SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN jest gotowy organizować debatę wyborczą wspólnie z innymi nadawcami

W środę wieczorem TVN, Onet oraz WP we wspólnym oświadczeniu poinformowali, że planowana na czwartek debata prezydencka Andrzeja Dudy oraz Rafała Trzaskowskiego zostanie odwołana, bo nie zgodził się na nią urzędujący prezydent. TVN poinformował nas w czwartek, że „jest gotowy do rozmów w sprawie wspólnej debaty nadawców”.

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda/Facebook.comArticle

W środę w głównym wydaniu „Faktów” poinformowano, że rzecznik sztabu Andrzeja Dudy przekazał pisemną odmowę udziału w debacie wyborczej. Debata miała zacząć się w czwartek o godz. 19:25, planowano transmisję w TVN, TVN24, Onecie i WP. Zadeklarowano, że sygnał z transmisją zostanie udostępniony bezpłatnie wszystkim zainteresowanym mediom. Planowano, że prowadzącymi będą: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Marek Kacprzak (WP).

Swój udział potwierdził natomiast Rafał Trzaskowski, krytykował też Andrzeja Dudę, sugerując, że boi się starcia w debacie.

W środę wieczorem redaktorzy naczelni TVN24, Onetu i WP we wspólnym oświadczeniu poinformowali, że debata została odwołana. - Wierzyliśmy, że taka niezależna, transmitowana w mediach tradycyjnych i internetowych debata ułatwi milionom naszych widzów i użytkowników podjęcie świadomej i odpowiedzialnej decyzji w drugiej turze wyborów prezydenckich - napisali.

Dodali: - Zrobiliśmy wszystko, aby planowana debata była jak najbardziej demokratyczna, transparentna, niefaworyzująca żadnego z kandydatów, a jednocześnie po raz pierwszy zorganizowana w sposób, który umożliwiał obejrzenie jej zarówno w telewizji, jak i w internecie przez praktycznie każdego mieszkańca Polski i każdego wyborcę wśród Polonii.

- Zaproszenie na debatę było jednocześnie zaproszeniem sztabów do dyskusji na temat wszystkich jej szczegółów i zasad. Niestety sztab Andrzeja Dudy odmówił uczestnictwa w tych rozmowach i ostatecznie poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. Tym samym z przykrością informujemy, że jutrzejsza debata nie może się odbyć - stwierdzili.

Prezydent będzie w Polsacie, Trzaskowski w TVN24

Przedstawiciele sztabu Andrzeja Dudy najpierw tłumaczyli, że prezydent nie może wziąć udziału w debacie TVN, Onetu i WP, bo wcześniej zaplanował na czwartek spotkania z wyborcami w zachodniej Polsce.

Jednocześnie Andrzej Duda zaproponował wcześniej, żeby TVN, TVP i Polsat zorganizowali wspólną debatę.

Natomiast w środę wieczorem zapowiedziano, że w czwartek Andrzej Duda będzie obecny w „Gościu Wydarzeń” w Polsacie. Z kolei Rafał Trzaskowski będzie w czwartek wieczorem gościem 'Kropki nad i" w TVN24.

TVN "gotowy do rozmów o wspólnej debacie"

W czwartek w południe portal Wirtualnemedia.pl jako pierwszy dotarł do oświadczenia stacji TVN w sprawie organizacji debaty.

Stacja przekazała, że „z szacunku dla widzów oraz wierząc w prawo Polaków do zapoznania się z programem i poglądami kandydatów na urząd prezydenta RP, jest gotowa do podjęcia rozmów w sprawie zorganizowania wspólnej debaty przez zainteresowanych nadawców”.

- Gotowość do takiej właśnie debaty wyrazili obaj kandydaci. Naszym zdaniem ważny będzie wybór miejsca debaty. Powinna odbyć się w miejscu, które ma charakter symboliczny i ma szczególne znaczenie dla Polaków, takim jak Stocznia Gdańska lub Muzeum Powstania Warszawskiego. Uważamy, że niezwykle istotne jest, aby zagwarantować kandydatom równe szanse i dać telewizjom prawo do wskazania prowadzącego dziennikarza oraz swobodnego zadawania pytań. Sygnał z debaty powinien być udostępniony wszystkim zainteresowanym nadawcom - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Barcz, członek zarządu TVN.

We wtorek zaproszenie do zorganizowanie wspólnej debaty wyborczej przekazał szefom TVN Discovery i Telewizji Polskiej prezes Telewizji Polsat. W środę po południu Polsat poinformował, że nie dostał odpowiedzi na to zaproszenie

W poniedziałek debata TVP

Z kolei debata Telewizji Polskiej przed drugą turą wyborów prezydenckich ma zacząć się w poniedziałek 6 lipca o godz. 21.00. Będzie emitowana w TVP1, TVP Info i TVP Polonia. TVP zapowiada, że udostępni sygnał transmisji wszystkim innym nadawcom. - Debata odbędzie się w nowatorskim formacie Town Hall Debate znanym z debat prezydenckich w USA - informowała Telewizja Polska.

Oznacza to, że spotkanie Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim odbędzie się z udziałem publiczności. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy: na miejsce wyznaczono budynek szkoły w Końskich. Pytania będą zadawały osoby z publiczności, zaś prowadzący - Michał Adamczyk - będzie miał za zadanie jedynie koordynować i moderować dyskusję.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. W pierwszej w minioną niedzielę Andrzej Duda dostał 8,45 mln głosów (43,5 proc. wszystkich), a Rafał Trzaskowski - 5,92 mln (30,46 proc.). Frekwencja wyniosła 64,51 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN jest gotowy organizować debatę wyborczą wspólnie z innymi nadawcami

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria
Stocznia Gdańska to super pomysł. Tam się wszystko zaczęło. Trudno o bardziej neutralne miejsce. A jednocześnie tak symboliczne.
odpowiedź
User
Konrad Wonż
TVPISed nie odpuści, bo musi odwalac teatrzyk misji publicznej za 2 pierdyliony. Oczywiście każdy obdarzony odpowiednią dozą rozumu i godności człowieka wie, że to medium sprzeczne z zasadami postępowania zdrowego człowieka, a kierownictwo i pracownicy instytucji dla beki zwanej telewizja narodową to przypadki nabytej "kurviosum mentalis", ale cóż... takie zdolności percepcji targetu politycznego matki-partii.
odpowiedź
User
słuchacz wyklęty
Nie pierdziel pisdzielcu
Tak z ciekawości gdzie uczą takiej "kultury" w TVNie w Berlinie czy może KOdzie ?


Po co pisdaucjanom lotnisko skoro wystarczy im chocholi taniec między swemi?
odpowiedź