SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny paliw na stacjach będą rosnąć

Na najbliższe dni ceny paliw będą rosły. Zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego są wyższe o około 5 - 10 groszy na litrze niż przed tygodniem, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

 Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

 

  Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen 4,46 4,70 4,06 2,22
St. Lotos 4,46 4,72 4,08 2,21
Koncerny 4,45  4,08 2,24
prywatni 4,43 4,63 4,04 2,19
średnia 11-03-2010 4,45 4,66 4,05 2,21


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex.

Zmienność cen na stacjach zdążyła przyzwyczaić nas do tego, że rzadko kiedy na tej samej stacji w odstępie kilku dni możemy kupić paliwo w tej samej cenie. Oczywiście dobrze jest, gdy paliwo kupujemy taniej. Niestety w tym tygodniu musimy po raz kolejny stwierdzić, że paliwo znowu drożeje. Zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego są wyższe o około 5 - 10 groszy na litrze niż przed tygodniem. Ponieważ jednak na części stacji nie odnotowaliśmy żadnych zmian, to średnio w skali całego kraju podwyżka sięgnęła 5 - 6 groszy na litrze benzyn, 4 grosze na litrze oleju napędowego. Niestety to oznacza, że litr bezołowiowej Eurosuper 95 kosztuje średnio 4,45 zł, benzyny Superplus 98 - 4,66 zł, a oleju napędowego 4,05 zł/l.

Lekkie korekty cen notujemy jedynie dla autogazu. Średnia cena wzrosła o 1 grosz na litrze i obecnie wynosi 2,21 zł/l.

W porównaniu do poziomu z końca grudnia ubiegłego roku ceny Eurosuper 95 wzrosły o 3 % (tj. 13 gr/l), oleju napędowego aż o 6%. Jedynie LPG podrożał o 3 grosze na litrze, tj. niecałe 1,5 %. Należy podkreślić, że w przypadku diesla za wzrost ceny o 6 % odpowiada przede wszystkim zmiana obciążeń podatkowych. I tak gdyby opłata paliwowa nie została podniesiona aż o 16 grl/l, wówczas diesel podrożałby o niecałe 2 %.

W ujęciu rok do roku najbardziej podrożał LPG. Średnia cena autogazu wzrosła aż o 28,5 % (49 groszy na litrze). Benzyna Eurosuper 95 i diesel są droższe odpowiednio o 15 i 13 %. Za litr benzyny płacimy 58 groszy więcej niż przed rokiem, a za litr oleju napędowego 46 groszy.

Od początku miesiąca na krajowym rynku hurtowym notujemy podwyżki cen benzyn i oleju napędowego. Cena Eurosuper 95 w hurcie wzrosła o 87 - 93 zł/1000 l. W tym samym czasie ceny oleju napędowego zrosły nieco mniej i dzisiaj za metr sześcienny diesla w hurcie płacimy od 39 do 49 zł więcej niż na początku miesiąca.

Ceny ropy naftowej Brent w Londynie pozostają w piątek rano powyżej poziomu 80$. Mijający tydzień kończy się wzrostem cen ropy 0,6% jednak wyraźnie widać, że tempo wzrostu cen wyhamowało. W obecnej sytuacji rynkowej ryzyko korekty spadkowej wyraźnie wzrosło. W długim okresie wzrost cen ropy do poziomu 86-90$ jest nadal stosunkowo wysoce prawdopodobny.

Rynek pozytywnie zareagował na rewizje w górę prognoz popytu na ropę przygotowywanych przez Amerykańską Agencję Informacji Energetycznej. Według najnowszych szacunków światowa konsumpcja ropy w tym roku wzrośnie 1,5 mln bbl/d do poziomu (1,8), czyli 0,3 mln bbl/d więcej niż oczekiwano miesiąc temu. Przekłada się to bezpośrednio na długoterminowe prognozy konsumpcji ropy. W drugiej połowie roku średnia cena baryłki ropy WTI powinna wynieść 82$. W roku 2011 należy spodziewać się dalszego wzrostu cen ropy do poziomu 85$.

Informacje Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat wzrostu zapasów ropy o ponad 6,5 mln bbl nie odbiły się większym echem na rynku, tym bardziej że Departament Energii USA nie potwierdził takiej skali zmian. Wg DOE zapasy wzrosły o 1,43 mln bbl.

Z kolei Zapasy benzyn i destylatów w USA spadły w minionym tygodniu odpowiednio o 2,9 i 2,2 mln bbl, nie zmienia to oczywiście ogólnego obrazu - zapasy pozostają na wysokim poziomie, a poziom konsumpcji jest stabilny. Amerykański popyt na ropę w wyniku kryzysu spadł do poziomu 17,9 mln bbl/d w czerwcu ubiegłego roku. Od tamtego czasu konsumpcja wzrosła 1,7 mln bbl/d(9%) do 19,6 mln bbl/d.

Wsparciem dla cen ropy są natomiast dane płynące z Chińskiej gospodarki. Import ropy do Chin wzrósł w lutym 20% do poziomu 4,85 mln bbl/d w porównaniu ze styczniem, rafinerie natomiast przerobiły rekordową ilość ropy - 8,35 mln bbl/d.

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na stacjach będą rosnąć

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
golmark
Dziwne.
A w Rosji ceny spadają. Ktoś tu z nas balona robi.
A skąd my kupujemy ropę?
Panie redaktorze proszę podać źródła tych informacji.
odpowiedź