SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gessler, Kamińska i Macademian Girl w akcji "#dekoltdlabialorusi" Fundacji Wysokie Obcasy

Fundacja Wysokich Obcasów wraz z redakcją „Wysokich Obcasów” wydaje specjalny, charytatywny kalendarz, z którego sprzedaży cały dochód przekaże na pomoc rodzinom białoruskich więźniów politycznych. W akcję #dekoltdlabialorusi włączyły się m.in. Magda Gessler, Katarzyna Kozyra i Julia Kamińska.

Jedną z kobiet, które wzięły udzial w sesji dla kalendarza #dekoltdlabialorusi, jest restauratorka Magda Gessler Fot. Materiały prasoweArticle

Pomysłodawcami akcji są Jana Shostak, Julia Golachowska, Jagoda Kwiatkowska i Anna Shimomura oraz Kamil Kotarba. Kalendarz-cegiełka symbolicznie zaczyna się 9 sierpnia, czyli w rocznicę wybuchu białoruskiego zrywu – w dniu, w którym Aleksander Łukaszenka ogłosił, że wygrał wybory prezydenckie przewagą 80 proc. głosów.

Już po kilku dniach Białorusini i Białorusinki wyszli na ulice, a ich protesty odbyły się w ponad 20 miastach. Ten największy zryw od czasu uzyskania przez Białoruś niepodległości spotkał się z agresywną reakcją władzy – organizacje broniące praw człowieka szacują, że około 33 tysięcy osób zostało zatrzymanych, a białoruskie sądy wszczęły blisko 1,8 tysiąca spraw karnych wobec strajkujących oraz niezależnych dziennikarzy.

„Potrzeba realnego wsparcia”

Aleksandra Klich, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”, podkreśla: - Białorusinki i Białorusini walczący o wolność z reżimem Łukaszenki potrzebują nie tylko wielkich słów, ale realnego wsparcia, pieniędzy, które pomogą im przetrwać. Bardzo liczymy na hojność naszych czytelniczek i czytelników. Tym bardziej, że piękny, ciałopozytywny kalendarz, owoc wspólnej pracy aktywistek i artystek, jest wart każdych pieniędzy.

Dzięki akcji #dekoltdlabialorusi organizatorzy chcą jak najdłużej utrzymać uwagę opinii publicznej przy protestach w Białorusi oraz zebrać jak najwięcej funduszy na pomoc rodzinom naszych sąsiednich bohaterów i bohaterek. -  Kalendarz powstał z połączenia idei solidarności i ciałopozytywności. Chcemy wesprzeć rodziny więźniów politycznych w Białorusi i jednocześnie pokazać, że pomaganie ma wiele twarzy i może łączyć walki na różnych frontach - od protestów przeciwko dyktaturze i przemocy, po starania o akceptację różnorodnych ciał - mówi jedna z pomysłodawczyń akcji Julia Golachowska z Kolektywu Łaski.

Kobiety i koty na każdej stronie

W kalendarzu pojawią się kobiety, trzymające koty. - Zdecydowaliśmy się na połączenie biustów i kotów, czyli dwóch viralowych obrazków – tego, co w internecie najlepsze, a zarazem najgorsze. Chcemy pokazać, że nasze ciała należą do nas i tylko my możemy decydować o tym, kiedy chcemy je odsłonić. Przed obiektywem Kamila Kotarby stanęły wspaniałe artystki i dzielne aktywistki, które w akcie solidarności zaufały nam na tyle, aby się rozebrać i zapozować do zdjęć z kotami – dodaje Jagoda Kwiatkowska z Kolektywu Łaski.
 
W sesji fotograficznej do kalendarza wzięły udział artystki, aktywistki i osobowości telewizyjne, m.in białorusko-polska aktywistka Jana Shostak, działaczka społeczna Karolina Więckiewicz, aktorka i scenarzystka Julia Kamińska, restauratorka i gwiazda telewizyjna Magda Gessler, transkobieta z Białorusi Luna Czerniakowska czy blogerka i prezenterka Tamara Gonzalez Perea (znana też jako Macademian Girl). Pomiędzy zdjęciami na łamach kalendarza umieszczono listę 647 nazwisk więźniów politycznych w Białorusi wraz z informacjami, za co oraz na jak długo te osoby zostały skazane.

Dochód dla białoruskich więźniów politycznych

Charytatywny kalendarz będzie można kupić już od najbliższej soboty, 2 października br. na Kulturalnysklep.pl w cenie 35 zł. Cały dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany rodzinom więźniów politycznych w Białorusi.

Więcej informacji na temat akcji #dekoltdlabiałorusi znajdzie się na łamach najbliższego numeru „Wysokich Obcasów”, który ukaże się 2 października br. wraz z weekendowym wydaniem „Gazety Wyborczej”. Na okładce tygodnika pojawi się jedna z modelek kalendarzowej sesji – Aleksandra Linda.

Akcję #dekoltdlabialorusi wspiera kampania promocyjna w prasie („Gazeta Wyborcza” i jej tygodniki), radiu, serwisach internetowych i mediach społecznościowych. Działania przygotował zespół marketingu „Gazety Wyborczej” i „Wysokich Obcasów”.

"Wysokie Obcasy" to sobotni, cotygodniowy dodatek do "Gazety Wyborczej". We wrześniu magazyn zyskał nową makietę i szatę graficzną. W sierpniu br. portal Wyborcza.pl miał 1,79 mln odwiedzających i 5,38 proc. zasięgu. Na koniec czerwca br. z systemu płatnej subskrypcji „Wyborczej” korzystało 258,2 tys. użytkowników, o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej, a kwartalne wpływy z subskrypcji zwiększyły się o 22,5 proc.

Natomiast średnie rozpowszechnianie płatne razem papierowego wydania „Gazety Wyborczej” w lipcu br. wyniosło 55 698 egz.

Dołącz do dyskusji: Gessler, Kamińska i Macademian Girl w akcji "#dekoltdlabialorusi" Fundacji Wysokie Obcasy

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Czegoś równie idiotycznego dawno nie widziałem. Nie chcę wyjść na "symetrystę", ale mam wrażenie, że z każdej strony otaczają mnie dzbany.
odpowiedź
User
logik
Feministki walczą o podmiotowość kobiet, a potem pokazują gołe cy cki. Przewrotna logika...
odpowiedź
User
Ej
W Białorusi ludzie umierają zaszczuci przez reżim, a te kretynki pstrykają sobie słodkie focie szczując cycem i kotkiem. Co za czasy głupich ludzi :(
odpowiedź