SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dariusz Bugalski i Paweł Drozd po odejściu z Trójki uruchamiają podcasty i szykują serial dla Audioteki

Dziennikarze Dariusz Bugalski i Paweł Drozd, którzy właśnie rozstali się z radiową Trójką, zamierzają tworzyć autorskie podcasty, na platformie Patronite rozpoczęli zbiórki w tym celu. Ponadto przygotowują razem 7-odcinkowy serialu audio dla Audioteki.

Od lewej: Dariusz Bugalski i Paweł Drozd, fot. Rafał MasłowArticle

O odejściu z Trójki Dariusz Bugalski poinformował w poniedziałek na swoim fanpage’u facebookowym. Przyznał, że ostatnie kilka lat pracy w stacji były „trudne, a nawet bolesne”. Podziękował współpracownikom, a słuchaczom powiedział: „Odchodzę, bo chcę być w zgodzie z sobą, nie chcę utracić waszego zaufania, na które tak ciężko pracowałem”.

W komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Bugalski ocenia, że sytuacja w Trójce pogarszała się od powołania nowych władz Polskiego Radia na początku 2016 roku, co pociągnęło za sobą wiele zamian personalnych i programowych. - Z bólem przyjmowałem kolejne odejścia z Trójki naszych kolegów. Każdy i każda z nich, bez wyjątku, to świetni dziennikarze! Frustrujące i oburzające było ignorowanie przez władze Trójki i Polskiego Radia naszych protestów. Kolejne listy pisane i podpisywane przez nasz zespół pozostawały bez odpowiedzi - mówi Bugalski.

- Zaciskałem zęby. Myślałem: „Dłużej klasztora niż przeora”. Czytałem kolejne mejle od naszych słuchaczy pełne niepokoju, ale także wyrazów wsparcia i solidarności. A Trójka przeobrażała się stopniowo, krok po kroku, w narzędzie propagandy. Przestawała być naszą ukochaną Trójką. Traciła dawny wdzięk, szyk, elegancję, Trójkowy fason. I wreszcie kropla przelała czarę - dodaje.

Teraz Dariusz Bugalski zamierza tworzyć własny podcast internetowy „K3”. Na platformie Patronite ruszyła zbiórka na realizację cyklu. O czym będzie ten podcast? - To kontynuacja tego, co robiłem dotąd, między innymi w Trójce. Moją pasją - i misją - jest tworzenie społeczności, by podjąć próbę sprostania wyzwaniom kryzysu: niepewności, chaosowi, lękowi. Przeciwstawmy im: empatię, zaufanie, poszukiwanie pozytywnych rozwiązań - zapowiada dziennikarz.

Bugalski z Trójką był związany przez prawie 20 lat. Prowadził przez wiele lat audycje „Klub Trójki”, „Trójka pod Księżycem” i „Wszystko, co najważniejsze”, w latach 2001-2005 był w stacji szefem redakcji publicystyki. Wcześniej pracował m.in. w Radiu TOK FM, gdzie przez cztery lata prowadził 3-godzinne pasmo. Uczy dziennikarstwa i komunikacji, m.in. na Uniwersytecie SWPS i w Collegium Civitas, jako prozaik i poeta ma w dorobku m.in. kilka tomików wierszy.

Paweł Drozd z podcastem „Brzmienie świata”

Z kolei Paweł Drozd przez prawie dwie dekady pracy w Trójce prowadził m.in. autorską audycję „Świat z lotu Drozda” o tematyce międzynarodowej i podróżniczej oraz był jednym z gospodarzy pasma „Do Południa”. Jako reporter przygotowywał relacje z wielu części świata: Europy, krajów azjatyckich, Indii, Sri Lanki i Antarktyki.

W trakcie pracy w Trójce Paweł Drozd w latach 2013-2015 był wiceszefem redakcji publicystyki, a potem członkiem naczelnej redakcji międzynarodowej, którą zlikwidowano w połowie ub.r. Drozd przez wiele lat był wydawcą cotygodniowej audycji Dariusza Rosiaka „Raport o stanie świata”.

- Darek był kolejną z wielu osób brutalnie usuniętych z Myśliwieckiej bez merytorycznych podstaw i z wielką szkodą dla anteny. Zdałem sobie sprawę, że coś się skończyło - nieodwracalnie - i że przyszedł czas, gdy trzeba powiedzieć: dość - tłumaczy Paweł Drozd. - Liczyłem na to, że w końcu nastąpi opamiętanie i będzie można zacząć naprawiać szkody wyrządzone szkody radiu, jego ludziom oraz słuchaczom. Znosiłem polityczną degrengoladę, częsty brak kompetencji nowych władz oraz ze smutkiem podpisywałem kolejne listy w obronie zwalnianych kolegów i koleżanek. Nadzieja umiera ostatnia - i ten moment nastąpił teraz - dodaje.

Teraz Paweł Drozd chce tworzyć podcast „Brzmienie świata”, uruchomił w tym celu zbiórkę na Patronite. - To autorski podcast poświęcony podróżom i temu, co dzieje się na świecie - by lepiej go zrozumieć. Z dala od polityki, z dala od tego, co widoczne na pierwszych stronach portali informacyjnych. To podcast z wrażliwością obserwujący otoczenie. Podcast światoczuły - zapowiada.

Dariusz Rosiak po odejściu z Trójki szybko zebrał założoną kwotę i zaczął realizować „Raport o stanie świata” w formie podcastu internetowego, z dodatkowymi cyklami.

Podcasty Dariusza Bugalskiego i Pawła Drozda będą dostępne m.in. na YouTubie i Spotify. Autorzy oprócz finansowania społecznościowego nie wykluczają, w kolejnym etapie, współpracy z partnerami biznesowymi.

Ponadto Bugalski i Drozd razem przygotowują serial audio, który będzie dostępny na platformie Audioteka.

Fala odejść z Trójki, będzie internetowe radio Nowy Świat

Od początku marca z radiową Trójką pożegnało się kilkoro dziennikarzy i prowadzących audycje. 9 marca z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek, nie przyjmując nowej propozycji współpracy. Kilka dni później po 55 latach współpracy z Trójki odszedł Wojciech Mann, który w ostatnim czasie prowadził kilka audycji, m.in. „W tonacji Trójki” razem z Gacek. Później z rozgłośnią pożegnali się również Gaba Kulka i Jan Młynarski, a po nich Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski z synem Bartoszem („Fisz”).

Szefostwo anteny zawiesiło także coniedzielną audycję „Sjesta” Marcina Kydryńskiego. W tym przypadku Polskie Radio wyraźnie stwierdza, że jest to zmiana tymczasowa: - W związku z sytuacją epidemiologiczną ramówki wszystkich programów Polskiego Radia zostały zmodyfikowane, w tym również Trójki. Informacje o zmianach, audycjach i akcjach specjalnych przesyłamy do mediów na bieżąco w informacjach prasowych - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z biura zarządu publicznego nadawcy.

W połowie kwietnia grupa byłych dziennikarzy i prowadzących audycje w Trójce, m.in. Magda Jethon, Wojciech Mann, Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska i Piotr Bukartyk, ogłosili, że chcą uruchomić internetowe radio Nowy Świat. W dwa tygodnie zebrali na to prawie 480 tys. zł comiesięcznych wpłat.

Według badania Radio Track w pierwszym kwartale br. Trójka miała 5,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,2 proc. rok wcześniej.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

Dołącz do dyskusji: Dariusz Bugalski i Paweł Drozd po odejściu z Trójki uruchamiają podcasty i szykują serial dla Audioteki

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Toiwa Mincerbaum
Pani prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska to bardzo ładna czarnowłosa kobieta. Jestem zauroczony. A pan Bugalski, hmm .. cóż .. w przeciwieństwie do pana Drozda, nudne miał jednak te swoje audycje.
odpowiedź
User
Lulu
Teraz panów oświeciło, gdzie pracowali przez ostatnich kilka lat? Śmieszne.
odpowiedź
User
Bartos
Na patronite jako pierwsze zbiórkę rozpoczął redaktor Rosiak (wypałiło), zaraz potem Radio Nowy Świat (wypaliło, a nawet odpaliło jak dynamit), Teraz Pan Redaktor Bugalski i Drozd.... (też pewnie wypali :))
Mam nadzieję, że te 4 autorskie projekty zejdą się w jedną całość czyli audycje będą nadawane w Nowym Świcie (tak wiem Pan Bugalski już zadeklarował się, że nie dołączy do nowego radia, ale czas pokaże, powodzenia !)
odpowiedź