SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Do 2015 r. ruch dotyczący przetwarzania w chmurze wzrośnie 12-krotnie (infografika)

Globalny ruch związany z przetwarzaniem w chmurze osiągnie do 2015 r. wielkość 1,6 zetabajta oraz przekroczy do 2015 r. jedną trzecią całkowitego ruchu centrów przetwarzania danych - prognozuje firma Cisco.

W raporcie Cisco Global Cloud Index (2010 - 2015) Cisco szacuje, że globalny ruch dotyczący przetwarzania w chmurze wzrośnie 12-krotnie – ze 130 eksabajtów w 2010 r. do 1,6 zetabajta w 2015 r. Roczna stopa wzrostu CAGR wyniesie w tym czasie 66 proc.

Jeden zetabajt jest równoważny sekstylionowi bajtów lub trylionowi gigabajtów. 1,6 zetabajta jest równoważne np. około 22 trylionom godzin strumieniowej transmisji muzyki, 5 trylionom godzin konferencji biznesowych z użyciem kamer internetowych lub 1,6 tryliona godzin strumieniowej transmisji wideo (HD).

Przetwarzanie w chmurze jest najszybciej rosnącym segmentem ruchu związanego z centrami przetwarzania danych. Wzrośnie on 4-krotnie z 33-proc. CAGR i osiągnie 4,8 zetabajta rocznie w 2015 r. Szacuje się, że poziom przetwarzania w chmurze stanowiącego obecnie 11 proc. ogólnego ruchu związanego z centrami przetwarzania danych wzrośnie do 2015 r. do ponad 33 proc.

Zdecydowana większość ruchu związanego z centrami przetwarzania danych i przetwarzaniem w chmurze nie jest generowana przez końcowych użytkowników lecz przez same centra i chmurę. Dzieje się tak w związku z szeregiem aktywności w obrębie centrów i chmury, których końcowi użytkownicy nie są nawet świadomi, takich jak np. tworzenie kopii zapasowych czy replikacja. Do roku 2015 75 proc. ruchu generowanego przez centra przetwarzania danych pozostanie obsługiwane w obrębie samych centrów, ponieważ procesy robocze podlegają migracji między różnymi maszynami wirtualnymi, wykonywane są także zadania w tle. 17 proc. całkowitego ruchu wysyłanych jest z centrów przetwarzania danych do końcowego użytkownika, podczas gdy dodatkowe 7 proc. ruchu generowane jest w ramach komunikacji między centrami przetwarzania danych także w związku z takimi działaniami, jak cloud-bursting, replikacja i aktualizacja danych.

W roku 2010 21 proc. procesów roboczych zostało przetworzonych w centrach przetwarzania danych opartych na chmurze, natomiast 79 proc. w tradycyjnych centrach przetwarzania danych.  2014 będzie pierwszym rokiem, w którym ciężar procesów roboczych przesunie się w kierunku chmury - 51 proc. wszystkich procesów roboczych zostanie przetworzonych w chmurze, natomiast 49 proc. w tradycyjnej przestrzeni informatycznej. Generalnie w latach 2010-2015 liczba procesów przetwarzanych w centrach wzrośnie 2,7-krotnie. Jednak w tym samym prognozowanym okresie liczba procesów przetwarzanych w chmurze wzrośnie ponad siedmiokrotnie.

Dołącz do dyskusji: Do 2015 r. ruch dotyczący przetwarzania w chmurze wzrośnie 12-krotnie (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl