SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny paliw na części stacji spadły, na pozostałych powinny spaść

Z punktu widzenia rynku krajowego spadki cen ropy dają podstawy do optymizmu, tym bardziej że złoty przestał tracić na wartości.

Ceny paliw na części stacji spadły, na pozostałych powinny spaść

W detalu, po rekordach z poprzedniego tygodnia, ceny nieznacznie spadły, a skala obniżek sięgała w tym tygodniu 8 groszy na litrze, choć spadki cen odnotowaliśmy póki co na części stacji. To oznacza, że na pozostałych podobne obniżki powinny nastąpić wkrótce, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

 Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw.
 

 Euro 95Superplus 98ONLPG
PKN Orlen4,724,924,462,19
St. Lotos4,724,964,472,20
Koncerny4,73 4,482,21
prywatni4,724,904,462,16
średnia 01-07-20104,724,914,472,17


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Na rynku ropy naftowej obserwowaliśmy największy tygodniowy spadek cen od początku maja tego roku. Ceny sierpniowych kontraktów na ropę Brent w Londynie spadły do poziomu 71,50$ - 8% w skali tygodnia. Zniżki cen zatrzymały się w obrębie silnych poziomów wsparcia w związku z czym wobec spadku wartości dolara w końcówce tygodnia kolejne dni na rynku ropy naftowej mogą przynieść zwyżki cen. Nadal szanse na powrót cen ropy do poziomu 78-80$ w nadchodzących tygodniach są stosunkowo duże.

Seria słabszych od oczekiwań danych makro z USA i Chin, dwóch największych konsumentów ropy na świecie wyraźnie zachwiała optymizmem co do tempa wzrostu światowej gospodarki i pogrążyła rynek ropy naftowej. Automatycznie obawy o spowolnienie ożywienia gospodarczego na świecie przekładają się na spekulacje o możliwym niższym niż oczekiwano tempie wzrostu światowego popytu na ropę.

Sekretarz OPEC stwierdził, że obserwowany wzrost popytu na ropę doprowadzi wkrótce do zmniejszenia bardzo wysokiego poziomu zapasów ropy. Produkcja OPEC utrzymuje się nadal powyżej ustalonego limitu (24,845 dla 11 krajów OPEC), tym samym OPEC na chwilę obecną realizuje ustalone w grudniu 2008 roku zmniejszenie wydobycia w około 52%. Huragan Alex co prawda ominął instalacje w Zatoce Meksykańskiej ale i tak spowodował chwilowe ograniczenia produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej o 25% (8% ogólnej amerykańskiej produkcji ropy).

W minionym tygodniu, mimo że amerykański popyt na paliwa spadł 2,7% do poziomu 18,96 mln bbl/d, konsumpcja benzyn wzrosła 2,4%. Poziom amerykańskiego popytu na benzyny 9,46 mln bbl/d jest najwyższy od czerwca 2009 roku i jest to jedyny pozytywny czynnik z fundamentalnego punktu widzenia. Zapasy ropy spadły 2 mln bbl do poziomu 361 mln bbl, rezerwy benzyn wzrosły 0,5 mln bbl jednak nadal poziom zapasów ropy i paliw jest na bardzo wysokim poziomie.

Z punktu widzenia rynku krajowego zmiany cen ropy dają podstawy do optymizmu, tym bardziej że złoty przestał tracić na wartości. Na rynku hurtowym w okresie od 25 czerwca do 2 lipca odnotowaliśmy korekty cen benzyny Eurosuper 95 w górę od 5 PLN/1000 l w Orlenie do 31 PLN/1000 l w Lotosie oraz obniżki cen oleju napędowego od 14 PLN/1000 l w Lotosie do 37 PLN/1000 l w Orlenie. W detalu po rekordach z poprzedniego tygodnia ceny nieznacznie spadły. Średnio za litr Eurosuper 95 płacimy 4,72 zł, oleju napędowego - 4,47 zł oraz LPG - 2,17 zł. Tym samym średni spadek cen benzyny i oleju napędowego wyniósł 3 gr/l, a w przypadku autogazu spadek wyniósł 2 gr/l. Skala obniżek sięgała w tym tygodniu 8 groszy na litrze, a spadki cen odnotowaliśmy póki co na części stacji. To oznacza, że na pozostałych podobne obniżki powinny nastąpić wkrótce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na części stacji spadły, na pozostałych powinny spaść

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl