SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. "Nie przedłużono umowy"

Autor "Raportu o stanie świata" w Trójce Dariusz Rosiak rozstał się z Polskim Radiem. Spółka nie przedłużyła z nim umowy, obowiązującej do końca stycznia 2020 roku - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Dariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna Goleniewska Article

Dziennikarz był związany z rozgłośnią od 2006 roku, przygotowywał „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce, zajmował się tematyką międzynarodową.

Sam reporter potwierdził odejście z rozgłośni w rozmowie z nami. Stwierdził, że wręczono mu pismo z informacją o nieprzedłużeniu umowy, ale nie podano żadnego powodu tej decyzji.

Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy Polskiego Radia odpowiedziała nam, że spółka "nie komentuje spraw personalnych i relacji z pracownikami".

Dariusz Rosiak posiada niemal 30-letnie doświadczenie pracy w mediach. W latach 90. był korespondentem w Londynie, pisał dla „Życia”, „Życia Warszawy”, „Tygodnika Powszechnego”. Był zastępcą redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”, publikował w „Polityce”, pracował w BBC oraz „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz pożegnał się ze słuchaczami w środę na stronie audycji.

Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

Szykują się zmiany w Trójce

Na początku listopada 2019 roku Tomasz Kowalczewski - poprzednio wiceszef Trójki został najpierw pełniącym obowiązki za Wiktora Świetlika (pod koniec października 2019 roku dotychczasowy dyrektor Trójki podał, że złożył rezygnację z funkcji szefa Programu III Polskiego Radia, uzasadnił ją sprawami prywatnymi i nowymi planami zawodowymi, szefem stacji był od końca maja 2017 roku). Trzy tygodnie później Kowalczewski został na stałe szefem Programu Trzeciego.

Krótko po tym w rozmowie z nami stwierdził, że potrzebuje czasu, aby zastanowić się nad nową koncepcją stacji, ale ocenił, że nie będzie wykluczać zmian programowych oraz strukturalnych. Zaznaczył, że „najpierw będzie o tym informować pracowników, a dopiero później media” i poprosił o kontakt z rzecznikiem. Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa spółki poinformowała nas, że „dyrektor wraz z zespołem pracuje nad nową koncepcją” Trójki.

Odwołanie Mariusza Cieślika

Pierwszą decyzją świadczącą o zbliżających się zmianach jest odwołanie w środę, 8 stycznia 2020 roku Mariusza Cieślika ze stanowiska wicedyrektora stacji. Został on powołany przez zarząd Polskiego Radia na zastępcę dyrektora radiowej Trójki w lutym 2018 roku. Zastąpił wtedy Wojciecha Surmacza, który został prezesem Polskiej Agencji Prasowej (funkcję pełni do dzisiaj).

Cieślik ma zostać w spółce jako jej pracownik, co potwierdził w rozmowie z nami. Dodał, że wraca do poprzednich obowiązków komentatora. Od maja 2015 do grudnia 2017 roku był związany z tygodnikiem „Wprost”. Kierował działem Cywilizacja (za czasów wicenaczelnego Mariusza Staniszewskiego, byłego wiceprezesa Polskiego Radia), a prowadził też satyryczną rubrykę wraz z Robertem Górskim. W swojej karierze prowadził m.in. w Polsat News magazyn o literaturze „Spis treści”, w TVN24 - „Xięgarnia”. Był też m.in. publicystą i szefem działu Styl życia w „Newsweeku”, a z ramienia tego tygodnika prowadził w Polsat News magazyn „Narożnik Newsweeka”.

W okresie od września do listopada 2019 roku udział w rynku radiowej Trójki spadł o 0,8 pkt. proc. - do 4,9 proc.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. "Nie przedłużono umowy"

92 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słu
Kolekny fachowiec wywalony z Trójki
119 9
odpowiedź
User
widz555
Nie pasuje do nowej discopolowej narracji.
111 6
odpowiedź
User
walter
mam nadzieje, ze wkrotce bedzie Pana mozna posluchac gdzie indziej
101 6
odpowiedź