SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz więcej Polaków uprawia sport

30 proc. Polaków wychodzi z założenia, że w zdrowym ciele, zdrowy duch i uczęszcza na zajęcia sportowe. Z roku na rok przybywa w naszym kraju osób aktywnych fizycznie. Najczęściej uprawianymi przez Polaków sportami są jazda na rowerze oraz bieganie – wynika z raportu instytutu ARC Rynek i Opinia.

Coraz więcej Polaków uprawia sport

30 proc. Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku uprawiało sport. Jest to wynik o ponad 10 proc. lepszy niż jeszcze trzy lata temu.

43,3 proc. aktywnych fizycznie respondentów twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu bierze udział w zajęciach sportowych. 27,4 proc. robi to co 2-3 tygodnie, a 10,9 proc. mniej więcej raz w miesiącu.

Częstotliwość uczestnictwa osób aktywnych fizycznie w zajęciach sportowych

Do najczęściej uprawianych przez Polaków sportów należą jazda na rowerze (26,4 proc.) oraz bieganie (20,2 proc.).

"Od dłuższego czasu, szczególnie w dużych miastach, da się zaobserwować narastającą modę na jazdę na rowerze. Sprzyja temu zwłaszcza rozbudowa systemu ścieżek rowerowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to sport, który nie wymaga dużych nakładów finansowych" - mówi Aleksandra Brzozowska, badaczka z ARC Rynek i Opinia.

Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się piłka nożna. Należy jednak podkreślić, że z roku na rok ubywa osób, które uprawiają sporty zespołowe. "Jeszcze w 2007 roku piłkę nożną uprawiał co trzeci Polak, dziś robi to tylko co piąty. Polacy potrzebują pozytywnej zachęty w postaci sukcesów drużyny narodowej. Kiedy te się kończą, tracą zapał"  – dodaje Brzozowska.

Uprawiane dyscypliny sportu przez Polaków

Badanie zostało przeprowadzone metodą bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAPI) w trzech falach od maja do grudnia 2010 r., na reprezentatywnej próbie N=1218 mieszkańców Polski w wieku 15-65 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków uprawia sport

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl