SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski test antygenowy na Covid-19 trafia do sprzedaży

Spółka Hemp&Health poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży pierwszego polskiego testu antygenowego, stwierdzającego Covid-19  pod nazwą "MHH". Producentem jest polska firma Medicofarma. Test jest przeznaczony do użytku profesjonalnego - podkreśla dystrybutor.

Fot. PixabayArticle

Testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia zakażenia koronawirusem jak testy PCR.

Dystrybutor - spółka Hemp&Health - podkreśla jednak, że obecnie testy przeznaczone są wyłącznie do użytku profesjonalnego.

Hemp&Health i Medicofarma właścicielami marki testów MHH

Marka MHH należy po połowie do Hemp&Health  i Medicofarmy, a dalsza współpraca zakłada uruchomienie produkcji pełnej gamy testów antygenowych oraz na przeciwciała pod tą samą marką.

Jak zaznaczono w komunikacie, "testy antygenowe "MHH" są obecnie jedynymi na rynku testami wytwarzanymi przez producenta polskiego oraz jednymi z niewielu produkcji europejskiej".  

Jak działa testy antygenowy MHH

Testy posiadają znak CE oraz świadectwo wolnej sprzedaży. Test antygenowy MHH spełnia najwyższe standardy światowe, został dokładnie przebadany oraz spełnia warunki refundacji NFZ. Jego dokładność wynosi 98,98%.

Test wykrywa także nowe warianty wirusa: B117 (Wielka Brytania), B1351 (RPA) i P1 (Brazylia).

Test "MHH" charakteryzuje się wygodniejszym sposobem użycia niż tradycyjne testy PCR, gdyż zastosowanie wymazówki nie wymaga jej włożenia aż do dna nosogardzieli: ponadto wynik testu PCR można uzyskać jedynie w specjalnym urządzeniu w warunkach laboratoryjnych.

W przypadku "MHH"  wymazówkę należy wsunąć  jedynie na głębokość 2,5 cm od krawędzi nozdrza, a wyniki testu odczytuje się już w ciągu 15-20 minut. Także przechowanie testu jest wygodne, gdyż następuje w temperaturze 2-30°C. Po pobraniu próbki należy włożyć wymazówkę do probówki wypełnionej fabrycznie odczynnikiem, a następnie złamać wymazówkę i zamknąć probówkę w taki sposób, aby cała próbka wymazu została w probówce. Dzięki temu unika się ryzyka rozniesienia potencjalnie zakażonego materiału po wyrzuceniu wymazówki.

Po wymieszaniu zawartości probówki płyn zakrapla się trzema kroplami do dołka na próbkę w kasetce testowej – stąd też nazwa 'test kasetkowy'.

Na ogół antygen SARS-COV-2 jest wykrywalny w próbkach z górnych dróg oddechowych pobranych w trakcie ostrej fazy infekcji. Uzyskane wyniki pozytywne oznaczają wykrycie obecności antygenów wirusa, jednak połączenie wyniku klinicznego z historią medyczną pacjenta i innymi informacjami diagnostycznymi jest niezbędne, aby ocenić stan infekcji.

Jak odczytywać wyniki testu MHH

Test kasetkowy na przeciwciała IgG/IgM z krwi z opuszka palca można wykryć 2-3 tygodnie po zakażeniu.  IgM pokazywać mogą późną fazę infekcji, podczas gdy IgG pozostaje dodatnie również po zakończeniu infekcji, ale poziom przeciwciał z czasem obniża się.

W każdym przypadku wykryty czynnik może nie stanowić ostatecznej przyczyny choroby. Wynik negatywny testu należy traktować jako przypuszczalny, który nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2 i nie powinien być traktowany jako jedyna podstawa decyzji o leczeniu i postępowaniu względem pacjenta, łącznie z decyzjami dotyczącymi kontroli infekcji. Wynik pozytywny nie wyklucza infekcji bakteryjnej ani koinfekcji innymi wirusami.

Wynik pozytywny zawsze też należy rozważać w kontekście niedawnych kontaktów pacjenta, historii medycznej i obecności oznak klinicznych i objawów charakterystycznych dla COVID-19. Należy je potwierdzić badaniem molekularnym, jeżeli jest to konieczne dla dalszego postępowania z pacjentem

Dołącz do dyskusji: Polski test antygenowy na Covid-19 trafia do sprzedaży

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Abc
Naprawdę, to ma tyle wspólnego z mediami... Pewnie jakaś kasa poszła za tym, by opublikować ten tekst.
Wirtualne Media, trzymajcie jakiś poziom
odpowiedź