SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dojeżdżasz do pracy? Obniż PIT za 2016 r. o 150 zł

Jeśli na imienny bilet komunikacji podmiejskiej podatnik wydawał w zeszłym roku ponad 139 zł miesięcznie, może zaoszczędzić na rocznym PIT w Warszawie 153 zł, a w Poznaniu 129 zł. Na ulgę nie mogą liczyć dojeżdżający do pracy rowerem.

fot. Shutterstock.com Article

W kolejnym materiale cyklu „PIT Last Minute” przypominamy o przywileju dla dojeżdżających do pracy komunikacją miejską i podmiejską. W rocznej deklaracji podatkowej mogą wykazać wyższe koszty uzyskania przychodu, niż wynika to z otrzymanego od pracodawcy PIT-11. W stosunku do ubiegłych lat wysokość podstawowych kosztów uzyskania przychodu nie uległa zmianie, natomiast w niektórych miastach ceny biletów komunikacji poszły w górę, co w prawdzie wiąże się z wyższymi kosztami ponoszonymi w trakcie roku, ale i też z większą oszczędnością na podatku dochodowym.

Koszty ujęte w PIT-11 a faktyczna cena dojazdu do pracy
W trakcie roku podatkowego pracodawca co miesiąc obniża przychód pracownika m.in. o ustalone sztywno tzw. zryczałtowane koszty uzyskania przychodów. Ich wysokość wynika z ustawy i zależy od odległości, jaka dzieli miejsce zamieszkania pracownika, a miejsce jego pracy oraz od ilości wykonywanych umów o pracę. Zastosowane koszty pracodawca wykazuje na formularzu PIT-11.

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów odliczane miesięcznie od przychodu

 

Z jednego stosunku pracy

Z kilku stosunków pracy

 

Miejsce zamieszkania w miejscu zatrudnienia

111,25 zł miesięcznie

1 335 zł rocznie

 

maks. 2 002,05 zł rocznie

 

Miejsce zamieszkania poza miejscem zatrudnienia

139,06 zł miesięcznie

1 668,72 zł rocznie

 

maks. 2 502,56 zł rocznie


Nierzadko jednak faktycznie poniesione w ciągu roku przez pracownika wydatki na dojazd do biura przekraczają powyższe. Warto pamiętać, że w takim wypadku ma on prawo „upomnieć” się o uwzględnienie tej nadwyżki w rocznym rozliczeniu podatkowym (art. 20 ust. 11 ustawy o PIT). Dzięki temu może obniżyć przychód do opodatkowania, czyli w efekcie zapłacić niższy podatek. Te faktyczne wydatki muszą jednak spełniać łącznie pewne warunki.

Po pierwsze muszą być udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Po drugie muszą dotyczyć przejazdów autobusami, koleją, promem lub komunikacją miejską (m.in. tramwajami, metrem, ale nie taksówkami czy rowerem). Wreszcie prawa do podwyższenia kosztów uzyskania przychodów nie mają ci, którym szef zwrócił koszty dłuższego dojazdu do miejsca pracy.

Najwyższe oszczędności w Warszawie
Z zestawienia aktualnych cen biletów transportu publicznego wynika, że nadal najwięcej na rocznym PIT mogą zaoszczędzić dojeżdżający z terenów podmiejskich.

Biorąc pod uwagę 5 dużych polskich miast, największa różnica między zryczałtowanymi kosztami dojazdu a faktycznymi cenami biletów dotyczy mieszkańca stolicy przemieszczający się do pracy przez cały rok w obrębie dwóch stref aglomeracyjnych. Wynosi ona 851,28 zł w skali roku (210 zł*12 – 1 668,72 zł), co pozwala mu obniżyć podatek o ok. 153 zł. Trochę mniej zaoszczędzą pracownicy dojeżdżający liniami podmiejskimi w Poznaniu i w Krakowie. Faktycznie zapłacą rocznie odpowiednio o 719,28 zł (199 zł*12 – 1 668,72 zł) oraz  o 59,28 zł (144 zł*12 – 1 668,72 zł) więcej niż przewiduje to zryczałtowane rozliczenie. W portfelu Poznaniaka zostanie ok. 129 zł, a Krakowiaka ok. 10 zł.

Ceny normalnych biletów komunikacji miejskiej i podmiejskiej w wybranych miastach (ZTM i MPK) w 2016 r.

 

Warszawa

Wrocław

Poznań

Gdańsk

Kraków

Bilet 30-dniowy imienny pierwsza strefa

 

110 zł

 

98 zł

 

115 zł

 

94 zł

 

94 zł

Bilet 30-dniowy imienny pierwsza strefa i strefy podmiejskie

 

210 zł

 

-

 

199 zł

 

104 zł

 

144 zł

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dojeżdżasz do pracy? Obniż PIT za 2016 r. o 150 zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
neron13
Z podobnego mechanizmu można skorzystać także we Wrocławiu korzystając z tzw. biletu zintegrowanego. Na bilecie imiennym PKP doklejany jest znaczek opłaty komunikacji miejskiej co całość blankietu z oboma opłatami czyni biletem imiennym. Znaczek opłaty miesięcznej za komunikację miejską ma stałą cenę 72 PLN, ale dochodzi zmienna cena biletu miesięcznego PKP w granicach tzw. aglomeracji wrocławskiej. Korzystam z tego obniżenia kosztów już kilka lat i polecam wszystkim dojeżdżającym PKP + kom. miejską.
8 8
odpowiedź