SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chmura obliczeniowa, internet rzeczy i druk 3D wśród najważniejszych technologii przyszłości

Według badań KPMG światowi liderzy technologii i biznesu przewidują, że rozwój cloud computngu i platform mobilnych, internet rzeczy, druk 3D, analiza danych i inżynieria biomedyczna to kluczowe trendy nowych technologii w ciągu najbliższych trzech lat.

fot. Shutterstock.comArticle

Raport „The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Innovation Convregence Unlocks New Paradigms” został sporządzony przez KPMG International na podstawie badań przeprowadzonych wśród ponad 800. liderów technologii i biznesu na wybranych rynkach - w obu Amerykach oraz regionach EMEA (Europa, Środkowy Wschód, Afryka) i ASPAC (Azja i Pacyfik).

Sondaż wskazuje, że największy odsetek respondentów (11 proc.) uważa rozwiązania oparte na chmurze oraz dedykowane do nich aplikacje za najważniejszy trend w najbliższej przyszłości. Tego typu platformy zostały wyróżnione na pierwszym miejscu w Chinach (15 proc., na równi ze sztuczną inteligencją) i Japonii (13 proc.). Z kolei według badanych w Stanach Zjednoczonych największy potencjał ujawni się w dziedzinie biotechnologii i medycyny cyfrowej – ten segment wskazało 15 proc. respondentów. W regionie europejskim dominującym trendem będzie technologia druku 3D i związane z nią możliwości - wymieniło ją 12 proc. uczestników sondażu.

- Stale rosnąca popularność druku 3D to dobra wiadomość dla Polski – podkreśla w komentarzu do raportu Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. - Zaawansowane drukarki trójwymiarowe to jeden z obszarów technologii, w którym innowacyjność polskich przedsiębiorców jest dostrzegana także poza granicami naszego kraju.

Wśród innych istotnych trendów w ciągu najbliższych trzech lat badani wymienili także internet rzeczy (9 proc.), analizę danych (9 proc.) oraz rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem, czyli poprawiające bezpieczeństwo danych w świecie cyfrowym (6 proc.).

- Wygoda konsumencka jest głównym czynnikiem sprzyjającym wykorzystaniu wszystkich nowinek technologicznych – zaznacza Kalinowski. - Rozwiązania, które nie dają człowiekowi żadnych korzyści szybko wypadają z rynku. Cyfrowi konsumenci są coraz lepiej wyedukowani i nie dziwi fakt, że 22 proc. respondentów wskazuje na bezpieczeństwo danych jako główną barierę dla szybkiej akceptacji rozwiązań takich jak internet rzeczy czy technologie M2M.

Respondentów badania poproszono też o wskazanie tych segmentów gospodarki, które w nadchodzących trzech latach przejdą największe zmiany w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Najwięcej pytanych wymieniło na pierwszym miejscu branżę technologiczną (24 proc.), na drugim znalazł się rynek konsumencki i sprzedaż (11 proc.), na trzecim zaś telekomunikacja (10 proc.).

Wśród bardziej szczegółowych kwestii związanych z nowymi technologiami pojawiło się m.in. pytanie o to, które dziedziny gospodarki mają największy potencjał monetyzacji w związku z rozwojem internetu rzeczy. Tutaj najczęściej wymieniano rynek konsumencki i sprzedaż (22 proc.), następnie technologie (13 proc.) oraz rynek lotniczy, obronny i edukację (10 proc.).

Autorzy raportu zadali respondentom to samo pytanie, ale w odniesieniu do postępującej robotyzacji. Tutaj najwięcej wskazań zdobyły segmenty produkcji oraz motoryzacji i transportu (po 16 proc.) oraz ponownie przemysł lotniczy/obronny (13 proc.) i technologiczny (11 proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chmura obliczeniowa, internet rzeczy i druk 3D wśród najważniejszych technologii przyszłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl