SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz droższe reklamy na koszulkach piłkarzy

Całkowita wartość reklam na koszulkach zespołów Premiership może sięgnąć w przyszłym sezonie 70 mln funtów (128 mln dolarów).

 Jest to 20-proc. wzrost w stosunku do obecnego sezonu i aż 10-krotny od inauguracji ligi w sezonie 1992-93 - podał Financial Times.

Dane podane przez Brand Report, brytyjską firmę specjalizującą się w marketingu sportowym, wskazują, że w obecnym sezonie wartość wszystkich umów wyniosła zaledwie 55 mln funtów. Na czele jest umowa pomiędzy Chelsea a południowokoreańskim Samsungiem. Wyprzedza ona kontrakty podpisane przez Manchester United, Liverpool i Arsenal.

Jednak ta kolejność zmieni się w przyszłym sezonie, ponieważ Manchester podpisał niedawno wart 56,5 mln funtów 4-letni kontrakt z American Inernational Group, amerykańską firmą ubezpieczeniową. Jest to największa umowa dot. sponsoringu na koszulkach w historii angielskiej piłki.

Także nowe umowy Arsenalu i Tottenhamu przyczynią się walnie do całkowitego wzrostu wartości umów sponsorskich.

Nigel Currie z Brand Report przypisuje to rosnącej popularności Premiership na świecie, a także sile całego brytyjskiego rynku sponsoringu.

„Premiership jest obecnie oglądana w ponad 150 krajach, co sprawia, że sponsorowanie najlepszych drużyn jest poza zasięgiem czysto brytyjskich marek“, mówi.

Currie szacuje wartość całego rynku brytyjskiego sponsoringu na jeden miliard funtów z czego 70 proc. przypada na sport. Uważa, że dzięki kontraktom związanym z Olimpiadą w Londynie wartość ta podwoi się do 2012 r.

Trendy te odzwierciedla lista sponsorów na przestrzeni lat. Marki takie jak Sanderson, Thistle Hotels czy Middlesbrough Evening Gazette zostały zastąpione przez Reebok, Chang Beers of Thailand czy Llanera, hiszpańską grupę budowlaną.

Najbardziej prominentnymi sponsorami ostatnich lat są operatorzy sieci komórkowych.  Przypadają na nich 3 z 4 najbardziej wartościowych  kontraktów na sezon 2005-06. Notuje się coraz większe zainteresowanie ze strony firm obsługujących zakłady online. Aston Villa podpisała niedawno umowę z 32Red, a Mansion, spółka z siedzibą na Gibraltarze prowadziła rozmowy z Manchesterem United.

Jest dwudziestokrotna różnica w zarobkach między znajdującym się na szczycie listy Chelsea a ostatnim Portsmouth. Tylko cztery inne kluby – Manchester United, Liverpool, Arsenal i Newcastle – zarabiają powyżej jednej czwartej kwoty, która wpływa do kieszeni zespołu Romana Abramovicha ze sponsoringu na koszulkach.

Pomimo gwałtownego wzrostu wartości umów sponsorskich – średnia wartość umowy w Premiership może wynieść w przyszłym sezonie 3,5 mln funtów – kluby cały czas zarabiają najwięcej dzięki telewizji. Ostatnie emocje podczas przetargu do praw nadawania na żywo wskazują, iż ta sytuacja zbyt szybko nie ulegnie zmianie.

Brand Report podaje, że całkowita wartość reklam na koszulkach klubów Premiership wygląda następująco: 6-8 mln funtów w 1993 r., 30 mln w 1999 r., 42 mln w 2004 I 70 mln w 2007 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz droższe reklamy na koszulkach piłkarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl