SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 40 proc. Polaków nie ufa kryptowalutom

Ponad 16,5 proc. Polaków znających pojęcie kryptowalut deklaruje ich posiadanie. Najczęściej kupowany jest Bitcoin, wynika z raportu SW Research zrealizowanego na zlecenie platformy Luno. Jednocześnie 41 proc. badanych nie ufa tej formie inwestycji.

Article

Co drugi badany przyznaje, że zna pojęcie kryptowaluty. Taki sam odsetek uważa, że jest to dochodowa forma inwestycji. W tej grupie, 16,5 proc. potwierdza posiadanie cyfrowych monet. Oznacza to, że w generalnej populacji prawie co dziesiąty Polak ma kupione kryptowaluty. Najczęściej to Bitcoin (85 proc. deklaracji), Ethereum (40 proc.) i Ripple (35 proc.). 48 proc. osób znających pojęcie kryptowalut sądzi że korzystanie z nich jest skomplikowane.

Wśród ankietowanych, którzy nie są właścicielami kryptowalut, ponad 46 proc. jest zainteresowanych ich zakupem.

Kryptowaluta=Bitcoin

Najczęstszym skojarzeniem (22 proc. odpowiedzi) z kryptowalutami są wyrazy „waluta” i „wirtualne pieniądze” oraz najpopularniejsza waluta cyfrowa, Bitcoin (14 proc.). Co dziesiąty badany łączy kryptowaluty z możliwością zysku. Dla 11 proc. ankietowanych kryptowaluty to synonim ryzyka, a dla 5 proc. to oszustwo.

Posiadacze walut cyfrowych wskazują, że dla nich to forma inwestycji (62 proc.) i metoda płacenia w internecie (56 proc.). Respondenci korzystają również z kryptowalut do mikropłatności, np. przelewów do rodziny, czy znajomych (43,5 proc.). Aż 42 proc. ankietowanych przyznaje, że gdyby mogli, płaciliby kryptowalutami w sklepach czy punktach usługowych.

Zaufanie do kryptowalut na wagę złota

Brak wiarygodności i ryzyko ataku hakerskiego to główne czynniki zniechęcające do zakupu kryptowalut. 41 proc. osób nie posiadających kryptowalut im nie ufa, a co dziesiąty uważa, że są nielegalne.

Czy kryptowaluty są bezpieczne? Zdania ankietowanych są podzielone. Dla 28 proc. respondentów waluty cyfrowe są bezpiecznym środkiem inwestycyjnym, przeciwnego zdania jest 41 proc. uczestników badania, a 31 proc. nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Jak kryptowaluty mogą zapracować na nasze zaufanie? Według ankietowanych cenne byłoby zmniejszenie ryzyka utraty środków, np. poprzez zapobieganie atakom hakerów na giełdy walut cyfrowych (45 proc. wskazań). Polacy oczekują także jasnego stanowiska rządu i instytucji finansowych na temat legalności kryptowalut (43 proc.). Z pewnością pomocna byłaby również stabilizacja kursów najpopularniejszych walut (43 proc.) oraz możliwość ich zakupu od renomowanych dostawców (41 proc.).

Kolejnym czynnikiem, który zniechęca do inwestycji w kryptowaluty jest brak wiedzy. Tylko 31 proc. osób znających pojęcie walut cyfrowych czuje, że wie o nich na tyle dużo, by bezpiecznie dokonywać transakcji.

Uczestnicy badania najczęściej pozyskują informacje o kryptowalutach z mediów społecznościowych (60 proc.) oraz prasy i portali branżowych (53 proc.). Źródłem wiedzy na ten temat są często także rodzina i znajomi (44 proc.). Tylko niecałe 3 proc. respondentów wskazało w tym pytaniu na kampanie społeczne.

Badanie zrealizowane w dniach 7-8 czerwca 2018 przez SW Research na zlecenie Luno. Metoda badawcza: indywidualne wywiady online na panelu SW Panel (CAWI). Próba N=1053 wśród mieszkańców Polski powyżej 18 roku życia. Struktura demograficzna: kobiety – 51,7%, mężczyźni 48,3. Grupy wiekowe: do 24 lat – 18,4%, 25-34 lata – 26,7%, 35-49 lat – 29,9%, powyżej 50 lat – 25,1%.

Dołącz do dyskusji: Ponad 40 proc. Polaków nie ufa kryptowalutom

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wer
Jego 41 procent nie ufa kryptowalutom to oznacza, że 59 procent to kretyni
odpowiedź