zł i zysku netto z 3,68 do 4,74 mln zł. Przychody ze sprzedaży subskrypcji do CDA Premium poszły w górę rok do roku z 12,39 do 16,69 mln zł, a ich udział w łącznych wpływach CDA - z 93,38 do 95,94 proc.

W maju br. przeglądarkowa wersja CDA Premium zanotowała 3,32 mln użytkowników i 11,43 proc. zasięgu (według badania Mediapanel).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od wiosny 2019 roku CDA jest notowane na rynku bocznym warszawskiej giełdy. We wtorek, po publikacji komunikatu o starcie CDA TV, kurs firmy wzrósł o 8,67 proc.

Głównymi akcjonariuszami CDA są dyrektor generalny firmy Łukasz Ćwiek (ma 63,69 proc. walorów spółki) i jej prezes Jarosław Ćwiek (34,33 proc.). Pod koniec kwietnia CDA z zeszłorocznego zysku i kapitału zapasowego wypłaciło 18,33 mln zł dywidendy.

CDA TV będzie rywalizować z WP Pilot

Obecnie czołową platformą ze streamingiem stacji tv należącą do wydawcy internetowego jest WP Pilot. Na platformie oferowanych jest ponad 100 kanałów telewizyjnych, m.in. stacje ogólnotematyczne, informacyjne, filmowe, sportowe i dla dzieci. Niewielka część jest dostępna za darmo, a pozostałe w płatnych pakietach.

WP Pilot jest dostępny poprzez stronę internetową, aplikacje na platformy Android, iOS, Windows oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay, a także jako aplikacja na telewizory LG Smart TV oraz Samsung Smart TV.

Wirtualna Polska nie ujawnia, ilu subskrybentów ma WP Pilot. Według badania Mediapanel w marcu 2021 roku z serwisu skorzystało 2,4 mln użytkowników. Zarządzająca platformą spółka zależna Wirtualnej Polski w 2019 roku osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 134,3 proc. do 9,98 mln zł, a jej strata netto zmalała z 4,5 do 1,7 mln zł.

Dołącz do dyskusji: CDA uruchomi platformę telewizyjną. Ma umowy z Polsatem, BBC i Kino Polska

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
w
CDA to przykład dosyć eleganckiego wyjścia z serwisu z pirackimi treściami do legalnej platformy streamingowej. Tylko prośba - jak najmniej treści na wyłączność, to legalności oglądania wcale nie pomaga.
odpowiedź
User
SAS
Konkurencja dla Wp Pilot i dobrze
odpowiedź
User
i tak i nie
i tak oto piraci będą legimityzować biznes - jaki kraj taki "polski netflix"
odpowiedź