SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyberatak na syna dziennikarza śledczego "Gazety Wyborczej". Usłyszał: Zginiesz za zdradę ojczyzny

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, że syn jej dziennikarza Wojciecha Czuchnowskiego odebrał telefon z groźbami śmierci. Na wyświetlaczu pojawił się mu numer infolinia CBA. Sprawę zgłoszono na policję. Redakcja "Wyborczej" o ataku poinformowała międzynarodowe organizacje dziennikarskie.

Wojciech Czuchnowski Article

„Mateusz Czuchnowski, syn dziennikarza śledczego ‘Wyborczej’, odebrał telefon. Na wyświetlaczu - infolinia CBA. W słuchawce - groźba śmierci. W tym czasie z jego numeru wywoływano fałszywe alarmy” - poinformowała we wtorek „GW” w tekście autorstwa Piotra Żytnickiego.

Dodano, że numer, na który zadzwoniono z groźbami i pod który podszyto się, wywołując fałszywe alarmy, był przed laty zarejestrowany na Wojciecha Czuchnowskiego. „Sprawca mógł zatem nie wiedzieć, że numeru używa Mateusz Czuchnowski, albo wiedział i celowo chciał uderzyć w syna dziennikarza śledczego” – zaznaczono.

Sprawa została zgłoszona policji, gdzie poinformowano, że z numeru telefonu Czuchnowskiego wywołano w czterech województwach fałszywe alarmy bombowe.

Redakcja „Wyborczej” o ataku na Czuchnowskiego poinformowała międzynarodowe organizacje dziennikarskie. Będzie też domagać się od władz rozpoczęcia w tej sprawie dochodzenia, ukarania sprawców i zapewnienia dziennikarzom bezpieczeństwa.

Sprawcy cyberataku zastosowali metodę spoofingu, polega ona na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Oszuści podszywają się pod oficjalne infolinie lub cudze numery.

Niedawno dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak opisał, że także on sam był ofiarą spoofingu: „Parę dni temu na wyświetlaczu telefonu zobaczyłem, że dzwoni do mnie koleżanka, też dziennikarka. Po odebraniu połączenia usłyszałem jak syntezator mowy kobiecym głosem grozi, że "zaj… mnie jak kur…". Gdy skontaktowałem się z właścicielką numeru, okazało się, że ona odebrała połączenie z mojego numeru z podobnym zestawem gróźb”.

Rząd chce walczyć ze spoofingiem

Ostatnio doszło także do ataku na telefon Pawła Wojtunika, byłego szefa CBA, który poinformował w mediach społecznościowych, że wykorzystując należący do niego numer oszuści zadzwonili do jego córki z informacją o śmierci jej ojca. Paweł Wojtunik złożył zawiadomienie o przestępstwie oraz wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu sprawcy.

W ostatnim czasie w ten sposób groźby otrzymał Szymon Hołownia, było też fałszywe zgłoszenia alarmu bombowego z telefonu żony Krzysztofa Brejzy, czy także fałszywe zgłoszenie alarmu bombowego podczas sylwestra TVP.

Kancelaria Premiera odniosła się do ataków cyberprzestępców fałszujących identyfikację numerów telefonicznych. "Każda poszkodowana osoba może liczyć na profesjonalne wsparcie państwowych instytucji" – przekazał pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Rząd chce pilnie walczyć z podszywaniem się pod numery telefoniczne. - Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad rozwiązaniami, które pozwolą walczyć z przestępcami wykorzystującymi spoofing i phishing - poinformował tydzień temu Janusz Cieszyński. - Chcemy pilnie wdrożyć te rozwiązania do polskiego porządku prawnego - zapowiedział.

Dołącz do dyskusji: Cyberatak na syna dziennikarza śledczego "Gazety Wyborczej". Usłyszał: Zginiesz za zdradę ojczyzny

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melissa
Ot pisowskie państwo. Zniszczyć, opluć, zlikwidować...nic nowego. Tylko tak potrafią "rządzić".
17 34
odpowiedź
User
Adwersarz
Ot pisowskie państwo. Zniszczyć, opluć, zlikwidować...nic nowego. Tylko tak potrafią "rządzić".

Co ty kobieto stosunkujesz? Umiesz czytać? Przeczytałaś powyższy tekst? Masz w ogóle pojęcie, co się wokół ciebie dzieje? A swoją drogą "GW" też się popisała. O czym alarmowała międzynarodowe organizacje dziennikarskie? O atakach hakerów?
30 7
odpowiedź
User
Monika z Pisu
Ot pisowskie państwo. Zniszczyć, opluć, zlikwidować...nic nowego. Tylko tak potrafią "rządzić".

Co ty kobieto stosunkujesz? Umiesz czytać? Przeczytałaś powyższy tekst? Masz w ogóle pojęcie, co się wokół ciebie dzieje? A swoją drogą "GW" też się popisała. O czym alarmowała międzynarodowe organizacje dziennikarskie? O atakach hakerów?

Przecież wiadomo że pis korzysta z tego typu ataków! Chcą wszystkim zamknąć usta, trzeba być ślepym aby nie widzieć co robią!!!!!!!!!!!! Ma być jedna gazeta, jedno radio, jedna tv, jeden wódz. Nic więcej aby nie pokazali marnotrastwa pieniędzy.
13 30
odpowiedź