SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ceny paliw na stacjach mają dalej spadać

Biorąc pod uwagę fakt, że w okresie 21-28 stycznia hurtowe ceny benzyny potaniały 6 gr/l, a oleju napędowego 3 gr/l, w kolejnym tygodniu możemy również spodziewać się minimalnych obniżek cen paliw na stacjach rzędu 1-4 gr/l, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny paliw na stacjach mają dalej spadaćŚrednie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw.
 

  Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen  4,88 5,11 4,67 2,64
St. Lotos 4,88 5,12 4,7 2,65
Koncerny 4,86   4,68 2,65
Prywatni 4,86 5,05 4,67 2,63
średnia 27-01-2011 4,87 5,08 4,68 2,64


 

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Drugi tydzień z rzędu na krajowym rynku paliw obserwujemy symboliczne spadki cen. W minionym tygodniu detaliczne ceny benzyny Pb95 potaniały kolejne 2 gr/l do poziomu 4,88 PLN/l. Jest to najniższy poziom cen detalicznych od miesiąca. W porównaniu z analogicznym tygodniem roku 2010 ceny pozostają 50 gr/l wyższe. Podobną skalę obniżek w skali tygodnia zauważamy w przypadku oleju napędowego. Średnia cena tego paliwa na stacjach kształtuje się obecnie na poziomie 4,67 PLN/l i jest to najniższy poziom cen od 6 tygodni, ale zaledwie 6 gr/l niższy od szczytu z pierwszego tygodnia stycznia tego roku. W porównaniu z rokiem 2010 za olej napędowy na stacjach płacimy 66 gr/l więcej.

Na niezmienionym poziomie od ponad 3 tygodni pozostają ceny autogazu LPG. Średnia detaliczna cena tego paliwa w skali kraju wynosi obecnie 2,64 PLN/l i jest 46 gr/l wyższy niż przed rokiem.

Biorąc pod uwagę fakt, że w okresie 21-28 stycznia hurtowe ceny benzyny potaniały 6 gr/l a oleju napędowego 3 gr/l w kolejnym tygodniu możemy również spodziewać się minimalnych obniżek cen paliw na stacjach rzędu 1-4 gr./l.

Większych zmian nie obserwowaliśmy również na rynku ropy naftowej. Co prawda pierwsza połowa minionego tygodnia przyniosła realizację zysków i spadek marcowej serii kontraktów na ropę Brent do poziomu 94,75 USD jednak w końcówce tygodnia notowania powróciły w rejon 98 USD. Realizacja zysków z pierwszej połowy tygodnia mogła być efektem zapowiedzi przedstawicieli OPEC o możliwości zwiększenia produkcji. Niewykluczone, że komentarz ze strony ministra Arabii Saudyjskiej był celowy po tym jak wyraźnie wzrosły obawy o wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego przy cenach ropy powyżej 100 USD.

W dłuższym okresie wsparciem dla rynku pozostają wciąż optymistyczne prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy. China Petroleum and Chemical Industry Association prognozuje że Chiny w tym roku przerobią ponad 7% więcej ropy. Prawie 1/3 z oczekiwanego na ten rok światowego wzrostu konsumpcji ropy przypadnie właśnie na Chiny.

Amerykański Departament Energii z kolei poinformował o wzroście zapasów ropy 4,8 mln bbl i benzyn 2,4 mln bbl. Nieznacznie (0,1 mln bbl) zmniejszyły się rezerwy destylatów. Amerykańska konsumpcja produktów ropopochodnych spadła w skali tygodnia 1,6%. W porównaniu z rokiem ubiegłym amerykański popyt na ropę jest 1% wyższy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na stacjach mają dalej spadać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl