SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Poczta Polska ostrzega przed nowymi kampaniami phishingowymi

CERT Poczta Polska ostrzega przed pojawiającymi się ostatnio w internecie domenami, które podszywają się pod spółkę. Konstrukcje oraz adresy fałszywych stron są wizualnie zbliżone do oficjalnej witryny poczty, lecz fałszywe domeny często zawierają drobny, ledwo zauważalny błąd – jak choćby literówkę w nazwie.

Article

Poczta przypomina, by w przypadku otrzymania wiadomości email czy sms, zawierających linki wskazujące na oszustwo (szczególnie te łudząco przypominające adres oficjalnej domeny operatora) należy poinformować zespół cyberbezpieczeństwa spółki, pisząc na adres incydent@poczta-polska.pl.

– Jesteśmy marką znaną i kojarzoną przez niemalże wszystkich Polaków. Wielu z nas na co dzień korzysta z usług narodowego operatora, oczekując na list lub paczkę. Fakt ten próbują wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości. Zatem nim klikniemy w odnośnik, upewnijmy się, że nie budzi on naszych podejrzeń i zastrzeżeń, zarówno co do formy, jak i treści - zaznacza Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Sprzedaż nieodebranych paczek też oszustwem

W mediach społecznościowych pojawiły się także fałszywe reklamy wraz z linkami do domen, gdzie rzekomo prowadzona jest (po atrakcyjnych cenach) sprzedaż nieodebranych przez adresatów przesyłek, nadanych za pośrednictwem Poczty. Spółka zaznacza, że nie prowadzi tego typu działalności, a kliknięcie w odnośnik na takiej stronie może poskutkować ściągnięciem złośliwego oprogramowania lub próbą wyłudzenia danych czy środków pieniężnych.

Z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl wynika, że oszustwa phishingowe tylko w e-bankowości od stycznia do sierpnia br. przekroczyły wartość 60 mln zł, czyli 155 proc. więcej niż w 2021 r. Bartłomiej Drozd z serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów, komentując te badania zwraca uwagę, że liczba pomysłów na wyłudzenie danych stale rośnie - dodatek węglowy, dopłata do zamówionej paczki, czy potrzeba aktualizacji danych w banku.

- Problem w tym, że nadal trafiają one na podatny grunt. Wynikające z tego straty sięgają dziesiątków milionów złotych, a zagrożeni są zarówno seniorzy, jak i młodzi - stwierdza Bartłomiej drozd. 

 

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska ostrzega przed nowymi kampaniami phishingowymi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl