SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe rozgłośnie w multipleksie eksperymentalnym DAB+ w Opolu

Spółka PSN Infrastruktura rozszerzyła ofertę eksperymentalnego multipleksu DAB+ w Opolu. Liczba rozgłośni radiowych dostępnych w emisji testowej zwiększyła się z 3 do 11.

fot. Shutterstock.comArticle

Multipleks rozpoczął działalność w I połowie lipca. Wtedy pojawiły się w nim stacje: Radio Park FM, Radio Doxa i Twoja Polska Stacja. Teraz dołączyły do nich: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, katolickie Radia Jasna Góra, również religijne Radia Profeto z Małopolski, Disco Radio, Mega Radio, Waszego Radio FM z Wągrowca, Radio Imperium i Radia Nuta.

Stacje są nadawane z bitrate 128 kbps. Emisja na kanale 10C odbywa się z Góry Św. Anny (moc 2 kW) i z komina Eco w Opolu (10 kW).

Zobacz także: Coraz więcej emisji DAB+ w całej Europie. Czy w Polsce dojdzie wyłączenia nadajników FM?

Wkrótce Polskie Radio zwiększy zasięg w DAB+

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, od października rozgłośnie Polskiego Radia w cyfrowym standardzie DAB+ będą docierać do 80,1 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy przekroczy z kolei 61 proc. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu dodatkowych nadajników.

Z Karty Powinności nadawcy publicznego wynika, że od 1 października ruszy emisja w Dęblinie (kanał 11B, moc 5 kW), Iławie (5B, 5 kW), Jeleniej Górze (5B, 1 kW), Kamieńsku (5C, 2 kW), Koninie (11B, 5 kW), Ostrołęce (6A, 10 kW), Słupsku (11B, 1 kW), Suwałkach (6B, 2 kW), Tarnobrzegu (11A, 5 kW), Wałbrzychu (5B, 1 kW), Włocławku (11C, 1 kW), Zamościu (11B, 2 kW), Bolewicach (12A, 8 kW), Ciechanowie (6A, 5 kW), Elblągu (11B, 1 kW), Kutnie 5C (2 kW), Miechowie (11B, 1 kW), Pile (12A, 2 kW), Przysusze (6B, 1 kW), Rabce (11B, 1 kW), Raciborzu (11A, 1 kW), Raszynie koło Warszawy (6B, 15 kW), Rybniku (11A, 1 kW) i Zakopanem (11B, 1 kW).

Polskie Radio to jedyny nadawca ogólnopolski, który nadaje wszystkie swoje programy w technologii DAB+. Obecnie zasięg techniczny Polskiego Radia w systemie DAB+ to blisko 44 proc. powierzchni Polski. Tym samym publiczne rozgłośnie docierają do ok. 67 proc. potencjalnych odbiorców (ponad 25 mln mieszkańców).

Jesienią konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

Technologię DAB+ krytykują najwięksi komercyjni nadawcy radiowi, czyli Grupy RMF i Eurozet.Twierdzą, że ta forma cyfryzacji jest przestarzała i lepiej oprzeć zmiany na internecie. Mimo niechęci nadawców komercyjnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiada na jesień konkurs na multipleks ogólnopolski. - Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił niedawno szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Dołącz do dyskusji: Nowe rozgłośnie w multipleksie eksperymentalnym DAB+ w Opolu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sebastian
Wątpię, żeby rmf fm czy eska skusiłaby się na dab+. Tak samo Zetka i Złote Przeboje z tok fm na czele.
odpowiedź
User
Pz
Ciekawe ile polskie radio utopiło kasy w DAB+ a ile ma słuchaczy w DAB+
odpowiedź
User
Mr
Cóż za różnorodność. Trzy stacje katolickie, pięć z disco polo.
odpowiedź