SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cezary Gmyz wygrał proces z autorem „Zamachu w Smoleńsku” i pozwie go za zniesławienie

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew Leszka Szymowskiego przeciw Cezaremu Gmyzowi dotyczący tekstu w „Rzeczpospolitej” podpisanego inicjałami „ceg”. Teraz to Gmyz zamierza pozwać Szymowskiego za informacje, jakoby współpracował z SB i UOP-em.

Cezary Gmyz wygrał proces z autorem „Zamachu w Smoleńsku” i pozwie go za zniesławienie

Leszek Szymowski, dziennikarz „Najwyższego Czasu” oraz autor książek „Agenci SB kontra Jan Paweł II” i „Zamach w Smoleńsku”, pozwał Cezarego Gmyza w sprawie tekstu, który ukazał się w „Rzeczpospolitej” w kwietniu 2012 roku. Autor posługujący się inicjałami „ceg” opisał, jak Jan Piński, doradca wydawcy książek Szymowskiego, próbował zastraszyć zbierającego materiały do artykułu o nich dziennikarza „Rz” tym, że ujawni rzekomą współpracę Cezarego Gmyza z UOP-em na początku lat 90. W artykule znalazły się też krytyczne opinie o książkach Szymowskiego, wyrażone m.in. przez Antoniego Macierewicza i Tomasza Sakiewicza.

Dziennikarz „Najwyższego Czasu” uznał, że to Cezary Gmyz jest autorem tej publikacji, i w pozwie zarzucił mu nierzetelność i nieznajomość opisywanego tematu oraz domagał się przeprosin i zapłaty 20 tys. zł odszkodowania. Jednak Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że autorstwo tekstu podpisanego „ceg” jest objęte tajemnicą dziennikarską, a w tej sytuacji roszczenia można kierować nie wobec Gmyza, tylko wydawcy „Rzeczpospolitej”. Dodatkowo uznał, że dowody przedstawione przez Szymowskiego są niedopuszczalne w świetle prawa.

Cezary Gmyz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznaje, że krytykował książki Szymowskiego na swoich profilach w serwisach społecznościowych, jednak nie tego dotyczył pozew sądowy. - Natomiast nie mogę ujawnić, czy jestem autorem tekstu podpisanego inicjałami „ceg”, ponieważ tajemnica dziennikarska obejmuje zarówno informatorów, jak i autorów. Jej uchylenia sąd może zażądać od wydawcy „Rzeczpospolitej” tylko w przypadku najcięższych przestępstw - stwierdza.

Za to Leszek Szymowski informuje nas, że poprosił Gremi Media o potwierdzenie, że to Cezary Gmyz jest autorem tego artykułu, i otrzymał takie zaświadczenie, które przedłożył w sądzie. - Dlatego podjęty wyrok jest według mnie wysoce nieuzasadniony i krzywdzący i będę się od niego odwoływać - zapowiada. Dodaje, że Gmyz łamie wszelkie zasady dziennikarskie, najpierw opluwając go na łamach gazety bez dania mu możliwości odpowiedzi na zarzuty, a następnie wypierając się autorstwa swojego tekstu.

Z kolei zdaniem Cezarego Gmyza kierując przeciw niemu pozew Leszek Szymowski chciał wyprzedzić jego kroki prawne w sprawie pogłosek, jakoby współpracował z SB i był konsultantem UOP-u. Informacje te co prawda nie znalazły się w książce Szymowskiego „Media a bezpieka”, ale według Gmyza przesyłał on je mailowo wśród znajomych. Żeby im zaprzeczyć, dziennikarz „Do Rzeczy” poddał się w ub.r. procesowi autolustracji, który potwierdził, że nie współpracował z SB (więcej na ten temat).

Cezary Gmyz zapowiada, że za rozpowszechnianie tych informacji wytoczy Szymowskiemu proces cywilny o zniesławienie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cezary Gmyz wygrał proces z autorem „Zamachu w Smoleńsku” i pozwie go za zniesławienie

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
Kiedy w końcu odejdą te POSTKOMUCHY ??? Żygać sie chce patrząc na ich walkę i coraz bardziej zacofanie Polski. Jak był agentem to pokaż kwity i tyle.
16 15
odpowiedź
User
ho
Jaka szkoda ze nierozliczono POSTKOMUCHÓW z działalności SB. Teraz to na każdego POSTKOMUCHA mozna coś znaleźć.
14 15
odpowiedź
User
za komuny
I w kółko Zemsta Zemsta Zemsta... Zawsze uczono mnie że jest jedna prawde a widze ze są conajmniej DWIE PRAWDY. Które prawda jest prawdziwsza a która najprawdziwsza?
13 10
odpowiedź
User
ja
Szkoda że wydłużono wiek emerytalny bedziemy musieli patrzeć na tych żałosnych Postkomuchów dłużej.
11 12
odpowiedź
User
szyd
ty byłes AGENTEM, nie to ty byłeś AGENTEM, a ja mówie ze on był agentem wiem to naprawde, nie wierzcie mu ludzie on sam jest agentem, nie tak naprawde to on jest AGENTEM na 100%. Ah niekończońca się opowieść....
12 8
odpowiedź