SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co wpływa na obniżenie składki OC auta?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji, niezależnie od tego, czy na co dzień z niego korzysta, czy samochód stoi w garażu, musi go ubezpieczyć w ramach obowiązkowego OC. Towarzystwa same ustalają, jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia. Sprawdź, co wpłynąć może na obniżenie składki OC auta?

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe

Obowiązek ubezpieczenia OC pojazdu

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Jak wynika z art. 23 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie to chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód powstałych w związku z ruchem danego pojazdu.

Każda firma, która oferuje OC, musi zapewnić ten sam zakres ochrony. Z tego względu cena ubezpieczenia dla wielu kierowców jest punktem wyjścia przy wyborze oferty, ale to błąd. Niektórzy ubezpieczyciele proponują w cenie dodatkową ochronę np. assistance. Za OC opłacana jest roczna składka, której wysokość wynika z wielu składowych. Co może ją obniżyć?

Czynniki decydujące o wysokości składki na OC

Cena ubezpieczenia OC pojazdu uzależniona jest od wielu zmiennych, dotyczących:
•    właściciela pojazdu – jego wieku, stanu cywilnego, a także stażu jako kierowcy i od przebiegu historii jego polisy,
•    ubezpieczanego pojazdu – marki, modelu, rocznika, pojemności silnika, przebiegu dotychczasowego i prognozowanego.
Także i to, czy składka na ubezpieczenie OC będzie opłacana jednorazowo, ma wpływ na jej wysokość. Rozłożenie na raty podwyższa koszt. Warto do jej wyliczenia wykorzystać kalkulator OC AC na stronie towarzystwa UNIQA. Dowiedz się także, czy liczba punktów karnych ma wpływ na wysokość składki OC.

Co obniży wysokość składki na OC pojazdu?

Dlaczego przy ubezpieczaniu nawet tego samego auta, z tego samego rocznika, ubezpieczający mogą otrzymać zupełnie inną ofertę cenową na OC? Może mieć to związek z polityką cenową danego towarzystwa, ale i takimi kwestiami jak:
•    Wiek ubezpieczającego – młodzi kierowcy znajdują się zwykle w trudniejszej sytuacji niż osoby mające więcej niż 25 lat. Wszystko dlatego, że według statystyk częściej powodują szkody.
•    Staż za kierownicą – jeśli dopiero co odebrałeś swoje prawo jazdy z urzędu, musisz liczyć się z wyższa składką ubezpieczeniową niż doświadczony kierowca.
•    Przebieg historii ubezpieczenia pojazdu – niemal największe znaczenie dla obniżenia wysokości składki na ubezpieczenie OC ma to, jaki był w ciągu ostatnich kilku lat przebieg historii ubezpieczenia pojazdu. Jeśli wcześniej ubezpieczałeś inne auto, to również ma znaczenie. Dzięki bezszkodowej jeździe w ciągu kilku ostatnich lat możesz liczyć na wysokie zniżki na OC.

Wymienione czynniki, które w największym stopniu wpływają na obniżenie składki na OC auta, nie wyczerpują listy czynników, które mogą obniżyć cenę za ochronę. Ubezpieczyciele udostępniają zniżki marketingowe klientom, którzy zdecydują się na wykupienie OC samodzielnie, z użyciem kalkulatora OC. Np. UNIQA zapewnia 15% rabatu. Dzięki temu ubezpieczyciel ponosi niższe koszty pozyskania klienta i może zaoferować mu lepszą ofertę.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, na obniżkę składki OC mogą też wpłynąć miejsce zamieszkania kierowcy, stan cywilny – czy ma żonę i dzieci, obecność drugiego współwłaściciela pojazdu, który jest młody lub wręcz przeciwnie – doświadczony jako kierowca.

Dołącz do dyskusji: Co wpływa na obniżenie składki OC auta?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl