SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter
owe
 • Biznes
 • Monitoring mediów
 • Personalia
 • Opinie
 • Pierwsze strony ("Jedynki")
 • Katalog firm
 • Wideo
 • Wywiady
 • Donald Trump blokując przeciwników na Twitterze złamał konstytucję USA. Sąd wydał wyrok

  Amerykański sąd apelacyjny wydał wyrok, zgodnie z którym Donald Trump blokując wybranych użytkowników na Twitterze naruszył postanowienia konstytucji USA. W interpretacji sądu konto prowadzone przez prezydenta nie może być traktowane jako profil prywatny.

  Donald Trump Article

  Pozew przeciwko Donaldowi Trumpowi wniósł w 2017 r. Knight First Amendment Institute reprezentujący kilku użytkowników Twittera, którzy zostali zablokowani przez prezydenta USA po opublikowaniu na jego koncie krytycznych komentarzy.

  W przeszłości obecny szef Białego Domu, który jest bardzo aktywny na Twitterze blokował na swoim koncie także innych użytkowników platformy, włącznie z nieprzychylnymi sobie dziennikarzami.

  W ub.r. sąd okręgowy w Nowym Jorku stwierdził, że prezydent USA nie ma prawa wykluczania wybranych przez siebie użytkowników, bowiem jego konto jest częścią debaty publicznej. W tej sytuacji prawnicy Trumpa wnieśli odwołanie do wyższej instancji.

  Donald Trump złamał konstytucję

  Teraz, jak poinformowały zachodnie media nowojorski sąd apelacyjny wydał wyrok, w którym potwierdził poprzednie orzeczenie. Zdaniem trybunału apelacyjnego blokując innych użytkowników Twittera z powodu ich krytycznych komentarzy nie naruszających regulaminu serwisu prezydent USA złamał postanowienia pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji, która mówi m.in. o swobodzie wypowiedzi w przestrzeni publicznej.

  Sąd nie podzielił argumentów adwokatów Trumpa, którzy przekonywali, że twitterowe konto @realDonaldTrump (obserwowane przez ponad 62 mln użytkowników) ma charakter prywatny, zostało bowiem założone w 2009 r., na długo przedtem zanim obecny prezydent objął swój urząd. Zdaniem prawników Białego Domu Trump może zatem swobodnie dysponować tym profilem i blokować na nim wybranych internautów.

  W wyroku stwierdzono, że wspomniane konto prezydenta USA ma charakter publiczny, a nie prywatny, bowiem Trump za jego pośrednictwem wielokrotnie zabierał głos w sprawach istotnych dla państwa i narodu amerykańskiego. W tej sytuacji obecny gospodarz Białego Domu nie może blokować wykluczać użytkowników tylko z powodu prezentowanych przez nich poglądów.

  Po ogłoszeniu wyroku sądu apelacyjnego satysfakcji z tego orzeczenia nie kryli na Twitterze zarówno Knight First Amendment Institute, jak i użytkownicy stojący za pozwem przeciwko prezydentowi.

   

  Z kolei Departament Sprawiedliwości USA nie krył swojego rozczarowania wyrokiem i zapowiedział w tej sprawie dalsze kroki prawne. Donaldowi Trumpowi przysługuje jeszcze wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub apelacja do sądu najwyższego.

  Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Donald Trump blokując przeciwników na Twitterze złamał konstytucję USA. Sąd wydał wyrok

  10 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
  User
  rfr
  Sądy wszędzie równie bezmyślne
  11 5
  odpowiedź
  User
  kolis
  No i ciekawe co mu mogą zrobić za blokowanie paru użytkowników na twitterze. Nic xd
  7 3
  odpowiedź
  User
  dziennikarz
  Sądy wszędzie równie bezmyślne
  Trump to nie szary obywatel, tylko reprezentant władzy, osoba publiczna i nie może zasłaniać się prywatnością. Ponadto system amerykański jeszcze bardziej niż inne pozwala krytykować polityków zgodnie z I poprawką. Trzeba trochę wiedzieć na ten temat zamiast wypisywać brednie o bezmyślności sądów.
  6 10
  odpowiedź
  User
  Jones
  No i ciekawe co mu mogą zrobić za blokowanie paru użytkowników na twitterze. Nic xd


  Nic. Ale jasne wskazanie co robić wolno, a co nie - też jest coś warte
  6 7
  odpowiedź
  User
  Jones
  Sądy wszędzie równie bezmyślne


  To się nazywa równość wobec prawa
  6 2
  odpowiedź