SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DABCOM chce nadawać na multipleksie cyfrowym w Tarnowie dwa kanały Polskiego Radia

Firma DABCOM, operator multipleksów lokalnych DAB+, wysłała wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości na obszarze emisji lokalnego multipleksu cyfrowego w Tarnowie. Chce tam nadawać dwa kanały Polskiego Radia: Radio Kraków oraz Radio Kraków Kultura.

Article

9 stycznia br. w Tarnowie ruszył pierwszy lokalny multipleks cyfrowego radia. Został uruchomiony przez firmę DABCOM. Mogą na nim nadawać komercyjni nadawcy, którzy wygrali konkurs rozpisany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W Tarnowie w DAB+ można słuchać pięciu lokalnych stacji: Radia Profeto.pl, RDN Małopolska, Radia Bezpieczna Podróż, Trendy Radia oraz testowo Radia Kraków Kultura. Oferta ma być jednak poszerzana, bo jest tam miejsce dla dwunastu rozgłośni.

Teraz operator DABCOM chce, by jedno z nich zajęło Radio Kraków Kultura należące do Polskiego Radia. Dlatego firma złożyła wniosek do prezesa UKE o zmianę rezerwacji częstotliwości na obszarze emisji lokalnego multipleksu cyfrowego w Tarnowie o dodanie do możliwych do rozpowszechniania kanałów stacji Radia Kraków.

- Decyzja jeszcze nie zapadła. Ponadto będzie potrzebna opinia przewodniczącego KRRiT - informuje nas Witold Tomaszewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego UKE. Jak wyjaśnia, według prawa telekomunikacyjnego zmiany rezerwacji częstotliwości dokonuje prezes UKE w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT.

Z firmą DABCOM nie udało nam się skontaktować i zapytać o zmiany w składzie tarnowskiego multipleksu.

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż i Muzo.fm (tylko w Częstochowie, Poznaniu, Warszawie i Katowicach). Wkrótce ma do nich dołączyć także WP Radio.

Dołącz do dyskusji: DABCOM chce nadawać na multipleksie cyfrowym w Tarnowie dwa kanały Polskiego Radia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefan
Artykuł wprowadza czytelników w błąd. Przecież operator multipleksu nie jest nadawcą. Nie może sobie "chcieć nadawać".
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Artykuł wprowadza czytelników w błąd. Przecież operator multipleksu nie jest nadawcą. Nie może sobie "chcieć nadawać".
W tym tkwi błąd prawa medialnego i telekomunikacyjnego. W Niemczech uruchamianie multipleksów trwa krócej – od ogłoszenia konkursu do uruchomienia nadajnika 12 miesięc. W niektórych przypadkach szukany był operator i nowe programy jednocześnie. Operator jest aktywny i szuka nadawców, którzy chcą rozpowszechniać programy w multipleksie. Przed ogłoszeniem konkursu dyrektor jednej z niemieckich KRRiT namawiał chętne rozgłośnie do składania wniosków i jednoczesnego zwracania się do operatora. W Niemczech możesz otrzymać koncesję bez częstotliwości. Z taką koncesją można dodać taki program do każdego multipleksu.
odpowiedź
User
Matumba
Nikt nie chce DAB+ bo rządzi PIS .Jak nastąpi praworządnosc i demokracja sprawiedliwe sądy wtedy prawdziwi POlacy zapragną rozwoju techniki bo na swojich ukf nie posłuchaja prawdziwie demokratycznych stacji na zachodzie
odpowiedź