SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czabański: Rada Mediów Narodowych jeszcze w lipcu, uszczelnienie poboru abonamentu rtv po wakacjach

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów publicznych, zapowiedział, że Rada Mediów Narodowych może zostać powołana jeszcze w lipcu. - To zależy od tego, czy opozycja będzie zgłaszać swoich kandydatów - mówi Czabański.

Krzysztof Czabański Article

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał pomostową ustawę medialną, powołującą pięcioosobową Radę Mediów Narodowych. Projekt ustawy, który został przyjęty przez Sejm w zeszłym tygodniu, wejdzie w życie po siedmiu dniach vacatio legis.

Zgodnie z ustawą, RMN będzie powoływać zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Tym samym kierownictwa tych firm nie będą już podlegać ministrowi skarbu państwa, jak ma to miejsce od początku stycznia, po wejściu w życie tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej.

Członkowie Rady Mediów Narodowych będą powoływani na 6-letnią kadencję. Dwóch będzie powoływał prezydent, a trzech Sejm, w tym dwóch będą wskazywać dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne (obecnie są to PO i Kukiz ’15). Każdy będzie mógł przedstawić po dwóch kandydatów w ciągu 14 dni od terminu wyznaczonego przez prezydenta nie później niż 30 dni od wejścia ustawy w życie.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański wyjaśnia, że jeśli opozycja zastosuje się do wskazanych w ustawie pomostowej terminów to Rada Mediów Narodowych może zostać powołana jeszcze w lipcu. W związku z wakacyjną przerwą w obradach najpóźniej skład RMN powołany zostanie we wrześniu. - W ustawie jest podany pewien tryb. W zależności od tego, czy kluby opozycyjne będą zgłaszać kandydatów, bo niektóre kluby się wahają: zgłaszać czy nie - tłumaczył Krzysztof Czabański w TVP Info.

- Radziłbym powołanej Radzie, aby zastanowiła się nad organizowaniem konkursów, ponieważ władze mediów publicznych - poza prezesem PAP - nie pochodzą z konkursu. Zostały mianowane przez ministra skarbu państwa. Było to działanie doraźne, ono ma pewne plusy, ale także minusy - stwierdził wiceminister Czabański. - Warto byłoby na przełomie 2016 i 2017 roku, czyli po roku działania nowych władz, zastanowić się nad konkursami - dodał.

Podkreślił, że nowe kierownictwo będzie wybierane na trzyletnią kadencję, a obecne zarządy miałyby spore szanse na ponowne wybranie.

Czabański zapowiedział również uruchomienie nowego projektu internetowego - portalu Mediów Narodowych. Nadmienił, że nie oznacza to likwidacji istniejących serwisów TVP, PAP i Polskiego Radia. - Zasoby informacyjne, możliwości przetwarzania i docierania do informacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej, stacji regionalnych Polskiego Radia są niebywałe. Gdyby połączyć te potencjały, które wytworzyłyby nowy projekt atrakcyjny portalu Mediów Narodowych to wchodzi potężny gracz na rynek internetowy w Polsce. Być może nie miałby konkurencji. Dotychczasowi liderzy, czyli Onet i Wirtualna Polska powinni zacząć się już bać - wyjaśnił sekretarz stanu w MKiDN.

Ministerstwo kultury wciąż pracuje nad zwiększeniem poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Projekt ustawy uszczelniającej ten system ma być gotowy we wrześniu. Wtedy tez trafi do laski marszałkowskiej. Jedną z rozważanych propozycji jest nałożenie opłaty abonamentowej na abonentów operatorów kablowych i satelitarnych - o czym Czabański mówił o tym w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

W 2015 roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czabański: Rada Mediów Narodowych jeszcze w lipcu, uszczelnienie poboru abonamentu rtv po wakacjach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fahóra
Towarzyszu Redaktorze Czabański wy wstydu nie mieliście , nie macie i miec nie bedziecie. Ten typ tak ma.
87 8
odpowiedź
User
eh
"Podkreślił, że nowe kierownictwo będzie wybierane na trzyletnią kadencję, a obecne zarządy miałyby spore szanse na ponowne wybranie."

Rady jeszcze nie ma, a spore szanse już są.
46 8
odpowiedź
User
wj
"Dotychczasowi liderzy, czyli Onet i Wirtualna Polska powinni zacząć się już bać" - uwaga, bo pęknę ze śmiechu. To m.in. dzięki tym portalom treści TVP w ogóle docierają do potencjalnych odbiorców. Może zacznijmy od zreformowania VOD TVP.pl, a potem wojowania z najstarszymi portalami w Polsce?
30 9
odpowiedź
User
mary
Ciekawe czy tow. Czabańskiego coś się w końcu uda bo powoli zaczyna mi go być żal...
39 8
odpowiedź
User
zdezorientowana
Ne rozumiem po co ta nowa rada. Przecież KRRiT w tym układzie politycznym jest łatwa do odwołania i za parę miesięcy można ją "wypełnić" ludźmi "dobrej zmiany". Dodatkowy organ to dodatkowe koszty, z naszych kieszeni. I większy bałagan niż obecnie.
32 8
odpowiedź