SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Centra handlowe straciły prawie 18 mln klientów przez zakaz handlu w niedzielę

Centra handlowe straciły w 2018 roku 17,84 mln klientów robiących do tej pory zakupy w niedziele oraz 990 tys. klientów robiących je w czwartki - pokazują dane Retail Institute. W niedziele handlowe galerie handlowe odwiedziło 32,9 mln klientów, o 8,5 proc. więcej niż w roku 2017.

Article

W 2018 roku odwiedzalność ponad 120. centrów handlowych biorących udział w badaniach Retail Institute spadła o 1,9 proc. w skali roku. Zatem liczba klientów je odwiedzających spadła o 7,23 mln rdr.

Największe spadki odnotowały centra średnie, mające od 20 tys. mkw. do 39 999 mkw. powierzchni  najmu, (4,3 proc.) i małe, mające od 5 tys. do 19 999 mkw. powierzchni najmu, (4 proc.). Na ich tle dobrze radziły sobie duże i bardzo duże obiekty, o powierzchni najmu powyżej 40 tys. m2, które rok 2018 rok zamknęły symbolicznym wzrostem na poziomie 0,3 proc.

Prawie 18 mln klientów mniej w centrach handlowych

Rada Ekspertów Retail Institute zwraca uwagę, że w ubiegłym roku galerie handlowe straciły 17,84 mln klientów (32,1 proc. rdr.) robiących do tej pory zakupy w niedziele oraz 0,99 mln klientów robiących je do tej pory w czwartki (2 proc. rdr.).

W niedziele z handlem, centra przyciągnęły 32,9 miliona klientów, to o 8,5 proc. więcej niż w 2017 r.  – Jest w Polsce potężna grupa społeczna, która z powodu zobowiązań zawodowych i rodzinnych ma nadal trudności ze znalezieniem czasu na zakupy w innym dniu tygodnia – komentuje Anna Szmeja, Prezes Retail Institute.

O 6,2 proc. mniej klientów odwiedziło parki handlowe na obrzeżach miast. O 5,3 proc. mniej klientów miały lokacje mające dominującą ofertę spożywczą.

Sobota dniem zakupów

Niedziele straty galerie rekompensują sobie wzrostami liczby odwiedzin w soboty (8,1 proc.), poniedziałki (4,8 proc.) oraz piątki (3,6 proc.). Sobota to także według danych Retail Institute najchętniej wybierany na zakupy dzień w galeriach handlowych (18,7 proc.). Przedostatni dzień tygodnia wyprzedza piątek (16,53 proc.) oraz środę (13,84 proc.).

Na zakazie tracą najmniejsi. 16 tys. zbankrutowało

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zauważa, że na zakazie handlu tracą przede wszystkim małe sklepy, które nie są w stanie poradzić sobie z agresywnymi promocjami największych sieci w piątki i soboty. Do tej pory zbankrutowało ok. 16 tys. sklepów.

– Słowo „dominujący" staje się kluczem do zrozumienia trendów zachodzących dziś na rynku. Ze skutkami zakazu handlu w niedziele najlepiej radzą sobie największe i najsilniejsze firmy oraz obiekty handlowe. Utrzymanie zakazu będzie prowadziło do dalszego wzmacniania ich pozycji na rynkach lokalnych i do pogłębienia się już zaobserwowanych trendów, tj. spadku odwiedzalności, obrotów, likwidacji małych sklepów – ocenia Anna Szmeja.

Zakaz i co dalej?

W badanych przez Retail Institute 120. centrach handlowych obroty najemców w 2018 r. wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem 2017 r.. W tym samym czasie wskaźnik inflacji wynosił 1,8 proc. (za NBP).

 Najwyższe obroty odnotowali operatorzy spożywczy oraz specjalistyczne sklepy spożywcze, które osiągnęły 8,4 proc. wzrost rok do roku. Nie licząc firm z kategorii moda mieszana, galanteria skórzana, biżuteria i zegarki, elektronika, wyposażenie domu, stanowiących łącznie 41,2 proc. powierzchni najmu centrów handlowych, pozostałe branże odnotowały spadki od 2 do 11 proc. w porównaniu do wyników z 2017 r.

- Zakaz handlu w znaczący sposób wpłynął na wyniki firm rozwijających się na terenie centrów handlowych w Polsce. Niekorzystna zmiana regulacji prawnych, wyniszczająca polityka cenowa i rosnące koszty pozyskania i utrzymania pracowników, ograniczone możliwości konkurowania sklepów stacjonarnych z internetowymi, prognozowane wzrosty kosztów sprawiają, że wielu przedsiębiorców z niepokojem przygląda się wynikom - czytamy w analizie Retail Institute.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Od tego roku nie obejmuje ostatniej niedzieli w miesiącu. Od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w 7 niedziel, a zabroniony w 45.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Centra handlowe straciły prawie 18 mln klientów przez zakaz handlu w niedzielę

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To
Niedziela dla ludzi wolna, nie dla Kościoła i marketów
odpowiedź
User
Arturro
16 tys. sklepów zbankrutowanych to 30-50 tys. ludzi bez pracy.
Na bogato.
odpowiedź
User
Zakup
Na zachodzie pozamykane i jest ok.
A u nas afera o byle co.
Zachód mniej a nas zarabia. Wielkie halo.
odpowiedź