SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dostęp do Facebooka i Spotify w pakietach zerowych nielegalny. „Uderzy w wyniki social mediów”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że niektóre oferty operatorów komórkowych zapewniające dostęp do wybranych serwisów i aplikacji bez zużycia danych wykupionych w ramach pakietów internetowych są niezgodne z unijnymi przepisami o ochronie konkurencji. Wyrok może oznaczać konieczność zmiany polityki przez telekomy oraz koniec korzystnych promocji dla użytkowników. - To konsekwencja obowiązującej w UE zasady neutralności sieci. Wyrok może nie tylko odbić się negatywnie na statystykach mediów społecznościowych, ale także wymusić zmianę zachowań części odbiorców na rynku - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Anna Robotycka, managing partner w F11 Agency / AMIN Worldwide.

Article

Od kilku lat na rynku mobilnym widać agresywną konkurencję pomiędzy operatorami. Telekomy nie tylko obniżają ceny usług, ale także proponują użytkownikom dodatkowe promocje.

Wśród nich znajduje się m.in. oferta przewidująca, że w ramach komórkowych pakietów internetowych na koncie użytkownika nie zmniejsza się limit gigabajtów danych w sytuacji, gdy korzystają oni z konkretnych serwisów czy aplikacji, takich jak Facebook, Instagram, Netflix czy Spotify. Dodatkowo można nadal używać wybranych platform po wyczerpaniu pakietu danych.

TSUE: „Darmowy” dostęp sprzeczny z prawem unijnym

Teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie, zgodnie z którym niektóre z takich ofert telekomów mogą zniknąć.

W wyroku z 15 września 2020 r. (sygn. akt C-807/18) TSUE stwierdził, że oferowanie dostępu do wybranych platform internetowych bez uszczuplania limitu danych na koncie użytkownika oznacza faworyzowanie takich usług i zakłócanie zasad uczciwej konkurencji na rynku europejskim. Ponadto według trybunału podobne praktyki są naruszeniem regulacji dotyczących neutralności sieci na obszarze Unii.

Wyrok TSUE jest wynikiem sporu, który zrodził się na rynku węgierskim. Tamtejszy operator Telenor wprowadził do swojej oferty „pakiety zerowe”. Oznaczają one, że nawet po wykorzystaniu dostępnego limitu danych internetowych użytkownicy mogą nadal korzystać z niektórych serwisów, takich jak Facebook, Instagram czy Spotify.

Polityka Telenor wywołała sprzeciw lokalnych konkurentów tego telekomu oraz usługodawców internetowych. Ich zdaniem oferta Telenor w niedozwolony sposób faworyzuje wybrane podmioty działające w sieci wpływając w znaczący sposób na wyniki konkurentów.

Czytaj także: Właściciel strony z przyciskiem „Lubię to” jest administratorem danych osobowych

Konsekwencje dla social media, zmiana zachowań użytkowników

Obecny wyrok TSUE może w konsekwencji oznaczać, że europejskie telekomy zostaną zmuszone do zmiany swojej polityki i wycofania ofert zapewniających „darmowy” dostęp do wybranych usług w sieci.

Czy będzie to dotyczyło także polskich operatorów? Na pytania na ten temat zadane przez Wirtualnemedia.pl zdecydowała się krótko odpowiedzieć sieć Play.

- Wyrok trybunału dotyczy sytuacji, w której transmisja danych nie jest blokowana w wypadku wyczerpania pakietu głównego – zaznacza Play w mailu przesłanym do naszej redakcji. - Model zero-rating przyjęty przez Play zakłada, że prędkość „zerowanego" ruchu dzieli los pakietu głównego. Czyli, jeśli abonent nie może korzystać z internetu po wyczerpaniu podstawowej paczki danych, nie może też korzystać z „zerowanej" usługi. Regulator ma świadomość tego modelu i nie kwestionował praktyki dostawców usług w tym zakresie – wyjaśnia operator.

Z kolei Anna Robotycka, managing partner w F11 Agency / AMIN Worldwide w rozmowie z nami ocenia, że konsekwencje wyroku wydanego przez TSUE mogą być dość poważne.

- Orzeczenie w teorii nic nie zmienia, ponieważ w UE od niemal zawsze obowiązuje zasada neutralności sieci (net neutrality) co oznacza, że operator cały ruch traktuje tak samo, nie ogranicza np. streamingu w 1 aplikacji, kosztem drugiej – wyjaśnia Anna Robotycka. - Teoretycznie powinniśmy zakładać, że wszyscy operatorzy, w tym polscy skrupulatnie przestrzegali zasady neutralności sieci także na poziomie przesyłów, streamingów etc.

Według ekspertki w praktyce jednak to orzeczenie zmienia bardzo wiele, ponieważ odnosi się nie tylko do zasady neutralności sieci, ale także do praktyki stosowania owej zasady w pakietach zerowych.

- Młodzież korzystająca z prepaidów (ale nie tylko) wręcz przyzwyczaiła się, że „sociale" są za darmo i za FB, Instagrama czy YouTube się nie płaci, a większość marek telekomów właśnie na tym komunikacje buduje swoje reklamy skierowane do młodszej grupy odbiorców - zauważa Robotycka. - Orzeczenie, pomimo tego, że zaraz po jego wydaniu pojawiła się lawina pytań od operatorów zachodnich może nie tylko odbić się negatywnie na statystykach mediów społecznościowych, ale także może wymusić zmianę zachowań części odbiorców na rynku.

Nasza rozmówczyni zaznacza, że trybunał nie zaskoczył części prawników, którzy już od jakiegoś czasu stawiali pytanie dlaczego transfer danych z i do FB czy innych mediów społecznościowych ma być darmowy, a np. aplikacji typu Internet of Things już nie.

- Co ciekawe, 3 lata temu USA zniosły zasadę neutralności sieci dając operatorom o wiele szersze uprawnienia do przekształcania sposobu w jaki Amerykanie korzystają z internetu, o ile tylko zmiany w transferach (a więc np. faworyzowanie FB kosztem innych aplikacji)  będą jawne - podkreśla Robotycka.

Czytaj także: Facebook będzie musiał usuwać treści uznane za nielegalne przez lokalny sąd. Jest stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dostęp do Facebooka i Spotify w pakietach zerowych nielegalny. „Uderzy w wyniki social mediów”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
min
Wreszcie papka 2.0 przestanie zalewać mózgi.
odpowiedź