SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przejmie Netię - jest zgoda UOKiK-u

UOKiK zgodził się bezwarunkowo na przejęcie przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu akcji Netii. Cyfrowy Polsat ma już 33 proc. akcji Netii, ogłosił też wezwanie na kupno kolejnych 34 proc.

Tobias Solorz, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizował tę transakcję od grudnia ub.r. W lutym regulator poinformował o przedłużeniu postępowania, uzasadniając, że musi przeanalizować lokalne rynki płatnej telewizji, ponieważ tę usługę oferuje zarówno Netia, jak i Cyfrowy Polsat.

W piątek Cyfrowy Polsat w komunikacie giełdowym poinformował, że uzyskał zgodę prezesa UOKiK-u na przejęcie Netii.

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie poinformował, że zamierza wraz ze związaną z nim cypryjską spółką Karswell Limited przejąć od innych akcjonariuszy dalsze maksymalnie 35,5 proc. akcji telekomu i ogłosił wezwanie dla pozostałych akcjonariuszy do zapisywania się na sprzedaż tych papierów. Termin wezwania przedłużono do 14 maja.

Cyfrowy Polsat jest już największym akcjonariuszem Netii. Po ponad 5 proc. akcji spółki mają też Sisu Capital Limited (13,22 proc.), FIP 11 FIZ AN (12,24 proc.), OFE PZU Złota Jesień (10,43 proc.), OFE Nationale-Nederlanden (8,05 proc.) oraz OFE Aviva BZ WBK (6,89 proc.).

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz  292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Z kolei Netia od stycznia do marca br. miała 21,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 12,46 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane wpływy sprzedażowe firmy zmalały z 365,01 do 346,9 mln zł.

Na koniec piątkowej sesji giełdowej za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 25,90 zł, co dawało kapitalizację spółki wynoszącą 16,56 mld zł. Natomiast Netia przy cenie 5,30 zł za akcję miała kapitalizację w wysokości 1,78 mld zł.

Po co Cyfrowemu Polsatowi Netia?

Ogłaszając na początku grudnia ub.r. zamiar kupna kontrolnego pakietu akcji Netii, Cyfrowy Polsat jako główne atuty tej firmy wymienił infrastrukturę do stacjonarnych usług telekomunikacyjnych i bazę ok. miliona klientów (946 tys. indywidualnych i 25 tys. biznesowych), a także fakt, że zasoby firmy są głównie w dużych miastach i aglomeracjach, gdzie CP jest mniej obecny z usługami telewizyjnymi i internetowymi.

W prezentacji Cyfrowy Polsat podkreślił, że po przejęciu zasobów Netii będzie miał najszerszą ofertę wśród dostawców telewizyjno-telekomunikacyjnych.

- Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków - wyliczał Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

- Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy - dodał Solorz.

Z kolei pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci z rynku telekomunikacyjnego zwrócili uwagę, że ta transakcje to kolejny etap konsolidacji branży szykującej się na nowy standard 5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przejmie Netię - jest zgoda UOKiK-u

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
W przyszłym roku w Krakowie Edward Miszczak i TVN zapraszają na Netia Polsat Off Camera !
odpowiedź
User
W
...a w Polsat News informacja o przejęciu na żółtym pasku
odpowiedź
User
karola
Proszę, proszę. Wystarczył niecały rok, a Polsat zmienił się ze stacji umiarkowanie, ale jednak, krytykującej poczynania rządu, w stację temu rządowi przychylną. Myślę, że postraszenie Solorza,,skarbówką' z powodu , podobno zaległych, podatków, zrobiło swoje. Nagle pan Solorz zrobił się miły, a dzięki temu dostał możliwość przejęcia Netii. Przypomnę tylko, że Netia, od zeszłego roku, współpracuje z TVP i dostarcza jej wyniki oglądalności programów. TVP, bardzo sobie chwali tę współpracę, bo uznaje że wyniki ich pomiarów oglądalności są bardziej dokładne, zwłaszcza dla TVP, niż te od Nielsena. Jeszcze do niedawna, jak ludzie mieli dość propagandy rządowej, to przerzucali się na np. Polsat News, żeby poznać inny punkt widzenia. Teraz po przejęciu Netii i zmianach kadrowych w głównym paśmie informacyjnym-Polsat News, to się zmieni, bo do jeszcze większej liczby widzów docierać będzie skondensowany, jedynie słuszny przekaz, który może przemienić się we wzrost poparcia dla PiS. I nie trzeba było robić żadnej kłopotliwej repolonizaji, żeby osiągnąć swój cel.
odpowiedź