SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haitong Bank: kupuj akcje Cyfrowego Polsatu i Play Communications

Haitong Bank zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek: Cyfrowego Polsatu, Play Communications i Orange Polska. Dla dwóch pierwszych spółek rekomendacja brzmi teraz „kupuj”, a dla Orange - „neutralnie”.

fot. Shutterstock.comArticle

Dla Cyfrowego Polsatu Haitong Bank utrzymał rekomendację „kupuj”, ale obniżył cenę docelową do 27,4 zł (z 32 zł.). Wiąże się to z obniżeniem prognozy EBITDA o 4 proc., a także z ekspozycji na rynek reklam telewizyjnych.

- Mocną stroną spółki jest dywersyfikacja biznesu, zdolność do generowania dużej ilości gotówki oraz wysoka stopa dywidendy, która za 2019 r. powinna wynieść ok. 3,9 proc. - komentuje Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat, obejmująca m.in. Telewizję Polsat i Polkomtel, zanotowała 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Liczba sprzedanych przez nią usług zwiększyła się o 2,8 proc. do 17,39 mln, natomiast liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. do 5,64 mln.

Utrzymano także rekomendację „kupuj” dla Play Communications, jednocześnie obniżając cenę docelową z 37,90 zł do 34 zł (z 37,9 zł). Jest to efekt obniżenia wyceny wskaźnikowej spowodowanej ostatnią przeceną na rynku akcji oraz obcięciem prognozy EBITDA o 1 proc. w 2020 roku, w związku ze spodziewaną niższą sprzedażą sprzętu. Play wciąż jednak pozostaje faworytem analityków wśród telekomów, dzięki generowaniu dużej ilości gotówki oraz wysokiej dywidendzie, której stopa za 2019 r. wyniesie ok. 6,1 proc.

W ub.r. Play Communications zanotował wzrost przychodów o 2,9 proc. do 7,041 mld zł oraz zysku netto o 16,4 proc. do 866,9 mln zł. Na koniec roku telekom miał 12,93 mln aktywnych klientów (po wzroście o 2,1 proc.), a średni przychód od użytkownika zwiększył się o 1,5 proc. do 32,8 zł. Firma miała ponad 32 tys. klientów usługi Play Now Box TV. W listopadzie br. z firmy odejdzie członek zarządu ds. finansowych Holger Püchert.

Analitycy Haitong Banku podnoszą rekomendację Orange Polska do „neutralnie” ze „sprzedaj:, jednocześnie obniżając cenę docelową z 6 zł do 5,8 zł. Obniżka spowodowana jest spadkiem wycen w grupie porównywalnych spółek. Orange pozostaje najmniej preferowaną przez analityków spółką wśród telekomów, z powodu niższej efektywności biznesu, stale niskiego poziomu generowanych wolnych przepływów pieniężnych i braku dywidend.

W ub.r. spółka Orange Polska zanotowała wzrost przychodów o 2,9 proc. do 11,41 mld zł oraz zysku netto z 10 do 91 mln zł. Na koniec roku telekom obsługiwał 15,28 mln kart SIM, 1,37 mln klientów ofert konwergentnych oraz 520 tys. użytkowników Orange Światłowodu.

Jak koronawirus wpłynie na telekomunikację

W komentarzu do rekomendacji analitycy banku podkreślają, że wybuch pandemii koronawirusa zmusił wiele krajów do wprowadzenia przymusowego pozostania w domu przez dwa tygodnie lub dłużej. Tak powszechne ograniczenie działalności społecznej, konsumenckiej i biznesowej będzie miało negatywny wpływ na gospodarki i firmy.

- Telekomunikacja jest jednym z sektorów, który doświadczył silnej przeceny akcji, a który nie powinien odczuwać nadmiernie negatywnego wpływu na wyniki z następujących powodów. Po pierwsze, telekomunikacja ma model biznesowy oparty na przychodach z abonamentów (subskrypcji),co zapewnia generowanie przewidywalnychi stabilnychprzychodów. Po drugie, zeszłoroczne i tegoroczne podwyżki cen usług telekomunikacyjnych będą wspierać ARPU w nadchodzących kwartałach, a co za tym idzie także i przychody - wylicza Konrad Księżopolski w swoim komentarzu.

- Po trzecie, powszechne przeniesienie pracy do domu oraz akcje pozostania w domu zwiększają popyt na usługi telekomunikacyjne, takie jak połączenia głosowe i wideo, transmisje danych mobilnych i konsumpcja płatnej TV/VOD. W niepewnych czasach gotówka i dywidenda są królem, dlatego Haitong Bank utrzymuje preferencję dla telekomów generujących wysokie środki pieniężne i wypłacających dywidendy, czyli Play i Cyfrowy Polsat wobec Orange Polska - dodaje.

Haitong Bank prognozuje, że zamknięte punkty sprzedaży w centrach handlowych i ograniczona mobilność konsumentów powinna także ograniczyć migrację klientów między operatorami telekomunikacyjnymi. Dlatego analitycy spodziewają się spadku przyłączy brutto, odejść (churn), przyłączy netto oraz przenoszeń numerów (MNP). Taka sytuacja powinna mieć neutralny wpływ na przychody z usług telekomunikacyjnych, ale pozytywny na potencjalnie niższe koszty komercyjne wynikające z niższych kosztów utrzymania i pozyskania klienta (SRC i SAC).

Podwyższone ceny usług telekomunikacyjnych powinny nadal wspierać ARPU w nadchodzących kwartałach. Haitong Bank oczekuje również wyraźnie niższej sprzedaży sprzętu (telefonów) z powodu zamkniętych POS-ów, ograniczonej migracji klientów, a także tymczasowo zamkniętych fabryk w Azji. Zwiększony ruch połączeń głosowych powinien podnieść przychody międzyoperatorskie, ale zamknięcie granic i znaczne ograniczenie ruchu turystycznego powinno zmniejszyć wysokomarżowe przychody z roamingu. Powszechnie wprowadzona praca z domu oraz akcje pozostawania w domu mogą nieznacznie zwiększyć popyt na zużycie danych mobilnych i konsumpcji płatnej TV/VOD. Analitycy Haitong Banku nie oczekują istotnej zmiany przychodów z usług informatycznych (ICT).

Oczekiwane załamanie w handlu i nabywaniu dóbr luksusowych i konsumpcyjnych, odwołanie Euro 2020 i rosnące obawy o PKB i zatrudnienie, powinny negatywnie wpłynąć na rynek reklamowy, a przede wszystkim na reklamy telewizyjne. W związku z tym analitycy obniżyli prognozy dotyczące rynku reklam telewizyjnych w 2020 r. do -4 proc. z + 2 proc. poprzednio. Analitycy oczekują, że wymienione czynniki obniżą przychody o ok. 1-1,5 proc. dla Play i Orange Polska oraz o ok. 2-2,5 proc. dla Cyfrowego Polsatu, przy założeniu, że epidemia koronawirusa zostanie opanowana do połowy 2020 r.

Nieznana cena końcowa, jaką telekomy zapłacą za pasmo 5G, stanowi największe ryzyko dla spółek z tej branży w bieżącym roku. Ryzyko 5G jest jednak znacznie łatwiejsze do prognozowania niż ryzyko związane z koronawirusem. Wpływ wirusa na niektóre sektory jest obecnie niemożliwy do oszacowania, co w ocenie Haitong Banku stawia operatorów telekomunikacyjnych w lepszej pozycji niż inne sektory jak np. handel, motoryzacja czy turystyka. UKE spodziewa się, że wpływy z aukcji 5G wyniosą 1,91 mld zł, wobec 1,8 mld zł wynikających z ceny wywoławczej (4 x 450 mln zł). Przyjmując bardziej konserwatywne stanowisko, Haitong Bank podnosi prognozy budżetu 5G do 550 mln PLN na blok (z 500 mln zł poprzednio).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank: kupuj akcje Cyfrowego Polsatu i Play Communications

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mtb
Ciekawe, czy w dobie kryzysu operatorzy (głównie Play) wypłacą dyrektorom, zarządom i komu tam jeszcze milionowe dywidendy? Czy raczej pomogą pracownikom i poza podstawami wynagrodzenia wypłacą premie za sprzedaż?
odpowiedź
User
AW
Woń mi chińskim bankom z Polski!!!
NATYCHMIAST!!! Śmierć komunizmowi!!!
odpowiedź