SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje o łącznej wartości do 1 mld zł

Cyfrowy Polsat utworzył program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Papiery dłużne będą wyemitowane na od 5 do 10 lat, firma chce je sprzedaż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W ramach programu Cyfrowy Polsat będzie sprzedawał niezabezpieczone obligacje na okaziciela o wartości jednostkowej 1 tys. zł. Zostaną one zarejestrowane przez przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i będą notowane na rynku Catalyst.

Firma może wyemitować papiery dłużne w jednej lub wielu seriach. Termin wykupu będzie określony w warunkach konkretnej emisji, przy czym ma wynosić od 5 do 10 lat, przewidziany może być wcześniejszy wykup obligacji na żądanie spółki lub obligatariuszy na zasadach wskazanych w warunkach emisji.

- Obligacje będą oprocentowane według stałej lub zmiennej stopy procentowej. Sposób naliczania oprocentowania, dzień, od którego nalicza się oprocentowanie, wysokość lub sposób ustalenia wysokości oprocentowania i terminy jego wypłaty będą określone w warunkach emisji obligacji danej serii - zapowiedziano.

- Cel emisji obligacji nie został określony, jednakże cel emisji obligacji może zostać wskazany w warunkach emisji obligacji danej serii. O ile cel emisji nie zostanie wskazany w warunkach emisji obligacji danej serii, zarząd może wykorzystać środki z emisji obligacji na dowolny cel - dodano.

Zgodę na zaciągnięcie przez Cyfrowy Polsat zobowiązań finansowych w związku z emisją obligacji wyraziła już rada nadzorcza firmy.

Zapowiedziano, że firma chce wyemitować obligacje w pierwszym kwartale przyszłego roku „z zastrzeżeniem występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych”. Ostatecznie o emisji papierów dłużnych zarząd podejmie na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały.

Cyfrowy Polsat wziął 1 mld zł kredytu, ma do spłaty 9,7 mld zł netto

Pod koniec listopada Cyfrowy Polsat w ramach umowy kredytowej pozyskał 1 mld zł kolejnego kredytu, który ma spłacić w jednej racie w marcu 2023 roku.

- Dodatkowy kredyt jest oprocentowany według zmiennej stopy procentowej będącej sumą stopy WIBOR dla odpowiednich okresów odsetkowych oraz zastosowanej marży. Marża Dodatkowego kredytu jest uzależniona od poziomu wskaźnika skonsolidowanego długu netto/skonsolidowanej EBITDA, w taki sposób, że im poziom wskaźnika będzie niższy, tym zastosowana marża również będzie niższa, przy czym najwyższy poziom marży będzie miał zastosowanie, gdy wskaźnik skonsolidowanego długu netto/skonsolidowanej EBITDA będzie wyższy niż 3,50:1, a najniższy, gdy wskaźnik ten będzie równy lub niższy niż 1,50:1 - opisano w komunikacie giełdowym firmy.

Na koniec września br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat, według standardu MSSF 16, wynosiło 11,98 mld zł. Składało się na nie głównie 8,85 mld zł połączonego kredytu terminowego, który firma ma spłacić do 2022 roku. Dodatkowo firma ma do spłaty 1,01 mld zł obligacji wyemitowanych wiosną br., 750 mln zł kredytu obrotowego oraz 1,36 mld zł zobowiązań leasingowych i innych.

Jednocześnie dysponowała 886,2 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W efekcie zadłużenie netto wynosiło 11,09 mld zł, a jego relacja do zysku EBIDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,72.

- Rosnące przychody oraz zdrowa kondycja i struktura finansowa naszej Grupy pozwalają nam łączyć sprawne oddłużanie Grupy z wypłatą dywidendy i inwestycjami. Spłacamy kredyty zgodnie z harmonogramem, w październiku wypłaciliśmy drugą transzę dywidendy w wysokości 307 mln zł i jednocześnie realizujemy inwestycje, zarówno te o charakterze CAPEX, jak i w treści telewizyjne, w dużej części sportowe premium, np. kanały z PKO BP Ekstraklasą, Ligę Mistrzów UEFA, stacje Eleven Sports czy siatkówkę - wylicza Katarzyna Ostap-Tomann.

- Na wysokim poziomie są wolne przepływy pieniężne, które, zgodnie z naszymi zapowiedziami, pozostają pod wpływem wysokich zakupów smartfonów dla naszych klientów. Z uwagi na utrzymujący się silny popyt, zadbamy, by nasza oferta urządzeń także w okresie przedświątecznym była bardzo atrakcyjna, co może wiązać się z zaangażowaniem dodatkowych środków finansowych - zapowiada.

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września br. grupa Cyfrowy Polsat miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc. W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln.

Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce sprzedać obligacje o łącznej wartości do 1 mld zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koniec imprezy
Trup wypadł z szafy i udaje żywego
odpowiedź
User
u
rolowanie długu długiem co rok to samo story
odpowiedź