SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co trzeci użytkownik serwisu społecznościowego śledzi profile marek. Czego oczekuje?

43% aktywności użytkowników portali społecznościowych ukierunkowanych jest na marki. Co trzeci użytkownik śledzi profile marek, dwie piąte podejmuje aktywności  ukierunkowane na marki, a zdecydowana większość oczekuje od nich informacji produktowej, a nie tylko rozrywki - wynika z badania IAB Polska.

Co trzeci użytkownik serwisu społecznościowego śledzi profile marek. Czego oczekuje?

Według 83% badanych marki powinny się skupiać na treściach produktowych, a 76% badanych twierdzi, że oczekuje kontentu rozrywkowego. Z jednej strony bardzo popularne są konkursy, rozdawnictwo, próby  dzielenia się marek zabawnymi treściami itp., a z drugiej użytkownicy wyrażają potrzebę korzystania z promocji,  np. zniżek, rabatów, voucherów, a więc konkretnych i szybkich benefitów od marki czyli swoistego „wynagrodzenia” za bycie fanem.

Konkursy nie są kluczowym warunkiem istnienia marki w mediach społecznościowych - oczekuje ich 50% badanych, podczas gdy tyle samo osób czeka na dyskusję i dialog z marką.


 

Zaufanie do informacji pochodzących od firm i marek w mediach deklaruje tylko 15% użytkowników serwisów społecznościowych, podczas gdy 74% ma takie samo zaufanie do informacji od znajomych w codziennych rozmowach. Jednak już dwukrotnie więcej (30%) twierdzi, że informacje uzyskiwane od marek w serwisach społecznościowych są wiarygodne, a 44% ufa informacjom płynącym przez tego typu strony od innych użytkowników marek i produktów.


 

Z badania wynika, że prawie wszyscy internauci znają serwisy społecznościowe. Zdecydowana większość zadeklarowała, że korzystała kiedykolwiek przynajmniej z jednego z serwisów. Prawie dwie trzecie internautów loguje się do któregokolwiek z badanych serwisów przynajmniej raz w tygodniu. Dwie piąte internautów korzysta codziennie z któregoś z kluczowej 20-tki serwisów społecznościowych.

Dwie trzecie użytkowników serwisów społecznościowych ma profil w więcej niż jednej społeczności online.

Co trzeci użytkownik serwisów społecznościowych deklaruje, że „śledził” markę w społecznościach. Częściej są to osoby poniżej 40. roku życia, gdzie odsetek„brand-followers” sięga 40%. Z kolei co czwarty użytkownik po zalogowaniu zwykle gra w gry.

Zdecydowana większość użytkowników społeczności deklaruje, że serwisy mają dobry wpływ na zdobywanie i dzielenie się informacjami.

Badanie zostało zrealizowane przez IAB Polska na platformie Grupy IQS w okresie 14.12.2011-4.06.2012 metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviewing), Display – RTS (Real-Time Sampling) + mailing, wśród internautów w wieku 15+, N=501. Próba została dodatkowo doważona tak, aby odzwierciedlić strukturę płci,  wieku, wykształcenia oraz częstości korzystania z internetu raportowaną w badaniu NetTrack MillwardBrown SMG/KRC. Wagi te zostały zastosowane w Megapanelu Gemius/PBI, z którego korzystano podczas realizacji badania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co trzeci użytkownik serwisu społecznościowego śledzi profile marek. Czego oczekuje?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl