SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dlaczego Polacy biegają? Pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję

W naszym kraju biega prawie tyle samo mężczyzn (52%) co kobiet (48%). Nieco inaczej wygląda to w przypadku startów w biegach masowych - tu udział deklaruje już więcej panów (60%) - wynika z badania PBS.

fot. Shutterstock.com Article

Biegacze mają od 25 do 39 lat. Zdecydowana większość badanych (77%) to osoby, które uprawiają ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym co czwarta osoba krócej niż rok. Połowa respondentów biega 2-3 razy w tygodniu, kolejne 22% - częściej.

Kiedy biegamy? Zazwyczaj wieczorem, przy czym 83% deklaruje, że robi to bez względu na porę roku, a 39% także przy niesprzyjającej pogodzie.

Dla 35% badanych mobilizującą zachętą okazują się biegowe aplikacje, wśród których najpopularniejszą jest Endomondo. Korzystają z nich jednak głównie najmłodsi (43%) oraz startujący w imprezach masowych (61%). Ponad połowa uczestników badania przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci, ale tylko 13% robi to regularnie.

Głównym powodem, dla którego rozpoczynamy przygodę z bieganiem, jest dbałość o zdrowie i kondycję (84%). Na drugim miejscu znalazła się chęć zmiany czegoś w życiu – to podejście przeważało wśród najmłodszych. Kolejnym argumentem była namowa rodziny lub znajomych.

Biegacze zapytani o motywację do biegania, najczęściej wskazywali pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (87%) oraz sylwetkę (47%), choć to drugie podawały częściej panie niż panowie (55% vs. 40%) i osoby młode. 42% biegaczy deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie. "Biegam bo lubię" – pogląd ten był najbardziej popularny wśród mężczyzn, osób najstarszych oraz uczestników imprez masowych.

2/5 biegających chętnie bierze udział w imprezach masowych. Dowiadują się o nich przede wszystkim z internetu (80%). Na drugim miejscu są znajomi (42%), a na trzecim telewizja i radio (41%). Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianym przez respondentów argumentem były dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (38%), a także poczucie niezwykłej atmosfery (34%) i przyjemność biegania (31%). 20% wymieniło możliwość poznania nowych ludzi. Prawie tyle samo osób za motywujące uznało porównywanie wyniku z innymi.

Biegacze zapytani o powody nieuczestniczenia w masowych imprezach, wskazywali najczęściej na masowość tego typu wydarzeń, co wiąże się z bieganiem w tłumie (45%), problemy logistyczne – daleką odległość od organizowanych imprez (32%) oraz słabe zdrowie i kondycję (28%).

Badanie "Zwyczaje biegaczy w Polsce" zostało przeprowadzone przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego w dniach 4-31 sierpnia 2015 r., metodą CAWI, na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dlaczego Polacy biegają? Pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Nie chcę nic pisać, bo i próba sensowna i temat fajny ale jeżeli w Polsce biega 50% społeczeństwa to zapewne po fajki i piwo, i coś na ząb do tego. Albo po flaszkę. Albo raz w roku w związku z obietnicą noworoczną.

83% cały rok? No i może minimum 10 km w 40 minut na rozgrzewkę.
8 8
odpowiedź