SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. "Nie przedłużono umowy"

Autor "Raportu o stanie świata" w Trójce Dariusz Rosiak rozstał się z Polskim Radiem. Spółka nie przedłużyła z nim umowy, obowiązującej do końca stycznia 2020 roku - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Dariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna GoleniewskaDariusz Rosiak w studiu Trójki, foto: Katarzyna Goleniewska

Dziennikarz był związany z rozgłośnią od 2006 roku, przygotowywał „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce, zajmował się tematyką międzynarodową.

Sam reporter potwierdził odejście z rozgłośni w rozmowie z nami. Stwierdził, że wręczono mu pismo z informacją o nieprzedłużeniu umowy, ale nie podano żadnego powodu tej decyzji.

Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy Polskiego Radia odpowiedziała nam, że spółka "nie komentuje spraw personalnych i relacji z pracownikami".

Dariusz Rosiak posiada niemal 30-letnie doświadczenie pracy w mediach. W latach 90. był korespondentem w Londynie, pisał dla „Życia”, „Życia Warszawy”, „Tygodnika Powszechnego”. Był zastępcą redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”, publikował w „Polityce”, pracował w BBC oraz „Rzeczpospolitej”.

Dziennikarz pożegnał się ze słuchaczami w środę na stronie audycji.

Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

Szykują się zmiany w Trójce

Na początku listopada 2019 roku Tomasz Kowalczewski - poprzednio wiceszef Trójki został najpierw pełniącym obowiązki za Wiktora Świetlika (pod koniec października 2019 roku dotychczasowy dyrektor Trójki podał, że złożył rezygnację z funkcji szefa Programu III Polskiego Radia, uzasadnił ją sprawami prywatnymi i nowymi planami zawodowymi, szefem stacji był od końca maja 2017 roku). Trzy tygodnie później Kowalczewski został na stałe szefem Programu Trzeciego.

Krótko po tym w rozmowie z nami stwierdził, że potrzebuje czasu, aby zastanowić się nad nową koncepcją stacji, ale ocenił, że nie będzie wykluczać zmian programowych oraz strukturalnych. Zaznaczył, że „najpierw będzie o tym informować pracowników, a dopiero później media” i poprosił o kontakt z rzecznikiem. Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa spółki poinformowała nas, że „dyrektor wraz z zespołem pracuje nad nową koncepcją” Trójki.

Odwołanie Mariusza Cieślika

Pierwszą decyzją świadczącą o zbliżających się zmianach jest odwołanie w środę, 8 stycznia 2020 roku Mariusza Cieślika ze stanowiska wicedyrektora stacji. Został on powołany przez zarząd Polskiego Radia na zastępcę dyrektora radiowej Trójki w lutym 2018 roku. Zastąpił wtedy Wojciecha Surmacza, który został prezesem Polskiej Agencji Prasowej (funkcję pełni do dzisiaj).

Cieślik ma zostać w spółce jako jej pracownik, co potwierdził w rozmowie z nami. Dodał, że wraca do poprzednich obowiązków komentatora. Od maja 2015 do grudnia 2017 roku był związany z tygodnikiem „Wprost”. Kierował działem Cywilizacja (za czasów wicenaczelnego Mariusza Staniszewskiego, byłego wiceprezesa Polskiego Radia), a prowadził też satyryczną rubrykę wraz z Robertem Górskim. W swojej karierze prowadził m.in. w Polsat News magazyn o literaturze „Spis treści”, w TVN24 - „Xięgarnia”. Był też m.in. publicystą i szefem działu Styl życia w „Newsweeku”, a z ramienia tego tygodnika prowadził w Polsat News magazyn „Narożnik Newsweeka”.

W okresie od września do listopada 2019 roku udział w rynku radiowej Trójki spadł o 0,8 pkt. proc. - do 4,9 proc.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Dołącz do dyskusji: Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. "Nie przedłużono umowy"

93 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słu
Kolekny fachowiec wywalony z Trójki
odpowiedź
User
widz555
Nie pasuje do nowej discopolowej narracji.
odpowiedź
User
walter
mam nadzieje, ze wkrotce bedzie Pana mozna posluchac gdzie indziej
odpowiedź