SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce wypłacić rekordową dywidendę, 340 mln zł dla Zygmunta Solorza

Zarząd Cyfrowego Polsatu zaproponował, żeby firma w br. wypłaciła akcjonariuszom 594,78 mln zł dywidendy, po 93 grosze za akcję, przeznaczając na to cały zeszłoroczny zysk netto plus 106,26 mln zł z kapitału zapasowego. Dywidenda zostanie podzielona na dwie transze: po 48 groszy na akcję w lipcu, a po 43 grosze w październiku.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Na tegoroczną kwotę dywidendy od Cyfrowego Polsatu złoży się 488,52 mln zł - cały jednostkowy zysk netto spółki w ub.r., a także 106,26 mln zł z kapitału zapasowego. W komunikacie giełdowym zaznaczono, że na koniec ub.r. kapitał zakładowy firmy wynosił prawie 3,5 mld zł.

Stwierdzono, też że ustalając taką wartość dywidendy, zarząd spółki „wziął pod uwagę wynik netto, sytuację finansową i płynność Grupy, istniejące i przyszłe zobowiązania, ocenę perspektyw Grupy w określonych uwarunkowaniach rynkowych i makroekonomicznych, ewentualną konieczność wydatkowania środków w związku z rozwojem Grupy, w szczególności poprzez akwizycje i podejmowanie nowych projektów, czynniki o charakterze jednorazowym oraz obowiązujące przepisy prawa”.

Dywidenda w dwóch transzach: w lipcu i październiku

Zarząd zaproponował, żeby dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczyć na 1 lipca. Środki mają natomiast zostać przekazane inwestorom w dwóch transzach: 287,8 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca, a 306,98 mln zł (po 43 grosze na akcję) 1 października.

W poniedziałek na koniec sesji giełdowej za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 25,58 zł. Przy takim kursie stopa dywidendy wyniesie 3,6 proc.

Propozycja zarządu co do dywidendy została pozytywnie zaopiniowana przez radę nadzorczą spółki. Teraz musi ją jeszcze przegłosować walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Większościowym właścicielem firmy jest Zygmunt Solorz - bezpośrednio i poprzez spółki zależne ma akcje stanowiące 57,34 proc. kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Jeśli poprze ofertę dywidendy oraz nie dokupi ani nie odsprzeda walorów CP do 1 lipca, otrzyma w ramach dywidendy 341 mln zł.

Kwota dywidendy wyższa od trzech poprzednich łącznie

Proponowana dywidenda będzie zdecydowanie najwyższa w 11-letniej historii obecności Cyfrowego Polsatu na warszawskim rynku giełdowym.

Poprzednio spółka podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami w 2017 roku, wypłacając 204,65 mln zł (po 32 groszy na akcję). W 2014 roku dywidenda wyniosła 166,28 mln zł (po 26 groszy na akcję), a w 2010 roku - 152,94 mln zł (po 57 groszy na akcję). W 2009 roku firma wypłaciła po 75 groszy na akcję, a rok wcześniej - po 14 groszy.

Zapowiedziana właśnie dywidenda jest zgodna z polityką w tym zakresie na lata 2019-2021 przyjętą przez Cyfrowy Polsat wiosną br. Zarząd spółki na wniosek Zygmunta Solorza zdecydował wtedy, że w tym okresie będzie wypłacał rocznie po 93 grosze na akcję.

Zapowiadając to, zarząd zaznaczył, że wziął pod uwagę założenia spółki, żeby obniżyć poziom skonsolidowanego zadłużenia, mierzony wskaźnikiem dług netto/EBITDA, poniżej 1,75 x. - Polityka dywidendy będzie podlegać okresowej weryfikacji przez zarząd spółki. W szczególności zarząd spółki przewiduje modyfikację niniejszej polityki dywidendy po przeprowadzeniu oczekiwanego na rok 2022 refinansowania zadłużenia Grupy Polsat - stwierdzono.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat zrefinansował swoje obligacje o wartości nominalnej 1 mld zł: wyemitował nową serię na 7 lat, po czym spłacił poprzednią (z nieco wyższym oprocentowaniem) zapadającą w lipcu 2021 roku. - W ciągu 7 lat oszczędności odsetkowe powinny przekroczyć 50 mln zł - stwierdziła Katarzyna Ostap-Tomann z zarządu spółki.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce wypłacić rekordową dywidendę, 340 mln zł dla Zygmunta Solorza

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Has
To klasyczna, podręcznikowa sytuacja, oznacza chęć zwijania interesu np poprzez sprzedaż. Czyli Solorz szuka inwestora
odpowiedź
User
Has
... a raczej kupca nie inwestora
odpowiedź
User
PIOTR-PIOTR
No prosze, jak sie byly agent SB o pseudonimie Zeg ustawil.
odpowiedź