SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Donald Trump blokując przeciwników na Twitterze złamał konstytucję USA. Sąd wydał wyrok

Amerykański sąd apelacyjny wydał wyrok, zgodnie z którym Donald Trump blokując wybranych użytkowników na Twitterze naruszył postanowienia konstytucji USA. W interpretacji sądu konto prowadzone przez prezydenta nie może być traktowane jako profil prywatny.

Donald Trump Article

Pozew przeciwko Donaldowi Trumpowi wniósł w 2017 r. Knight First Amendment Institute reprezentujący kilku użytkowników Twittera, którzy zostali zablokowani przez prezydenta USA po opublikowaniu na jego koncie krytycznych komentarzy.

W przeszłości obecny szef Białego Domu, który jest bardzo aktywny na Twitterze blokował na swoim koncie także innych użytkowników platformy, włącznie z nieprzychylnymi sobie dziennikarzami.

W ub.r. sąd okręgowy w Nowym Jorku stwierdził, że prezydent USA nie ma prawa wykluczania wybranych przez siebie użytkowników, bowiem jego konto jest częścią debaty publicznej. W tej sytuacji prawnicy Trumpa wnieśli odwołanie do wyższej instancji.

Donald Trump złamał konstytucję

Teraz, jak poinformowały zachodnie media nowojorski sąd apelacyjny wydał wyrok, w którym potwierdził poprzednie orzeczenie. Zdaniem trybunału apelacyjnego blokując innych użytkowników Twittera z powodu ich krytycznych komentarzy nie naruszających regulaminu serwisu prezydent USA złamał postanowienia pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, która mówi m.in. o swobodzie wypowiedzi w przestrzeni publicznej.

Sąd nie podzielił argumentów adwokatów Trumpa, którzy przekonywali, że twitterowe konto @realDonaldTrump (obserwowane przez ponad 62 mln użytkowników) ma charakter prywatny, zostało bowiem założone w 2009 r., na długo przedtem zanim obecny prezydent objął swój urząd. Zdaniem prawników Białego Domu Trump może zatem swobodnie dysponować tym profilem i blokować na nim wybranych internautów.

W wyroku stwierdzono, że wspomniane konto prezydenta USA ma charakter publiczny, a nie prywatny, bowiem Trump za jego pośrednictwem wielokrotnie zabierał głos w sprawach istotnych dla państwa i narodu amerykańskiego. W tej sytuacji obecny gospodarz Białego Domu nie może blokować wykluczać użytkowników tylko z powodu prezentowanych przez nich poglądów.

Po ogłoszeniu wyroku sądu apelacyjnego satysfakcji z tego orzeczenia nie kryli na Twitterze zarówno Knight First Amendment Institute, jak i użytkownicy stojący za pozwem przeciwko prezydentowi.

 

Z kolei Departament Sprawiedliwości USA nie krył swojego rozczarowania wyrokiem i zapowiedział w tej sprawie dalsze kroki prawne. Donaldowi Trumpowi przysługuje jeszcze wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub apelacja do sądu najwyższego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Donald Trump blokując przeciwników na Twitterze złamał konstytucję USA. Sąd wydał wyrok

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rfr
Sądy wszędzie równie bezmyślne
11 5
odpowiedź
User
kolis
No i ciekawe co mu mogą zrobić za blokowanie paru użytkowników na twitterze. Nic xd
7 3
odpowiedź
User
dziennikarz
Sądy wszędzie równie bezmyślne
Trump to nie szary obywatel, tylko reprezentant władzy, osoba publiczna i nie może zasłaniać się prywatnością. Ponadto system amerykański jeszcze bardziej niż inne pozwala krytykować polityków zgodnie z I poprawką. Trzeba trochę wiedzieć na ten temat zamiast wypisywać brednie o bezmyślności sądów.
6 10
odpowiedź
User
Jones
No i ciekawe co mu mogą zrobić za blokowanie paru użytkowników na twitterze. Nic xd


Nic. Ale jasne wskazanie co robić wolno, a co nie - też jest coś warte
6 7
odpowiedź
User
Jones
Sądy wszędzie równie bezmyślne


To się nazywa równość wobec prawa
6 2
odpowiedź