SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chmura obliczeniowa w 42 proc. dużych firm w Polsce

Prawie co drugie duże przedsiębiorstwo działające w Polsce (42%) deklaruje korzystanie z rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej, a następne 9% deklaruje chęć wprowadzenia tej technologii w 2012 r. - wynika z badania PBS DGA.

77% firm, które deklarują korzystanie z rozwiązań z chmury, korzysta z chmury prywatnej, 20% z publicznej, a 17% z modelu hybrydowego (niektóre firmy używają więcej niż jednego modelu chmury).

Najczęstsze zastosowanie stanowią aplikacje biznesowe, takie jak CRM i CRP (zwłaszcza wśród firm zatrudniających ponad 250 pracowników) oraz biurowe (odpowiednio 67% i 57% odpowiedzi). W następnej kolejności są wirtualizacja desktopów (41%) oraz narzędzia do współpracy, wymiany plików i komunikacji (35%). Prawie taki sam trend zaznaczył się wśród firm, które w badaniu deklarowały korzystanie z chmury w 2012 r.

Badanie wykazało również, że jeśli chodzi o wiedzę na temat tego, czym jest chmura, to osoby odpowiedzialne za IT i centra danych w największych polskich przedsiębiorstwach zgadzały się powszechnie jedynie w tym, że warunkiem koniecznym takiej definicji jest dostęp do aplikacji i danych z dowolnego urządzenia i miejsca (76% odpowiedzi). Drugi dość powszechnie uznawany warunek to możliwość elastycznego korzystania z zasobów (56%). Odpowiedzi przedstawicieli firm korzystających z chmury nie różniły się znacząco od odpowiedzi firm z niej niekorzystających.

Wśród twierdzeń opisujących opinie przebadanych firm na temat rozwiązań z chmury dominuje pogląd, że rozwiązania cloud computingu w dużym stopniu przyczynią się do rozwoju sposobu, w jaki będą dostarczane usługi IT (75%), oraz że pozwalają firmom elastyczniej zarządzać wydatkami na IT (69%). Prawie połowa badanych stwierdziła, że firma, w której pracuje, zyskałaby korzystając z rozwiązań chmury w większym stopniu niż obecnie. Tego zdania w równym stopniu byli menadżerowie i specjaliści ds. IT.

Najczęściej wymienianą zaletą chmury obliczeniowej były generowane przez nią oszczędności, takie jak m.in. oszczędności operacyjne czy związane z brakiem konieczności zakupu urządzeń, o których mówił co trzeci respondent - zarówno z firm korzystających, jak i niekorzystających z usług opartych na chmurze.

O ile jednak w kwestii oszczędności korzystający i niekorzystający z chmury wypowiadali się podobnie, to już pozostałe korzyści związane z chmurą zauważali głównie jej użytkownicy. Mówili oni o zwiększonej mobilności (17%), łatwiejszym zarządzaniu IT (15%) oraz o łatwiejszej lub wydajniejszej pracy końcowych użytkowników chmury (np. poprzez łatwiejszy dostęp do danych lub usprawnioną komunikację – 14%). Różnie także rozkładało się definiowanie korzyści i potencjalnych korzyści odnoszonych dzięki chmurze pomiędzy menadżerami i specjalistami ds. IT. Management częściej wskazywał tu na oszczędności (ewentualnie na możliwość elastycznego korzystania z zasobów IT), natomiast specjaliści częściej mówili o tym, że chmura obliczeniowa wiąże się z wygodniejszą lub wydajniejszą pracą.

50% respondentów przyznało, że rozwiązania cloud computingu przeznaczone dla klientów biznesowych uważa za wystarczająco bezpieczne. Częściej twierdzili tak specjaliści ds. IT (54%) niż menadżerowie (48%) – były to stwierdzenia odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa w ogóle. 58% użytkowników chmury i 43% firm na razie z niej niekorzystających uznało cloud computing za bezpieczny dla biznesu.

Zapytani o to, jakie przeszkody dla adaptacji chmury w Polsce ogólnie widzą, 49% respondentów wskazało na brak gotowości pracowników do korzystania z chmury, a 47% na niską świadomość korzyści płynących ze stosowania rozwiązań z chmury wśród osób zarządzających firmą. Inną przeszkodę może stanowić niechęć samych specjalistów ds. IT wobec zmian potencjalnie niebezpiecznych dla ich zatrudnienia (53% odpowiedzi).

Jednocześnie 42% badanych firm stwierdziło, że chmura nie jest wystarczająco bezpieczna dla biznesu. Czynniki, które także mogą opóźnić rozwój chmury w Polsce, to m.in. bariery technologiczne, takie jak niska gotowość infrastruktury DC zgłaszana przez 44% użytkowników i 48% niekorzystających z chmury oraz niska gotowość infrastruktury WAN, o której mówiło 42% korzystających z chmury i 51% niekorzystających z tego rozwiązania.

Jak pokazały odpowiedzi badanych, pierwszą przeszkodą stojącą na drodze do wprowadzenia lub rozwinięcia korzystania z chmury obliczeniowej w ich własnych przedsiębiorstwach są obawy dotyczące bezpieczeństwa chmury (1/4 odpowiedzi). Menadżerowie zgłaszali takie obawy prawie 4 razy częściej niż specjaliści ds. IT. Jeśli chodzi o inne najczęściej wymieniane bariery dotyczące chmury w ich własnej firmie, to był to brak środków na wprowadzenie lub rozwój tej technologii (20%) i bariery techniczne (15%), z czego 32% to ograniczenia centrów danych.

Badanie zostało zlecone przez Cisco Poland i przeprowadzone przez firmę PBS DGA w dniach 28.12.2011–10.01.2012 metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych    komputerowo (CATI), wśród osób odpowiedzialnych za kwestie IT lub centrum danych w firmach zatrudniających co najmniej 150 pracowników. W badaniu udział wzięły 302 firmy zarówno korzystające, jak i niekorzystające z chmury, reprezentujące takie sektory gospodarki jak produkcja, handel, administracja i usługi, w tym usługi IT.

Dołącz do dyskusji: Chmura obliczeniowa w 42 proc. dużych firm w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stock
Odezwała się do mnie taka firma twojeraporty.pl. Ten portal to taki BI i hurtownia w cloudzie w modelu SaaS

Po demo jakie mi zrobili to wygląda dość obiecująco ale czy ktoś ma praktyczne doświadczenia z tym produktem?
odpowiedź
User
Grzesiek
Z tym produktem nie, ale przez swoją pracę 3SF w Katowicach mam do czynienia z Cloud2b. Też jest skierowana do przedsiębiorców, ale działa w modelu PaaS. Na początek jako główne zalety mogę wskazać to, że istnieje możliwość jej przetestowania, oczywiście bezpłatnie, w końcu nikt nie lubi kupować kota(albo raczej chmury;)) w worku, w jej cenę wliczony jest wirtualny firewall i router do każdej maszyny i w zależności od potrzeb można ją zamówić na miesiąc, 12, 24, albo 36 miesięcy.
odpowiedź